Zadání domácího úkolu
Najděte aspoň 10 titulů zabývajících se lučbou a napište mi jejich jméno a autora. Nakonec vyberte 2 nejzajímavější a rozepište, jakému typu lektvarů se věnují a co je na nich zajímavého.(Vymyslete!)
Vypracování
Dobrý den přeji!
Pardon, trochu jsem se nehlídala, a tak nějak se asi rozepsala o všech 10 titulech... Když já našla samé skvosty!
- Christopher Marco Irwin: Ingredience od A do Z
Zodpovědný kouzelník si lahvičky a dózy s ingrediencemi vždy řádné označí, ale každý se někdy splete. Ať už Vám nepořádek v přísadách dělá Váš partner nebo kolega, ať už patříte mezi věčné zapomnětlivce, nezoufejte!
Pro tyto účely je totiž určena kniha Ingredience od A do Z, která podobným způsobem jako mudlovské atlasy hub napomáhá rychle, a hlavně přesně rozeznat, o kterou ingredienci se jedná. Nejen, že si už nikdy nespletete listy oměje a mandragory (za což byste se, mimochodem, měli stydět), ale naučíte se rozeznávat i drobnější nuance!
Jedná se o krev hebridského černého, nebo velšského zeleného? Jakého pohlaví byla mantichora, z níž máte ledvinový kámen? Skutečně byla tato rostlina trhána pannou za úplňku? A byla majitelkou tohoto chlupu opravdu černočerná kočka, anebo měla bílé tlapičky?
Vězte, že po přečtení této knihy budete schopni rozeznat skřítčí moč od té kravské nejen podle pachu a hustoty, ale i barvy a chuti. - Marlene Thanou Jonesová: Doping, nebo medicína?
I přes to, že se v knize vyskytuje několik receptů, jedná se spíše o sbírku esejů. Autorka zde v rámci filozofických rozprav polemizuje o tom, kdy by mělo být použití lektvarů povolené, a kdy už nikoli.
Palčivým tématem je užívání podpůrných lektvarů obzvláště mezi hráči famfrpálu. Na školním zápase se nějaký ten lektvar rozvahy ztratí, ale existují daleko silnější a náročnější dryáky, které se podle Jonesové v šatnách hráčů doslova tečou proudem. Nejen, že hrozí předávkování se, ale pořádnou neplechu může způsobit i prošlá lhůta spotřeby.
Je tedy vhodné si před zápasem lupnout něco proti chřipce? A kdyby lektvary před zápasy pili všichni, nevyšlo by to vlastně na stejno, jen by se zrychlila a zatraktivnila hra?
Marlene Thanou Jonesová, někdejší brankářka Holyheadských harpyjí, navíc prohlašuje, že podpůrné lektvary nikdy neužívala, a rozhodně ne ty na zlepšení postřehu. - Přemek Parketa: Receptář prima lektvarů
Chcete odtrpaslíkovat zahradu? Změnit barvu tapet v podkroví? Mít ukřičenější a košatější mandragory než Vaše sousedka? Být hrdým majitelem hafoně s nejlesklejší srstí? Žádný problém!
Receptář prima lektvarů pomůže vyřešit všechny trable a neduhy, kterými trpí Váš dům či zahrada. Přemek Parketa, který je mimo jiné i autorem knihy Receptář prima formulí, touto praktickou příručkou vytrhl trn z paty (a trpaslíka z díry) nejedné domácnosti.
Kniha po téměř patnácti letech od svého vydání znovu ocitla v centru dění. Skandál způsobila obvinění zhruba desítky kouzelníků, kteří tvrdí, že tyto lektvary jsou původně jejich vynálezy a že si je Parketa bez bázně a hany prachsprostě ukradl. Bude-li kvůli sporným autorským právům kniha stažena z prodeje, nevíme, doposud se však těší stabilní oblibě. -
Pýthie Užovková: Lučba v hadí řeči
Sssssss sss ssssss sssss ssssss ssssssss. Ssssss ssss? Ssss ssss? Ssssss sss sss ssssss ssss ssss, sssss ssss sss. Ssss. Sss ssss. Sssss ssss ssss, sss, sssss, ssss, sss, ssssss... Ssssssss ssssssssssss sss.
Ssssss ssss sss! Sssss, ssss ssss sssssssssssss. Sssss ssss sssss. - Jiří Dědica: Vaříme s chutí
Kniha, která se v období Vánoc každoročně umisťuje v Krucáncích a Kaňourech na žebříčku nejprodávanější literatury. Důvodem je to, že kvůli poněkud zavádějícímu názvu se nejeden kouzelník domnívá, že kupuje domácí kuchařku plnou chutných receptů. Kritici se navíc dodnes nemohou shodnout, zda se ze strany autora jednalo o promyšlený marketingový tah, anebo neprozíravost.
Pod stromeček pak příbuzného či kamaráda čeká nepříjemné překvapení. Na receptech z tého knihy si nejen že nepochutnáte, ale dokonce si můžete přivodit vážné zdravotní komplikace. Lektvary by, pravda, teoreticky měly být poživatelné, ale častým nahrazováním vzácnějších ingrediencí ve snaze ušetřit srpečky se Dědica dopouští něčeho, co velmistři lektvarů označují za herezi. Oblázky ze zahrady jsou sice bezpochyby dostupnější než měsíční kámen, ale v lektvaru udělají pořádnou neplechu. Laikové se ale často nechají zmást a berou knihu vážně. - Stěpan Anatoljevič Ďatlov: Černobýl
„Pelyněk černobýl nebo jen černobýl (Artemisia vulgaris) je vytrvalá bylina rodu pelyněk, sbírá se jako léčivá rostlina. Tuhé, hranaté, větvené a často červeně naběhlé lodyhy vyrůstají v trsech z bezvýběžkatého oddenku...“
Černobýl bývá neprávem upozaďován a kouzelníci si ho příliš nevšímají. Oměj šalamounek, mandragora, to jsou byliny, o které je ve světě kouzel zájem! Oproti mandragoře navíc není černobýl vybaven takovým zajímavým kořenem...
To ale nic nemění na jeho vlastnostech! Právě na ty se snaží poukázat Stěpan A. Ďatlov, ruský bylinkář, který tvrdí, že černobýl má přesně 586 využití – sám pak přišel na rovných 70, které uvádí v této knize.
Kdekdo si z pelyňku dělá nálevy, ale věděli jste, že se dá použít do lektvaru proti nadýmání, do odpuzovače ďasovců či že z něj lze udělat výborný postřik na plísňáčka? - Eman Zátka: Třicet lektvarů profesora Emana
Odlehčená učebnice, která obsahuje přesně 30 receptů. Profesor Eman Zátka, jenž proslul tím, že s jeho pomocí zvládl namíchat lektvar i horský troll Fwathg, v ní poskytuje jasné a naprosto srozumitelné rady. Díky Emanovi zvládne namíchat lektvar opravdu každý.
Pokud jste z nějakého důvodu za studia v Bradavicích lektvarům moc nedali a teď Vám znalosti chybí, směle si kupte tuto učebnici, která je vhodná i pro samouky! Třicet dní, třicet lektvarů, měsíc plný výzev. Doporučujeme i pro motáky nebo studenty, kteří potřebují doučování.
Náročnost lektvarů se navíc stupňuje – první den si zkusíte běžné zahušťovadlo, postupem se přes různé utrejchy a podpůrné lektvary dopracujete až k lektvarům lásky. - Manfreda Míchalová: Míchám, mícháš, mícháme
...aneb lektvary pro celou rodinu. Lektvary na horečku, proti zlým snům, na rostoucí zoubky anebo na bolesti kloubů. Prostředky na nádobí, parfémy, to vše a mnohem víc umícháte s paní Míchalovou, specialistkou na praktické lektvary využitelné v domácnosti a matkou 12 dětí.
Specifikum knihy je, že veškeré postupy pracují s několikanásobně vyšším počtem ingrediencí než jiné materiály. Copak Ridcherds, díky tomu umícháte takový malý flakonek, ale paní Míchalová Vám ukáže, jak lektvary vyrábět na litry! Pořiďte si proto várnici a můžeme začít.
Pro domácí účely doporučujeme dělit počet uvedených surovin číslem 6. Pokud tedy nejste paní Weasleyová. - Publius Terentius Trismegistos: Historický přehled umění lučby na kontinentu evropském v počátcích letopočtu našeho
Noční můra všech studentů i profesorů. Bichle, kterou pro její obludný počet stran nikdy nikdo nedočetl, chcete-li být ale mezi kolegy uznávaný, raději se k tomu nepřiznávejte.
Trismegistos, kouzelník z předměstí Londýna, kterému se stala historie lektvarů v prvních evropských státech koníčkem i živobytím, se na počest starořeckých mistrů dokonce přejmenoval. Zemřel na konci 19. století, ale jeho odkaz žije dál.
Čtenářská štafeta, konaná u příležitosti 200 let od Trismegistova narození, se do Kouzelnické knihy rekordů zapsala jako nejrychlejší čtenářská štafeta vůbec. Nezúčastnil se jí totiž vůbec nikdo s výjimkou prapravnučky spisovatele. Ta se dostala na 53. stranu rejstříku (tedy k písmenu F), potom však přišla o hlas a výzva musela být přerušena.
Informace v knize jsou navíc již dávno zastaralé, ale ani na Mezinárodním lektvaristickém kolokviu nenašel nikdo z odborníků odvahu se proti této knize ozvat. V osnovách mnoha institutů i speciálně zaměřených kurzů se tak Trismegistos vyskytuje nadále.
I přes svou monstrozitu je kniha velmi praktická. Například utírání prachu z polic se rázem stane sportovní aktivitou, neboť bylo prokázáno, že zvedáním Historického přehledu spálíte více kalorií než za hodinu na koštěti. Hodí se také pro kanadské žertíky – mudlové z legrácky přidávají přátelům do batohu cihly, kouzelníci tuto knihu.
Podle nepotvrzených zpráv z roku 1921 Historickým přehledem jistá V. A. Humphreyová v sebeobraně ubila akromantuli. -
Vlastimil Plamínek: Dryáčky pro malé kouzelníčky
Rodiče, zbystřete! Pokud vaše ratolest chvíli neposedí, nechte ji, ať se také nadchne pro Vaši oblíbenou disciplínu. Pořiďte mrněti učebnici základních, neškodných lektvarů pro děti, a vzbuďte v potomkovi zájem o lektvary. Seznam ingrediencí a postup lučby je zpravidla podán formou zábavných veršovánek:
Co to z kotle kouká?
Je to ocas mloka!
Trpělivost, počkej chvilku,
mušky přidej za chvilinku!Míchni vpravo, míchni vlevo,
Kniha je navíc očarována recitačním kouzlem. To, že Váš potomek ještě neumí číst, přece neznamená, že nemůže míchat lektvary!
nezapomeň ptačí střevo.
Jedna, dvě, tři minuty,
úspěšný jsi, na tuty!
Podle autora se veršovánkami malí kouzelníčci připravují na četbu samotného mistra T. M. Ridcherdse, jehož recepty vyžadují také jistou dávku pozornosti a představivosti. Ridcherds Vám nic nedá zadarmo, a Plamínek taky ne. Znalci poezie však zpochybňují uměleckou hodnotu textů a tvrdí, že tato kniha možná zlepšuje dětské povědomí o lektvarech, ale také nenávratně przní jejich vkus.
Knihu svými ilustracemi doplnila Elvíra Pochybná, která s roztomilou morbidností realisticky zachytila zejména výbuchy i létající údy.