Soutěže 1916
Výuka 2216
Semináře 753
Nebelvír

Autor: Skylar Blair Anderson
Práce odevzdána: 9. 4. 2020 06:25
Předmět: Péče o kouzelné tvory, 1. A
Termín: 5. termín

Zadání domácího úkolu

Vraťme se ještě k mudlovským příbuzným bodlošů, dlaždičounů a hrabáků, k ježkům, fretkám a krtkům. Mezi lidmi o nich kolují různé, často zkreslené představy. Jak se to má s těmito informacemi? Jsou pravdivé, nejsou? (min. 3 palce)

- Fretka je hlodavec.

- Ježek miluje jablíčka a mléko.

- Krtek se živí kořínky rostlin, a tak na zahradě škodí.

Vypracování

* Odkudsi se ozve známá znělka.*

 

Dobrý den, večer či třeba ráno, vážení kouzelníci!

Vítáme Vás u záznamu dalšího dílu našeho pořadu Magiči mýtlů! Stejně jako v posledních třech epizodách, i dnes se budeme věnovat mýtům týkajících se mudlů a jejich světa.

Dovolím si krátkou odbočku k minulému dílu, kdy jsme vyvraceli mudlovská pořekadla a rčení. Zatímco lidová moudra moudřejší ustoupíranní ptáče dál doskáče náš tým kouzlovědců úspěšně vyvrátil, fráze kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá se ukázala jako pravdivá!

A proto tento díl budu moderovat pouze já, protože kolega Tiberius má stále zlomenou nohu a dvě žebra!

Doufejme tedy, že mudlovská zvířátka jsou o něco méně nebezpečná...

 

Mýtus č. 1: Fretka je hlodavec

Což o to, ono je fretka v zásadě hlodavcům dost podobná, že? Chlupatý tvoreček s ostrými zoubky, který se dá chovat jako domácí mazlíček. Je trochu nezbedný, ale dá se s ním mazlit, a navíc si moc rád haje!

Problém je, že fretka má ty zmíněné zoubky na žvýkání masa. Je to totiž šelma, konkrétně kunovitá. Dokonce se v minulosti používala na likvidaci mnoha tvorů, které mudlové považují za škůdce... A ano, nějací (opravdoví) hlodavci se na tomto seznamu vyskytují také.

VYVRÁCENO, a pokud máte křečka nebo myšku, rozhodně se je nepokoušejte s fretkou zkamarádit!

(Pokud Váš hlodavec neumí nějaké bojové umění.)

 

Mýtus č. 2: Ježek miluje jablíčka a mléko

Ježek s jablíčky na zádech je tradiční výjev z dětských knížek. Ať už je to ta roztomilá básnička o ježečkovi, co hledá úkryt na zimu, nebo je to pohádka o ježčí rodině, nesmí tam chybět nějaká ta jablíčka!  Těžko říct, kdo s tímto výmyslem přišel jako první, ale mudlovské školy složitě válčí s jeho vymýcením.

Jablíčka jsme položili před našeho pokusného ježka Bonifáce, který o ně vůbec nejevil zájem. Navíc, kdyby je na těch zádech skutečně nosil, jak by je sundával?

Ani mlékem se ježkovi nezavděčíte. Problematická je laktóza, ale to ostatně u vícero tvorů. Správný kouzelník ví, že kravské mléko dělá většinou neplechu i u koček... Podobně je tomu také u ježků. Člověk je snad jediiný tvor, který pije mléko do dospělosti, zbytek savců  ztrácí schopnost trávit laktózu, jakmile odrostou mateřskému mléku.

Zatímco jablíčka jsou ještě ha-ha-sranda, na mléko opravdu pozor! Ježkovi pak bude stejně špatně jako Vám při prvním přemišťování, a může se stát, že chudák dokonce uhyne!

Takže... VYVRÁCENO!

 

Mýtus č. 3: Krtek se živí kořínky rostlin, a tak na zahradě škodí

No jo, to se často stává, že tvorové, které veřejnost nepovažuje zrovna za krásné, bývají neprávem označováni za škůdce. Jsou přece tak oškliví, ewww, takže určitě škodí!

Jenže zvířata nejsou černobílá (snad kromě zeber a tučňáků...). Podobně jako tlustočerv, jehož sliz má bezpočet využití, i krtek ve skutečnosti pomáhá. Když si tedy odmyslíme krtince a to, že se o ně ve tmě můžete snadno přerazit...

Rytím ale krtek kypří půdu. Navíc nežere kořínky rostlin, ale hmyz, tedy (z pohledu majitele zahrady) opravdové škůdce, kteří by právě rostliny poškodili. Krtince tedy mohou být nevzhledné, ale krtek opravdu neškodí.

VYVRÁCENO. A máte-li na zahradě krtka, dávejte si pozor, kam šlapete, ať nedopadnete jako chudák Tiberius!

 

To by pro dnešek bylo vše! V příštím díle se pro změnu podíváme na mudlovskou technologii.

Co se asi stane, když hodíte topinkovač do vany?