Soutěže 1707
Výuka 1985
Semináře 675
Hogwarts.cz

Autor: James Watfar
Práce odevzdána: 28. 2. 2012 17:06
Soutěž: Sovokruh
Zadavatel soutěže: Larrie Larstonová

Zadání soutěže

V mládí mě jedna dobrá kamarádka naučila, že sova je nejlepší čarodějův přítel. Sova je posvátná a k sovím kumpánům je třeba vytvářet si vztah. A pro většinu hradních obyvatel bývá prvním sovím vztahem ten s exempláři školního sovince. 

Maruš, Standa, Mojmírek, Jarmilka, Vládík, Robert, Zdeněček, Klotylda, Venoušek, Klementek, Julinka, Ferdík, Mareček a Růženka. V prvních dnech takřka každého hradního obyvatele nejvěrnější druhové, s vlastnictvím první osobní sovy upadnou v zapomnění. Hradní zdi si v poslední době šuškají, že sovy ze školního sovince jsou nenápadné, ale že tím jen maskují svou důležitost. 

Sovy ze školního sovince totiž tvoří astrologický Sovokruh opeřeného království. Každá sova školního sovince představuje jedno znamení v tomto Sovokruhu a určuje povahu všech sov, které si čarodějové následně hýčkají ve svých privátních komnatách. 

Po vás chci, abyste mi odhalili podobu tohoto Sovokruhu. Jaké soví znamení představuje Klementek? Jaké Zdeněček a spol.? Do vypracování mi tedy napíšete vždy:

* jméno sovy
* název sovího znamení Sovokruhu, které představuje
* stručný popis a povahovou charakteristiku tohoto znamení (myslete na to, že se pohybujete v soví rovině)

Znamení v Sovokruhu je 14 stejně jako sov, je však na vás, kolik znamení se rozhodnete zpracovat.

Vypracování

Maruš

Letec

Letec

Toto znamení je pro sovy velice příhodné. Není zrovna těžké vyčíst z něj význam. Sovy tohoto znamení se jednoduše vyznačují značnými leteckými schopnostmi a o to nám jde u sov především. Pochopitelně, skvěle létat umí každá sova, tyto jen svůj druh často převyšují a to zejména v rychlosti. Proto bývají využívány pro spěšné zprávy. Naneštěstí, sovička letec, tvor příliš soustředěný na své plachtění vzduchem, není vhodným domácím mazlíčkem. Není sice nijak agresivní nebo nepříjemná, jen působí poněkud chladně a bez zájmu. Prostě ideální pro kouzelníky kteří nemají k sovám žádný vztah a jde jim jen o dopisy.

 

Standa

Zatměnka

Zatměnka

Že je znamení (a příslušné souhvězdí) pojmenováno podle drobného nočního ptáčka, vyskytujícího se v evropských lesích a známého pro své popelavě černé peří, značnou hbitost a nebývalou odolnost vůči kouzlům, jistě víte. S vlastnostmi nositele svého jména ale nemá znamení nic moc společného. Sovy zrozené ve znamení zatměnky nadevše milují noc. Mnohem víc než ostatní, taková sova většinou jednoduše odmítne létat ve dne. Klidně se v noci ulítá, aby stihla poštu kterou přes den zameškala, jen aby mohla lítat po tmě. Taky nesnáší světlo, odmítne (nebo se bude alespoň vzpouzet) žít v kleci nebo sovinci kde nenajde temný kout. Její posedlost nocí dokáže někdy lézt člověku pěkně na nervy, ale pokud rád pracuje do pozdních ranních hodin a potřebuje nadšeného společníka, který v žádném případě neusne, není nic lepšího.

 

Mojmírek

Slunce

Slunce

Toto znamení si už od svého jména na nic nehraje. Jako jediné nebylo pojmenováno dle souhvězdí, stačila mu hvězda jediná a to ta vůbec nejjasnější. Jak jistě tušíte, vlastnosti sov ve znamení slunce bývají pravým opakem znamení předešlého. Mezi svými kolegyněmi jsou tyto sovy považovány za poněkud bláznivé a nenormální, noční pták který raději ožívá ve dne musí být cvok. Skutečně je v noci nevyženete na lov ani s dopisem. Značnou část své energie věnují tomu, aby změnily zvyklosti svého organismu, uzpůsobeného na noční život. Díky tomu v mládí často podléhají nemocem, nejvíce z vyčerpání, je tedy dobré sovu první dva roky života příliš nenamáhat. Jejich výhodou je, že jsou prakticky pořád při ruce. Zatímco jiné sovy, bez ohledu na znamení, nemají ve dne dvakrát nejlepší náladu a radši spí, takže chvíli trvá než budou schopné letu, sova ve znamení slunce vám bude ráda celý den sedět na rameni a vystavovat se slunečním paprskům. Důležité pro ni však je, aby slunce skutečně svítilo. Je-li zataženo, propadá depresím.

 

Jarmilka

Páv

Páv

Další ze znamení pojmenovaných po souhvězdích které nesou jméno ptactva. Je to myslím příznačné, protože souhvězdí i páv se vyznačují shodně jistou velkolepostí a krásou. Stejně tak sovy v pravý čas zrozené. Jsou krásné, vynikají neobyčejně hebkým peřím, které se na světle umí i třpytit. Nádherných sov je spousta, ale když uvidíte sovu ve znamení páva, poznáte to. Za svou krásu platí poněkud nehezkou povahou, jsou na sebe jednoduše náležitě pyšné a vyžadují pozornost, o kterou si umí říct dost důrazně. Taky umí být urážlivé. A přímo výsostně nenávidí cokoli, co by je mohlo rozcuchat, s dopisem se tedy posílání poměrně těžko. Jsou případy které by obálku raději donesly pěšky, než aby musely mávnout uhlazenými křídly. Přesto je lidi mají nadevšechno rádi, chovají je pro výstavy nebo jen tak, aby se měli čím chlubit. Jako mazlíčci jsou tyto sovy naprosto ideální, když je člověk pohladí, odpustí mu i to rozcuchání, rády se nechají obdivovat. Nabudeme s nimi pocitu, že máme přítulnou a přátelskou sovu, ovšem, zde se o žádnou velkou přítulnost nejedná a přátelská v pravém slova smyslu taky nebude. Jen má ráda tu pozornost které se jí dostává.

 

Vládík

Větrník

Větrník

Znamení s divným názvem i soví povahou. Když má sova štěstí na tohle znamení, vášnivě si zamiluje bouřky. Nevadí jí déšť, pochopitelně ani vítr, ale libovat si bude i ve vánici. Nadevše zbožňuje létání a užívá si ho jak jen může, na rozdíl od ostatních nevyhledává bezpečné a snadné trasy, klidně vlétne do vzdušného víru nebo prosviští bouřkovým mrakem. A pravděpodobně se vrátí a proletí se v něm ještě několikrát. Jsou to sovy odvážné, i když v jejich případě jde s spíš o troufalost. Svým stylem života si velice získá spoustu zkušeností, patří tedy mezi nejlepší letce. Kupodivu taky mezi letce nejspolehlivější, mohlo by se zdát že tomu bude právě naopak, když tak ráda riskuje, ale zatímco obyčejná sova nemusí za bouřky doletět, tato má daleko větší šanci. Když ji ale pošleme za klidného počasí, hrozí že se s dopisem opozdí, protože je schopná vzít trasu oklikou, přes nejbližší průtrž mračen a to může být desítky kilometrů daleko a ještě opačným směrem. Ale aspoň máme za každého počasí jistotu doručení.

 

Robert

Drak

Drak

I když zní vznešeně, žádnou poetiku známých magických tvorů znamení nepřevzalo. Sovy ve znamení draka mají jen jeho ohnivou krev a výbušnou náturu. Jsou hádavé, nepříjemné, vzteklé, věčně na svět okolo koukají vražedným pohledem. Poštu odnesou, jsou to přeci jen sovy, ale dají patřičně znát že je to štve. Často a hodně klovou, mnohdy i bez důvodu. S ostatníma sovama se nesnesou, většinou je sovinec plný skřeků a všude lítá peří. Vytočit je dokáže každá maličkost, stačí přijít pozdě se zrním a taková dračí sova se může pominout. Taky jsou nebývale útočné a když nesou obálku, která se jim jakkoli znelíbí, jsou schopné roztrhat ji na kusy. Jistě, zní to až příliš nehezky na to aby to byla pravda, až tak hrozné to s nimi být přeci nemůže. Skutečně není, popis je maličko přehnaný, protože sovy ovlivňuje taky jejich druh a prostředí ve kterém žijí, ale když potkáme vyloženě zlou sovu, můžeme si být jistí jejím znamením, stoprocentně a vždycky.

 

Zdeněček

Potápka

Potapka

Souhvězdí potápky nevěstí sovám skvělé plavecké nadání, jak by se mohlo zdát. Právě naopak. Tyto sovy prostě vodu nenávidí. Není to žádná velké nevýhoda, naopak, tohle znamení je jedno z nejlepších. Má totiž snad nejméně negativních vlastností, jeho nositelky jsou až podezřele normální. Jen nelétají za deště a to vůbec, kdyby je člověk zabil, nevystrčí zobák a to ani pokud venku jen mrholí. Potíže je v tom, jak inteligentní tvor většinou sova bývá. Že pozná vlhkost vzduchu a bojí se kvůli tomu deště, by se dalo čekat. Ale ona sleduje i  vlaštovky, jak vysoko létají, a černé mraky před ní taky nezatajíme. A když si postaví hlavu, nemusí letět ani za jasně modrého nebe, protože bere na zřetel pověstné ticho před bouří.

 

Klotylda

Holubice

Holubice

Další ptačí souhvězdí i znamení, tentokrát názvem odpovídající. Povahou jsou takové sovy mírné, hodné a přívětivé. Podobně jako u pávů mají sklon ke krásnému vzezření, ale nijak na něm nelpí. Jsou nanejvýš přítulné, neklovnou ani kdyby je škrtili a za každé pohlazení umí být náležitě vděčné. Něco jako hodný pejsek. Docela klidně a s čistým svědomím je můžeme pustit z klece a nechat volně poletovat po domě, nebudou vyvádět jako jiné sovy. Se svou laskavou povahou to většinou dotáhnou tak daleko, že si k člověku pro pohlazení sami přijdou. Pávům jsou tedy podobné i v tomto směru, ovšem tyto svou náklonnost k lidem nepředstírají. Mezi kouzelníky jsou nejoblíbenější a nejvyhledávanější, zvlášť pro děti se hodí, třeba jako první sova. Jsou ale trochu pohodlné a mají rády teplo vyhřátého kouzelnického obydlí, nepatří většinou k nadšeným letcům. Ale s doručováním pošty žádný větší problém nemají, přeci jen pro člověka rády něco udělají.

 

Venoušek

Vír

Vír

Není v tom chyba, nejde o znamení pojmenované podle velké sovy. Takové pojmenování si vysloužilo souhvězdí zvláštního tvaru a sovy s povahou stejně zmatenou, jako to co je tímto názvem označováno. Občas se nám může nějaká sova zdát popletená, ztracená… prostě si myslíme že se zbláznila. To je těžký úděl tohoto znamení, sovám vlévá do vínku neklid, nedokáží se příliš soustředit, bývají roztěkané, nepozorné a umí úžasný nechápavý pohled. Ze známých sov můžeme zmínit třeba sovu Eroll, která měla to štěstí a narodila ve znamení víru. Nejsou to špatné sovy, mají klidnou a veselou povahu, nejsou nijak zlé a člověk si je často oblíbí. Jen se jim to občas v hlavičce podivně točí. Stane se že zapomenou komu nesou dopis, z nepozornosti vlétnou do jiného okna nebo s dopisem zapomenou vůbec odletět. Ale jen občas. Pro těch několik málo nevýhod bývají většinou levnější než ostatní sovy, proto patří paradoxně k nejčastěji využívaným. Celý chov těchto sov prý vydržuje pan ředitel a pro zasílání výplat profesorům užívá výhradně jich.

 

Klementek

Stín

Stin

Velice netradiční název znamení, ale nedá se nic dělat. Je jím pojmenováno souhvězdí které většinu lidského věku není vidět, protože se schovává ve vesmírných stínech. Ale prý je nádherné. Na sovy má velice negativní vliv, nešťastnice které se v něm zrodí, trpí celý život strachem, bázní a nejistotou. Jsou to sovy velice háklivé na zaběhnutý řád věcí, leknou se sebemenšího zvuku a mají kvůli tomu tak lehký spánek, že jsou většinou mrzuté a nevyspalé. Bojí se bouřek, křiku, větších zvířat… některé dokonce i tmy, ale to je jen vzácné. Když znamení zapůsobí zvlášť silně, odmítne vám sova nosit balíčky, protože se bojí toho co by se v nich mělo ukrývat. Na druhou stranu, jsou velice spolehlivé doručovatelky, radši letí rychle a přímo, aby to měly co nejdřív za sebou a mohly se zase schovat do kouta svého sovince. Jde o ptáky plaché a nedůvěřivé, musíme si je tedy nejprve získat. První pohlazení se určitě nikdy neobejde bez klovnutí, ale když sova v někom spatří kousek bezpečí, dokáže to ocenit.

 

Julinka

Sova

Sova

Sova ve znamení sovy… zní absurdně ale ve skutečnosti je to přímo ideální kombinace. Tohle znamení je tak trochu první mezi všemi, nejlepší a nejvýhodnější (asi jako u lidských znamení vodnář O:-) :D) Je ze všech nejkratší, je tedy těžké se v něm narodit, ale když už se to povede, stojí to za to. Sovy samozřejmě vynikají nesmírnou inteligencí, úplně všechny, ale s tímto znamením dosahují moudrosti mnohem vyšší. Dokonce se tvrdí, že jsou chytřejší než plných 60% lidské populace. Dokáží neuvěřitelné věci. Žijí-li s člověkem nějakou tu dobu, umí odletět s dopisem aniž by jim bylo řečeno za kým, prostě to poznají. Všímají si lidské nálady a chovají se podle toho. Poznají dokonce, zda neletí nevhod. Když má například kouzelník moc práce nebo se zrovna s někým hádá a podobně, počkají aby nerušily. Jsou zodpovědné, věrné a rozumné, ale taky vychytralé a vypočítavé. Umí si zvolit nejvýhodnější trasu letu, dokáží dokonce donutit jinou sovu aby dopis doručila za ně, když se jim zrovna nechce. Potíž je, že se k nim musí člověk chovat zvlášť obezřetně, jsou moc vnímavé a bývají to příliš výrazné osobnosti. A taky si vedle nich může hloupější majitel připadat jako blbec. Pro své vlastnosti to byly oblíbené sovy naší Roweny.

 

Ferdík

Mantichora

Mantichora

Znamení podle nesmírně nebezpečného tvora. Takovým je i dotyčná sova. Bývají silné a umí se ohánět drápy i zobákem. Mohlo by se zdát, že mezí těmito sovami a sovami ve znamení draka není rozdíl, on však je a to docela velký. Tyto se agresivně nechovají bez důvodu nebo svévolně. Ve skutečnosti nejsou agresivní vůbec, jen v nich dřímá srdce dravců a velice úspěšných rváčů. Neublíží bez důvodu, člověka by za pohlazení neklovly, ale kdyby jim jakkoli ublížil, rozhodně by u obyčejného klovnutí nezůstalo. Hodí se dokonce jako hlídači, klidně i místo psů. Poslat dopis pomocí sovy ve znamení mantichory, můžeme si být jisti že jej nikdo nepovolaný do ruky nedostane. Pokud je rozčílí jiná sova, mohou ji docela snadno roztrhat na kusy, ale povětšinou mají pověst tvorů s neuvěřitelnou trpělivostí, takže se to nestává často. Ale respekt a pořádek si mezi svými sjednat umí. Na lovu je jedna taková sova nebezpečnější než hejno orlů a říká se, že takový orel raději uhne, než aby mantichoří sově překážel. Oproti ostatním sovám, jen velmi zřídka loví myši a hraboše. Většinou si troufne na zvířata velikosti tlustšího hrabáka.

 

Mareček

Slupavka

Slupavka

Taková hezká masožravá květinka, podle které se dnes jmenuje celé souhvězdí. Znamení se u sov vyznačuje velice hezkými vlastnostmi. Jsou to sovy neuvěřitelně mlsné a vybíravé, prakticky neloví, kdy můžou, nechají se krmit. Neuctíme je žádnou obyčejnou stravou. K jejich vytříbenému apetitu se váží všechny ostatní vlastnosti. Sova je jednoduše svým mlsným zobáčkem úplně ovládána, po dobrém jídle samou vděčností doručí i zabalenou šatní skříň, když jí nechutná, ani nehne křídlem. Je to hezké znamení, takové nekonfliktní a když se dobře staráme, poměrně normální. Ze všech sov se dá snad nejsnáze ochočit a vycvičit, má slabost pro velice účinnou přesvědčovací metodu, stačí odměňovat libovolnou soví lahůdkou.

 

Růženka

Puštík

Pustik

Znamení poslední, které určitě musím zmínit. Vyznačuje se především tím, že tak nějak podvědomě přitahuje jisté existence… :D No, ale protože vím, jak se v této věci vyznáte a že by vás urazilo, kdybych se vás v ní pokoušel poučovat, raději o výhodách znamení pomlčím. Ono by to taky bylo na dlouho, má samé výhody a je jich hodně. :D