Soutěže 1936
Výuka 2273
Semináře 765
Zmijozel

Autor: Nina Yozhinski
Práce odevzdána: 8. 2. 2021 18:26
Předmět: Kouzelnické instituce, 1. A
Termín: 1. termín

Zadání domácího úkolu

V atriu jste všichni viděli Fontánu kouzelných bratří i sochu z dob lorda Voldemorta. Ani jedna z nich dle mého není ideální – jedna zobrazuje kouzelnickou vládu nad mudly, druhá zase – i když má údajně zobrazovat harmonii mezi kouzelníky a kouzelnými tvory – nadvládu nad magickými bytostmi (jak jinak si vykládat ty obdivné výrazy, které skřet, kentaur a domácí skřítek mají?) Po vás bych tedy chtěla, abyste se zamysleli a vytvořili sochu, fontánu, cokoli, co bude pro kouzelníky opravdu reprezentativní a co by se v atriu lépe vyjímalo. Je mi jedno, jestli budete kreslit nebo jen slovně popisovat, hlavně to chci s detaily a pokud možno i vysvětlením, proč jste to či ono zvolili.

Ve výkladu můžete vidět podobizny některých slavných kouzelníků, kteří nějak souvisí s oddělením, kterému se právě věnujeme. Pokud mi do úkolu napíšete, čím se proslavili, též vám to může vynést nějaké bonusové body.Vypracování

Dobrý den,

jak můžete vidět, rozhodla jsem se úkol ztvárnit graficky. Vytvořila jsem cosi jako fontánu, jejíž hlavní motto zní:

 

Magicae non pertinent ad nos

Magicae nos coniungit

Magie nám nepatří, magie nás spojuje

 

Tyto dvě věty jsou napsané na dolním kruhovém podstavci, který mírně připomíná myslánku, ovšem s průměrem 5 metrů. Celé dílo se vznáší asi metr nad zemí (aby pod ním skřítci mohli zametat, hehe). Dominantou fontány je, přirozeně, voda. Možná vás překvapí zjištění, že je to skutečně obyčejná voda. Klidná hladina končí přesně tam, kde končí kruhový podstavec, a nikdy se nepřelije přes okraj.
Z vody vystupují čtyři ruce (pařáty, hnáty, jak je libo). Ty jsou symetricky rozmístěné vně kruhu a symbolizují čtyři druhy kouzelnických bytostí - lidská ruka s hůlkou představuje kouzelníky, obrova ruka představuje kouzelné bytosti, které si kouzelnicí znechutili  (tedy trollové, obři, ježibaby, upíři, vlkodlaci...), kopyto je symbol pro kouzelnická zvířata (testrály, jednorožce, draky...) a konečně skřetí ruka symbolizuje kouzelnické druhy, které si kouzelníci zotročili (tedy zejména domácí skřtkové, ale historicky i skřeti).
Ze všech končetin tryská voda směrem nahoru do vznášející se vodní koule, která je zástupným vyjádřením magie. Voda - magie - tedy tryská jak od lidí, tak i všech dalších kouzelnických stvoření a všichni mají na kouli stejný podíl. Pokud jeden paprsek vody přestane tryskat, rovnováha koule se vychýlí a fontána přestane být funkční.

 

Tento design jsem zvolila, protože se domnívám, že příhodně zobrazuje rovnocennost všech kouzelnických druhů, ať už jsou některé zahrnuty jen zástupně. Zároveň dílo považuji za vykupující pro kouzelníky, kteří se symbolicky "snižují" na roveň těch, jimž v minulosti vládli, jež vylučovali ze společnosti a jež považovali za podřadné. Vidím výhodu i v tom, že dominantou není lidská nebo kterákoliv jiná tvář, ale magie sama. Také se mi samozřejmě líbí ta kouzla - zejména pak ta vznášecí. Přišlo mi vždycky škoda, že kouzelnické sochy nebylo těžké zaměnit za mudlovské, že se vlastně ničím neodlišovaly. Tato monumentální fontána je na první pohled magická.

 

obrázek v lepším rozlišení: https://ibb.co/pdJjyp4

 

A ještě tedy k muži v zeleném z hodiny: Burdock Muldoon byl šéf Kouzelnické Rady zhruba ve 14. nebo 15. století. Proslavil se svou snahou o (poněkud diskriminační, co se budem') rozdělení kouzelnictva na bytosti zvířata (being and beast) podle počtu končetin, kterými se při chůzi dotýkali země (šaškárna, já vím). Takže podle něj by třeba testrál s useknutýma předníma nohama byl stejný druh jako kouzelníci. Nefungovalo mu to.

 

Nina Yozhinski