Zadání semináře
Vypracování
Podle toho, co se mi podařilo zjistit, v doškovém stavení, na které se ptáte, bydlel sám slavný lékouzelník Aodhfin Bile s rodinou a nyní tam dosud žijí jeho potomci, jmenovitě Cahir Bile s manželkou Mavourneen, s desetiletým synkem Tigernanem a pětiletou dcerkou Hiolar.
Aodhfin Bile byl v 19. století proslulým irským lékouzelníkem, který jako první objevil léčbu mnoha druhů spálenin. Do té doby bylo jen málo účinných lektvarů a kouzel, která by zmírnila či léčila důsledky např. výbuchů kotlíků, různých nehod s ohnivými kouzly nebo třeba spálení dračím ohněm, které se samo hojí jen velmi zdlouhavě a těžce. Právě Aodhfin Bile se svými výzkumy a prací zasloužil o rozvoj této lékouzelnické oblasti. Proto v Nemocnici u sv. Munga pro kouzelnické nemoci a choroby najdeme jeho portrét hned v Přízemí, kde se léčí kouzelnické nehody (včetně již zmíněných výbuchů kotlíků), a najdeme jej také v prvním patře, kde se léčí zranění způsobená kouzelnými tvory (včetně spálenin od dračího ohně). Za svého života nemocnici kromě svých zjištění věnoval i mnoho ze svého příjmu lékouzelníka, proto si nikdy neměl z čeho (a neměl ani potřebu) vystavět honosnější stavení než doškovou budovu, úhlednou a poměrně dostačující pro něj i pro jeho rodinu. Z jeho potomků rostou v každé generaci celkem dobří lékouzelníci a vědátoři, ačkoliv dosud nelze odhadnout, zda lékouzelnictví zaujme i ty nejmladší Bileovy, Tigernana a Hiolar.
Ve stavení je veškeré vybavení spíše starožitné, mnohdy tvořené jen upraveným přírodním materiálem, např. sedátka z pařezů, stolek z několika vyleštěných dřevěných desek. Místnosti jsou poměrně malé pro naše moderní měřítko, ale působí přirozeně, útulně a pobyt v nich uklidňuje, všude to voní přírodou a svěžím zdravým vzduchem. Zvláštností jsou čtyři komíny na jedné menší budově, je to proto, že Aodhfin si doslova potrpěl na teplo krbů a vůni hořícího dřeva, proto chtěl mít v každé větší místnosti samostatný krb, který by si obyvatelé domu mohli obsluhovat podle svého přání a potřeb. Ve sklepení je pak dosud využívaná lékouzelnická laboratoř, která zabírá prostor celého jednoho patra pod domem.
Zde je portrét, který visí u Sv. Munga.
Za zmínku k rodu Bile stojí, že jeho členové jsou považováni mezi mudly za potomky bájného boha světla a uzdravování, Bileho, který je znám také pod jinými jmény, jako např. Bel, Beli, Beli Mawr, Bellenus...), za boha, kterému se dosud na počest při svátku Beltine zapalují dva magické ohně, skrze které se prochází, aby se lidé očistili od negativní energie, aby se spálilo to staré, nezdravé. Že by právě díky tomuto předkovi rod Bileů vládl až nadpřirozenou schopností v lékouzelnictví? O tom se můžeme pouze dohadovat.