Zadání domácího úkolu
Esej má čtyři části, všechny jsou povinné.
A.
Vlastní runová sada
Materiál záleží čistě na Vás, mou podmínkou však zůstává, že všech 24 run musí existovat fyzicky – na kamíncích, dřívkách, kartičkách, z modelovací hmoty…
Ideální jsou samozřejmě přírodní materiály, ovšem pokud se rozhodnete využít víčka od PET lahví, osobně v tom nevidím problém.
Mně pošlete celkový obrázek a pak výběr Vašich oblíbených, na kterém budu moci lépe obdivovat detaily ztvárnění.
B.
Pětilístek – zapsaný runami
Jak vypadá pětilístek?
Na první řádek napíšete slovo „Runy“ nebo název jedné konkrétní z Freyova aettu (té, se kterou jste pracovali v MÚ, ale není podmínkou, můžete si vybrat kteroukoli z letos probraných) – záleží na Vás.
Na druhý řádek patří dvě přídavná jména, které „runy“ či Vaši runu vystihují. Odpovídáte tedy na otázku: „Jaké jsou runy? / Jaká je tato runa?“
Na třetí řádek připojte tři slovesa – tedy „Co dělají runy? / Co dělá tato runa?“
Do čtvrtého řádku umístěte větu přesně o čtyřech slovech. (Pokuste se neopakovat výrazy z předchozích řádků.)
Na pátém řádku pak stojí jedno podstatné jméno, které vystihuje… nu, podstatu výrazu z prvního řádku.
Pětilístek prosím zapište runami – ručně.
C.
Kterou runu – a proč – byste použili v následujících třech případech?
- Chcete s někým navázat vztah, přátelský či milostný.
- Čeká Vás důležitá zkouška nebo pohovor.
- Chystáte se cestovat.
D.
Zvolte si jednu ze čtyř sad runových karet, které jsme používali při hodinách. Líbí, nelíbí? Čím Vás zaujala?
Vypracování
Dobrý den.
A.
Svoji pracně vyrobenou runovou sadu jsem před termínem nechala doma u rodičů, kde mi ji nikdo nebyl schopen vyfotit se jmenovkou, proto jsem se rozhodla improvizovat s tím, co mám doma, což byly shodou okolností jen nachos s sriracha; žádné kamínky, víčka ani nic jiného, čeho by bylo 24 a bylo by si to podobné, jsem nenašla. Nechť se i tak líbí, třeba Vás aspoň pobavím, když už nic jiného.
B.
Snad jsem tuto část pochopila správně.
C.
a. Gebo, protože darem člověk nikdy nic nezkazí a hezky začne nějakou komunikaci. Případně jsem zvažovala Wunjo, jelikož štěstí a radost ke vztahu jistě patří, a pokud si člověk splní, co chtěl, jde vlastně o úspěch. Ačkoliv je otázka, zda ten úspěch není myšlen spíše jako sláva, ne jako nějaká vlastní spokojenost.
b. Sowulo, neboť jde o runu úspěchu a pohody, takže bych si od ní slibovala, že se mi to nejen povede, ale ve výsledku to bude i příjemné. Kvůli této doušce bych nezvolila Wunjo, nad nímž jsem též uvažovala, protože i ta s sebou nese naději a úspěch, ale přijde mi, že spíš souvisí s tím cílem než s celou cestou. Ta je přitom taky důležitá.
c. Raido, poněvadž je spojena s cestováním, přičemž taková výprava má nějaký cíl a všechno je pod kontrolou, což se hodí, vždycky totiž může vyvstat něco lehce neočekávaného, s čím se člověk musí nějak (ideálně co nejlépe) poprat. Alternativně by se mi líbila i runa Ehwaz, z té mám ovšem pocit, že spíše než o cestování jde o nějakou cestu „z bodu A do bodu B“, že jde o to, aby se člověk dostal do cíle, ne aby si užíval přesun jako takový.
D.
Nejvíce mě zaujala sada Runová magie, orákulum starých Germánů, protože naprosto chápu autorovo zaujetí pro severské bohy a protože se mi moc líbí, že karty jsou barevné, propracované a kolikrát i tak správně temné. Třeba taková první sada je příliš geometrická a pro mě taková prazvláštní, že si z toho obrázku občas moc dobře nedokážu představit, co by ta runa mohla symbolizovat, zatímco u téhle třetí se člověk může věnovat i některým povedeným detailům. Také cením rámeček, karty tak vypadají ještě o něco hezčeji než třeba druhá sada, která mi sice přijde také docela pěkná, propracovaná, ale mám pocit, že jí jednoduše něco chybí. Mými favority z těch karet, jež jsem dosud zahlédla, jsou Ansuz a Fehu, protože hudbou se komunikuje parádně a dobytek v ohni vypadá velice efektně, k zahození ovšem není ani ten svalnatý fešák z Kenaz, ačkoliv karta úplně nepůsobí, že by šlo o pochodeň.
~ Maraike Auri Nordahl