Soutěže 1481
Výuka 1517
Semináře 499
Nebelvír

Autor: Beteramis Athenodoros
Práce odevzdána: 6. 6. 2021 22:22
Předmět: Lektvary, 3. A
Termín: 9. termín

Zadání domácího úkolu

Ve třetím ročníku už máte o Lektvarech přehled. Zkuste sami vymyslet zajímavou hodinu, kterou byste ocenili nejen vy, ale i vaši spolužáci.
Lze zasílat prostý text (9 palců), zajímavá videa (text 7 palců + tématické video z pavučiny), obrázkové návody (text 5 palců + alespoň 3 obrázky k tématu) a nebo cokoliv vás napadne - přiměřeně k délce a obsahu.

Pokud by byl nějaký problém či dotaz, kontaktujte mě sovou. V esejovém termínu (poslední týden k odevzdání esejí) sovy vyháním bez odpovědi.

Hodně štěstí!

Vypracování

Beteramis Athenodoros

Lektvary (3.A)

Závěrečná esej

 

Dobrý den, milí spolužáci, dnes jsem byla pověřena, abych s vámi vedla hodinu, tak doufám, že si ji užijete. Jelikož za vás nenesu odpovědnost, nemusím řešit vaše újmy na zdraví a případné narušení psychiky, rozhodla jsem se, že se dnes naučíme namíchat lektvar neviditelnosti.

„Super!“ - zahučí ve třídě sborově -

Ano ano, podle mě to je taky super. Konečně užitečný lektvar, který se prostě hodí. Nejdřív ale pár bodů k bezpečnosti jeho užívání, řeknu vám je radši předtím, než si svůj první lektvar namícháte...

Pro naše těla je únosnou dávkou jeden malý flakónek lektvaru neviditelnosti na den, to si prosím napište do sešitů a podtrhněte dvakrát. Co to znamená? Jakákoliv další dávka by vám přivodila otravu a zbavit se následků otravy by bylo velmi těžké a nepříjemné. Takže to vřele nedoporučuji. Aktivisti mezi vámi mohou ale do domácího úkolu připsat, jak se taková otrava léčí, abyste se poučili... Dál je dobré vědět, že s tímto jedním malým flakónkem budete neviditelní zhruba 15 minut. Záleží samozřejmě na rychlosti metabolismu každého z nás, u někoho to může být třeba i 16 minut, u jiných naopak třeba jen 14, ale faktem je, že déle neviditelní zůstat nemůžeme.

Naopak vzít si menší dávku než jeden malý flakónek samozřejmě dovoleno je, stačí-li vám 5 minutek neviditelnosti k provedení vašeho nekalého plánu, vypijte jen třetinku flakónku a zbytek si ušetřete. Ten samozřejmě potom kdykoliv dopít můžete, protože jedinou podmínkou je, že za 24 hodin, tedy za 1 den, nesmíte vypít více než.... - Beteramis kývne na spolužačku v první lavici -

„Více než jeden malý flakónek!“ - zazní pohotová odpověď -

Správně, Alis! No nejsi ty pokročilá studentka lektvarů? A teď tedy k přípravě. Zní jednoduše, ale vlastně to zase tak jednoduché není, takže poslouchejte dobře.

Vezmete půl žejdlíku měsíčníkovy moči, jeden chlup z polovida, žabí slinu. Dáte to do kotlíku a vše svaříte. Dost to smrdí, doporučuji dýchat pusou. Vaříte tak dlouho, dokud vývar nezprůhlední, míchat to ale prakticky nemusíte, jen tak trochu, abyste viděli, jak to ztrácí tu nepěknou žlutou barvu. Potom přidáte středně velké muší křídlo. Na to se všichni pojďte podívat sem, čemu říkám středně velké... - Beteramis si položí na dlaň muší křidélko, jedním prstem ho opatrně přidržuje na místě a nechává každého nahlédnout – To abyste ho dobře viděli. Když bude moc pidi, nebudete schopni správně postupovat dál. Když bude moc velké, zase vám bude moc plavat na hladině a to vám asi upadne ruka od míchání.

No a hned za křídlem přidáte ještě tři muší nožičky. Opravdu musejí být tři a taky je důležité, aby byly ze stejné mouchy, ze které bylo to křidélko... Ideálně doporučuji klepnout celou mouchu a pak jít hned vařit lekvar, než abyste třeba ty suroviny sháněli někde ve specializovaném obchodě. Případně když už je budete shánět, shánějte rovnou celé mouchy. Ono se to všechno prodává i zvlášť, řada čarodějek to shledává jako méně odpudivé, než když si musíte mouchu oškubat sami, ale věřte mi, moc se to nevyplácí.

No a potom míchání. Od přidání muších součástek jde o velmi důležitou práci, na které tak říkajíc stojí úspěch či neúspěch celého počinu. Je jedno, na kterou stranu začnete míchat, nemusíte to ani dělat nijak rychle, ale pečlivě sledujte hladinu. Pokaždé, když se na hladině objeví křidélko, změňte směr míchání. Každý tak budete míchat zcela jinak, ale to je v pořádku, přesně takhle to musí být. A teď už určitě chápete, proč byla velikost křidélka tak důležitá. Pokud ho na hladině přehlédnete a směr míchání nezměníte, budete tím lektvar obírat o sílu. Pak by se vám mohlo snadno stát, že místo kompletní neviditelnosti budete neviditelní pouze zčásti. A to určitě nechcete.

Tak se pusťte do práce!


- Beteramis vesele tleskne a pak už je n prochází mezi lavicemi a sleduje, jak se spolužákům dílo daří -

 

Ano, vidíte, jak to pěkně průhlední? Nakonec to před přidáním muších ostatků musí vypadat jako voda z horské studánky! Musí vás to lákat k napití.... Ale nepijte to! Polotovary nikdy neochutnáváme!!

 

Kdo má horskou studánku, může přihodit muší přísady.

 

Dívejte se na ten lektvar třeba trošku z boku, abyste lépe zahlédli odlesk křidélka.

 

Celý lektvar vám bude postupně „mizet před očima“, křidélko pak bude vidět trochu lépe, ale prvních pět minut míchání je obtížných, tak se soustřeďte... Což znamená neklábosit, Peti!

 

Že je lektvar hotový, poznáte podle stříbřité páry, která z něj bude stoupat. Jakmile přes ni nebudete vidět povrch lektvaru, můžete pod kotlíkem plamen uhasit a lektvar slít.

 

- Beteramis ještě chvíli spokojeně obchází třídu, potom sama roztopí pod svým kotlíkem a chvatně se pustí do přípravy vlastního lektvaru -

Tak a za domácí úkol vzorek svého lektvaru vypijete – stačí jen jeden jediný doušek! - a vyfotíte se mi, abych viděla, jak hodně neviditelní vlastně budete. Takže doufám, že jste se hodně snažili, abyste se mi neotrávili...

Tady se můžete podívat, jak by ty fotografie zhruba měly vypadat. Abyste neřekli, že já sama jsem svůj lektvar neprubla...


Beteramis se nejprve vyfotí viditelná, potom si odvážně lokne svého ještě teplého lektvaru, napočítá do deseti, aby počkala, než se dostaví plný účinek, a nakonec se vyfoti podruhé. –

 

Lektvar neviditelnosti 1

 

Lektvar neviditelnosti 2

 

Nakonec se pootevřou dveře učebny a zase se zavřou, před katedrou je ticho jako v kostele. Studenti po chvíli dojdou k závěru, že Beteramis bez slůvka rozloučení odběhla dobře využít svých pár minut neviditelnosti. Pustí se proto do tlumeného hovoru a zatímco si sklízejí věci, komentují Beteramisiny učební metody. –

Všechno slyším! – ozve se od katedry škodolibý hlásek – Ale jsem moc ráda, že se vám to líbilo!

 

S úctou

Beteramis Athenodoros

 

 

P.S. Mockrát vám děkuji za pěkný školní rok, paní profesorko, a přeju pěkné prázdniny! =)