Zadání soutěže
Léto je v plném proudu a mnoho z nás si dopřeje více odpočinku než přes školní rok. Mnoho z nás také šáhne po knize. Tato soutěž bude určena pro ty, kteří se jen se čtením nespokojí a mají rádi i takovéty blbinky okolo.
Seznam:
Vaším úkolem bude zaznamenávat si přečtené knihy během měsíce. Vždy uveďte datum, titul a jeho autora.
Co se týče zaznamenávání času, kdy jste se čtení věnovali, můžete to pojmout detailněji a evidovat přečtené stránky za den, ale klidně si poznamenejte jen den, kdy jste knihu číst začali a skončili, případně jen datum dočtení. Zaznamenávejte tak, aby to vyhovovalo a dělalo radost vám.
Tento bod soutěže je povinný.
Recenze knihy:
Vypište si důležité informace - název, autor (popř. ilustrátor), nakladatelství, rok vydání a další údaje, které vám přijdou důležité/zajímavé. Zpracujte krátkou recenzi na knihu (max. 4 palce). Pokud byste chtěli uvádět tzv. spoilery, připojte prosím předem nějaké upozornění. Pokud chcete, můžete připojit i názorné hodnocení (např. body, hvězdičky apod.)
Kreativní část:
Teď ale teprve přijde ta největší zábava! Vyberte si nějakou knihu či knihy, které se vám během měsíce třeba nejvíce líbily a pracujte s knihou dál!
Vidíte před sebou nějaký výjev knihy nebo nemůžete vyhnat nějakou postavu z hlavy a vládnete tužkou, štětcem či grafickým perem? Ztvárněte ho!
Máte raději fotografování? Zkuste knížku vyfotit s nějakým pěkným aranžmá! Inspirací (zdůrazňuji inspirací nikoli předlohou!) vám klidně budiž internety.
Někteří mudlové se věnují takzvanému cosplayi, máte chuť si něco takového vyzkoušet? Můžete!
Líbily se vám v knize citáty? Napište si je! Do vypracování ale nezapomeňte uvést náležité informace. Maximálně můžete poslat ale 5 cítátů vztahující se k jedné knihy.
Nelíbí se vám obálka knihy nebo máte nápad na jinou? Směle do toho!
Soutěž má tedy 3 části. Jak bylo uvedeno výše, první z nich je povinná pro každého, kdo se rozhodne zúčastnit. U zbylých dvou máte na výběr, zda se rozhodnete více psát nebo více tvořit. Počítejte ale s tím, že maximálně můžete za soutěž získat 60 srpců a důležitá je především kvalita, nikoliv kvantita. U kreativní úkolů nezapomeňte podpis s datem či identifikátor a do vypracování uveďte, ke které knize se vztahuje. Dále prosím dodržujte, že k jedné knize se vztahuje jedno kreativní vypracování - rozhodnete-li se tedy nakreslit ilustraci, už danou knihu nebudete fotit. Jinou ale klidně můžete. (Plus můžete samozřejmě napsat recenzi.)
Případné dotazy směřujte do sovince!
Hodně štěstí a dobrých knih!
Vypracování
Dobrý den,
zasílám vypracování soutěže.
Název knihy: Hobit aneb cesta tam a zase zpátky
Autor i ilustrátor knihy: John Roland Reuel Tolkien
Vydáno: 21. 09. 1937
Nakladatelství: George Allen & Unwin
Počet stran: 250
Jiné zajímavosti:
- S knižním vydáním nejprve autor vůbec nepočítal, kniha vyšla až díky rodinné přítelkyni, která pracovala ve výše zmíněném nakladatelství, kde ukázala Tolkienovy texty, které sklidily velký úspěch.
- Děj Hobita se odehrává přesně 60 let před Pánem prstenů. V zájmu návaznosti příběhů provedl spisovatel po vydání Pána prstenů v textu Hobita určité úpravy.
Doba čtení od 02. 07. 2021 do 21. 07. 2021
Recenze: Protože jsem si se čtením Tolkienových příběhů dala opravdu načas, je jasné, že jsem jako první viděla filmové zpracování, takže jsem už dopředu věděla, co mě na stránkách knihy čeká. Přiznám se, že jsem měla ze čtení trochu strach, protože jsem nevěděla, jakým stylem bude příběh zpracován a zda mě zaujme a bude mě bavit stejně jako film. Mé obavy byly zbytečné a já jsem byla hned vtažena do děje. Text byl psán srozumitelně a jasně, jen jsem se občas ztratila mezi jmény postav a krajin, ale to nehodnotím nijak zvlášť negativně.
Děj knihy plynul příjemným a poutavým tempem dopředu a každý čtenář, ať už milovník bitev, draků, pokladů, elfů a jiných tvorů si mohl přijít na své, v knize bylo všeho dost. Autor dokázal velmi detailně popsat navštívené krajiny, takže měl člověk pocit, jakoby se skutečně účastnil dobrodružné výpravy. Doteď si vybavuji, jak tísnivě na mne působilo prostředí skřetí jeskyně, kde Bilbo našel Prsten. Právě putování v těchto jeskyních a střet s Glumem byl pro mne asi nejzajímavější částí příběhu, nalezení Prstenu byl zkrátka zlom a tím to celé začalo. Ráda také vzpomínám na Šmaka, protože mám ráda draky a na trpasličí zlato, které ho obklopovalo. Kdo na tom ale s fantazií není tak dobře, určitě ocenil Tolkienovy ilustrace, které duplují příběh a vyobrazují prostředí příběhu.
Osobně jsem si čtení užila, protože jsem díky tomu mohla uniknout z reálného světa a stát se součástí výpravy. Ani mne nepřekvapilo, že jsem byla rozmrzelá, když jsem se blížila ke konci vyprávění, to je na čtení ta nejhorší část, rozloučit se s postavami a prostředím, které jste si oblíbili.
V kreativní části posílám obrázek draka Šmaka, tak, jak ho vidím já.
S pozdravem
Ruby É. Day