Soutěže 1916
Výuka 2216
Semináře 753
Mrzimor

Autor: Winterlynn Critchflow
Práce odevzdána: 2. 1. 2022 20:20
Předmět: Knihomilství, 1. A
Termín: 9. termín

Zadání domácího úkolu

Zadání závěrečné eseje zní Knihomilské desatero.

Zamyslete se a sepište deset pravidel, kterými by se měl každý správný knihomil řídit.

Doporučený rozsah je 9 palců, pokud se rozodnete esej vypracovat klasicky (deset pravidel a ke každému krátký slovní komentář), u kreativnějších vypracování může být samotný text trochu kratší - nejdůležitější je to, aby esej obsahovala 10 srozumitelných pravidel.

Vypracování

Dobrý den,

děkuji za moc pěkný a příjemný předmět, který mi připomněl jak moc mám knihy ráda.

V desateru budu knihomilovi tykat, tak to prosím neberte jako nedostatečnou úctu vůči vám jako madam profesorce O:-)

 

1) Vždy měj po ruce knihu

Nikdy nevíš, kdy ji budeš potřebovat. I když si myslíš, že nebudeš mít na čtení čas ani pomyšlení, je dost pravděpodobné, že když u sebe žádnou knihu mít nebudeš, nastane právě taková situace, ve které se budeš bez knihy kopat do zadku a litovat své neprozíravosti.

Pamatuj, že v dnešní době existují kouzla, díky kterým u sebe můžeš vždy mít i tu sebevětší a sebetěžší bichli a to i v případě, že chceš či potřebuješ cestovat nalehko. Vždyť i mudlové dnes nosí ve svých démoncích často celé knihovničky!

2) Nikdy nesuď knihu podle obalu

I sebelákavější obal v sobě může skrývat nudný brak. A i když se něco na první pohled může zdát jako průměrný až podprůměrný naprosto předvídatelný román (či rovnou červená knihovna), uvnitř může být překvapivě dobře napsaný příběh s překvapivě zajímavým dějem, který zrovna potřebuješ jako sůl.

Většinou sice nelže a uvnitř bývá přesně to co inzeruje, ale ani obal není neomylný!

3) Vždy vracej zapůjčené knihy

Nepřinesla ti knihu Fleutýna pod stromeček? Nedostal jsi jí v dárkovém balení k narozeninám? Nenapsal ti do ní dárce věnování? Nebo ji má dokonce podepsanou?

Pokud ti původní majitel knihy vysloveně neřekl, že už ji v životě nechce vidět, nebo že má doma dalších pět kopií a tuhle už nepotřebuje, patrně chce, aby mu po přečtení byla vrácena. Vždyť pokud z ní je natolik nadšený, že chce, aby sis jí také přečetl, určitě ji bude chtít dát zpět na čestné místo ve své knihovně.

4) Nikdy neočekávej dobrý film

Mudlové občas dostanou skvělý nápad převést knihu na obrázky, které se pohybují po stříbrném plátně. Pokud ti trvalo týden knihu přečíst, nemůžeš čekat, že se mudlům podaří ji kvalitně vměstnat do dvou hodin. Když nebudeš nikdy očekávat dobrou filmovou adaptaci knihy, ušetříš si spoustu zklamání a sem tam třeba budeš příjemně překvapený, pokud se jim to zrovna docela povede.

5) Vždy se ke knihám chovej slušně

To se přeci rozumí a musíme to učit i své děti. K tomuto bodu nebudu nic dodávat, protože pokud potřebuješ toto pravidlo dovysvětlit, asi nejsi knihomil.

6) Nikdy nepůjčuj své knihy

Hlavně ne ty, na kterých ti záleží a o které nechceš přijít. Protože ne každý chápe či dodržuje pravidlo č. 3 a ty nejlepší knihy mají tendenci nevrátit se. Toto pravidlo se ti může zdát trochu sobecké. Ale pokud ti kniha přijde natolik úžasná, že ji potřebuješ sdílet se svým okolím, naděl ji svým přátelům pod stromeček. Nebo k narozenínám. Klidně i k svátku nebo jen tak. Ale tu svojí si hlídej, jinak se může stát, že už jí nikdy neuvidíš!

7) Vždy doporuč dobrou knihu

Dočetl jsi právě skvělou knihu? Nenechávej si to pro sebe a zamysli se nad knihomily ze svého okolí. Určitě je mezi nimi někdo, kdo má stejný či podobný vkus jako ty a bude ti vděčný za doporučení dobré knihy. A pokud možno, napiš knize i pěknou recenzi, nebo jí aspoň dej dobré hodnocení v některé databázi. Pomůžeš tím i dalším knihomilům. Zkrátka - knihy nepůjčuj, ale radši doporučuj!

8) Nikdy nespoileruj

Nekaž druhým zážitek z překvapivých zvratů a nečekaných rozuzlení tím, že jim předem prozradíš, co se stane. Pokazíš jim část požitku z knihy a autorova geniální práce vyjde vniveč. Má tvůj kamarád rozečtenou tvou oblíbenou knihu? Ujisti se, jak daleko došel, než mu začneš zapáleně vykládat o tom, jak ti zlomilo srdce když Westley (vlastně podruhé) umřel a jak se ti ulevilo, když se jej povedlo oživit.

9) Vždy měj po ruce záložku

Kdo si má pamatovat čísla stránek? Kdo by chtěl listovat knihou a riskovat, že zahlédne něco důležitého předem? Není potřeba mít s sebou vždy "oficiální" záložku. Postačí jízdenka z Bradavického expresu, účtenka z Krucánků, upomínka z knihovny či útržek stránky z včerejšího vydání Věštce. Hlavně když budeš rychle vědět kde příště navázat.

10) Nikdy se za čtení nestyď

I kdyby se ti spolužáci nebo kolegové sebevíc posmívali, za svou lásku ke knihám se nestyď. A i kdybys zrovna četl oddychovou literaturu, neboj se to přiznat. Třeba vedle tebe sedí knihomil, který potřebuje slyšet, že je v pořádku si občas přečíst něco jednoduchého a odlehčeného. je sice super číst kvalitní literaturu, ale není nutné číst náročná dramata, pokud si víc užiješ romantickou komedii s upírem ve vedlejší roli. Nenech si zábavnou knížku, která je čtivá a zlepšuje ti den, pokazit pocitem viny, že bys měl raději číst Babičku od Němcové. Nač číst něco, co tě nebaví a k čemu by ses musel nutit? Čteš dobrovolně, tak čti to, co chceš!