Soutěže 2056
Výuka 2352
Semináře 802
Zmijozel

Autor: Saiph Lacaille
Práce odevzdána: 6. 3. 2022 16:29
Předmět: Žabologie, 2. A
Termín: 2. termín

Zadání domácího úkolu

Jak funguje žabí genetika? Najděte si v DV článek zabývající se genetikou krys a analogicky vypracujte povídání o křížení žab. Co znamená jaké písmenko v žabím genotypu? Jak vykřížit jednobarevnou žábu? A je to vůbec možné? Tyto a další otázky můžete ve vašem povídání použít.

Minimálně 3 palce.

Vypracování

Běžný domácí úkol: Žabologie
Saiph Lacaille

 

Krásný den, madam Lecterová,

obyčejné žáby se na hradě objevily na konci roku 2016, exotické žáby zhruba v první půlce roku 2017. Původně jsem vám chtěla napsat genetiku obou druhů žab, ale obyčejné mě vyšly na 12 palců, tak jsem se rozhodla si ty exotické nechat na nějaké příště. :)

*

GENETIKA OBYČEJNÝCH ŽAB

Obyčejné žáby mají, na rozdíl od krys, hned čtyři různé alely, které se podílí na jejich zbarvení. Stejně jako u krys (a obecně v genetice) je důležité umět rozlišit pojmy genotypfenotyp (což je konkrétní vzhled alely, tedy to, jak se podepíše na výsledném vzhledu mazlíčka; mazlíček je vždy zbarven podle toho, jaké písmenko má v dané části těla napsané první). Máme na rozdíl od reálného světa štěstí, že v případě našich hradních mazlíčků si při množení mláďata berou z každé strany pouze jednu alelu a ten zbytek ztrácejí, tudíž je jejich množení dost přehledné a jednoduché, ačkoliv stále náhodné.

Důležité je též si uvědomit, že na hradě nerozlišujeme mezi dominantnímirecesivními alelami. Za "dominantní" může být považována ta, co je u mazlíčka vlevo (např. v případě AB by to bylo A, ale v případě BA by to bylo B), kombinace ale mohou být libovolné a neexistuje žádná alela, která by se propisovala do vzhledu přednostněji. To při množení znamená, že mládě může z dvojice alel získat tu alelu, která není propsaná do vzhledu rodiče, tzn. nachází se na druhém místě. Pravděpodobnost je stejná.

*

U obyčejných žab rozlišujeme tyto části těla:

Žába

*

Konkrétní alely, které žáby mají:

Základní zbarvení žab:

Žáby

*

Je možné křížení jednobarevných žab?

Co se týče konkrétního křížení na míru, možné je, je ale nesmírně zdlouhavé, protože si člověk nemůže vybrat, kterou alelu po rodičích mládě zdědí. Navíc je spousta rande nepodařených, a tak to může trvat i roky. Nedávno se ale povedl úspěch v chovu exotických žab – chovatelům z jakési Množírny se po letech narodila celozelená exožába, druhá v historii Hogu a v současnosti jediná, která neutekla a dá se s ní dále množit. Jen to trvalo dlouhá léta.

Vykřížení jednobarevných zvířat ale vůbec není jednoduché. V prvé řadě se člověk musí dobrat ke dvěma jedincům, kteří budou mít v každé části těla alespoň jedno odpovídající písmenko tomu zbarvení, které chceme na konci mít. A poté je potřeba je neustále párovat dohromady a doufat, že se zadaří náhoda a každý potomek bude mít více a více stejných písmenek odpovídající alely. Následně se kříží potomci mezi sebou, potomci s rodiči – podle toho, co je nejvýhodnější, kdo má nejvíce stejných písmen. Je to incest, na druhou stranu jiná cesta k jednobarevným mazlíčkům na hradě nevede – a dokud jde jen o pixely, tak to ničemu nevadí.

*

Konkrétní příklad
Abych se držela článku od Saphiry Crystal v Denním věštci, ještě bych měla prokázat, že rozumím množení i prakticky. Proto jsem se rozhodla využít jako příklad možná nejplodnější žáby na hradě, Jacka Kvakuně O'Neilla a Tianu, oba patřící Noah Limbani, a nastínit vám, jaké varianty barevného potomstva by společně mohli povít.

Jack Kvakuň O'Neill ♂
základ: CD
hlava: CA
přední nohy: BB
zadní nohy: AD
prstíky: BD
oči: DB

Tiana ♀
základ: DA
hlava: AC
přední nohy: BB
zadní nohy: DD
prstíky: DD
oči: DD

JackTiana

Z tohoto žabího spojení může vzniknout mnoho kombinací jednotlivých částí těla, nejvíce proměnných najdeme v základu. Všechny možné varianty jsou:

Pravděpodobnost zdědění jednotlivých alel je spočítána v této tabulce (která patří jisté Množírně a vytvořila ji jakási Noah Limbani; tímto tedy říkám, že si ji nepřivlastňuji):

Tabulka

Jak je vidět, z tohoto spojení je nemožné vyšlechtit jednobarevné mládě. Zároveň není možné vyšlechtit ani mládě, které by mohlo mít na všech částech těla alespoň jedno stejné písmenko.

Nejčastěji se rodící žáby z toho spojení by teoreticky měly být s červeným základem, všechna by měla mít modré přední nohy, nejčastěji červené zadní nohy a prstíky a žluté oči. Realita tomu ale nemusí odpovídat, protože jak už jsem psala, nerozlišujeme recesivní a dominantní geny a systém při narození mláděte vybírá alely náhodně.

 

Mláďata Jacka a Tiany

Rozhodla jsem se proto udělat na závěr ještě malou, nevypovídající statistiku, jak vypadají přímá mláďata těchto dvou žab. Celkem jich zplodili 12. V potaz budu brát jenom první alely, tedy ty, co tvoří fenotyp a projevují se ve vzhledu žab. (Což je dílo náhody, proto je statistika ničím nevypovídající, přikládám ji jen pro zajímavost.)

Základ:

Hlava:

Přední nohy:

Zadní nohy:

Prstíky:

Oči:

Tohle akorát krásně podtrhuje to, že množení je tady o náhodě. Ovšem pečlivým výběrem rodičů a nekonečnou trpělivostí se dá docílit toho, že má některé z mnoha mláďat přesně to zbarvení, po jakém chovatel touží.