Soutěže 1919
Výuka 2219
Semináře 753
Nebelvír

Autor: Alf Wolfmoon
Práce odevzdána: 2. 10. 2022 20:16
Předmět: Druidi a jejich umění, 2. A
Termín: 2. termín

Zadání domácího úkolu

Výběr z možností:

  1. Zvěromagie – v hodině jsme mluvili o čtyřech možných vztazích se zvířaty, jak je uvádí Keltské orákulum zvířat. Kam byste zařadili schopnost proměnit se v nějaké zvíře? Buď přiřaďte k některému stupni, nebo ho jako pátý typ umístěte mezi čtyři stávající.
    Své řešení nezapomeňte zdůvodnit.

  2. Zvířata na 1. stupni – nejen pro ty, kteří v minulém úkolu kreslili vlastní kartu – k jednomu svému oblíbenému zvířeti najděte sedm zajímavostí.
    (Pokud hodláte uvádět výšku a váhu, pak včetně komentáře, čím jsou pro Vás daná čísla zajímavá.)

  3. Zvířata na 3. stupni – uveďte, jak se říká léčebným postupům, při kterých se využívá zvířecí energie (nejčastěji psů a koní). Jak taková léčba probíhá?
    Proč můžeme v některých zubařských čekárnách vidět rybičky?

  4. Zvířata na 4. stupni – nakreslete totem, stručně okomentujte výběr zvířete/zvířat na něm.

  5. Cernunnos – vybarvěte obrázek.

  6. O bílé lani – najděte si text písně Dobrý Bůh to ví – přepište dvě či tři sloky a deset (při ručním zpracování) nebo patnáct (při obrázcích z internetu) slov nahraďte obrázkem.

  7. Jeleni v české literatuře – doplňte informace o jelenech v české literatuře, vyjděte z Vašich výkřiků v hodině (připište autora, roli jelenů v daných příbězích, spojitost s uvedenou symbolikou jelena), můžete přidat i vlastní nápady… nebo kerynejskou laň z antiky.

 

Vypracování

Dobrý den mdm,

 

posílám vypracovaný DÚ.

 

Zvířata na 1. stupni

 

Krokodýlí zvláštnosti.

 

  1. Živoucí fosilie – řád Crocoddylia se na zemi objevil před cca 195 miliony let! Krokodýli tedy po zemi putovali už s dinosaury a na rozdíl od nich úspěšně přežili všechny přírodní katastrofy a klimatické změny, kterým museli čelit. Tomu říkám opravdu úspěšný druh. To že jsou dnes na některých místech druhem ohroženým je z velké části vina jejich největšího nepřítele člověka.
  2. Stavba těla – je dokázáno, že krokodýlí tělo se za dobu, co existují, změnilo jen nepatrně. Jako by tady prostě příroda stvořila jedinečného a dokonalého predátora na první dobrou. Ano, na zemi existují různé druhy krokodýlů, které se od sebe liší především velikostí, ale stavba těla je u všech v podstatě stejná.
  3. Imunita – krokodýli mají laicky řečeno superimunitní systém. Jejich krev obsahuje proteiny, které spolehlivě likvidují veškeré bakteriální i virové infekce. Díky tomu krokodýli neznají záněty ani gangrénu, takže se jim veškeré rány bez komplikací hojí. Proto přežijí zranění, která by pro jiné živočichy byla spolehlivě smrtelná. Jsou zadokumentováni jedinci, kteří žili i po amputaci celých částí těl (končetiny, část ocasu, kusu tlamy atd. )
  4. Přežití – krokodýli vydrží bez potravy až jeden rok a větší (starší) exempláře dokonce až dva roky.
  5. Trávení – krokodýlí stráví vše, co zhltnou. Krokodýli nejsou schopni žvýkat ani krájet potravu pomocí zubů, musejí ji tedy polykat v celku, nebo po velikých kusech. Jejich trávení si proto musí poradit i s těmi nejsilnějšími kostmi, kopyty, rohy, kůžemi se srstí a dokonce i s želvími krunýři.
  6. Krokodýlí slzy – o krokodýlech se říká, že při požírání svých obětí pláčou. Tato pověra má ve skutečnosti reálný základ. Krokodýli opravdu při pojídání kořisti „pláčou“, ale má to biologický důvod. Vzduch polknutý při krmení je vytlačován ven přes slzné žlázy, kde se mísí s obsahem slzných žláz a odchází slznými kanálky v podobě vydatných pěnivých „slz“.
  7. Stisk čelistí – krokodýli mají nejsilnější stisk čelistí ze všech dnes žijících tvorů a avšak svaly, které tlamu otevírají, mají tak slabé, že zavřenou tlamu krokodýla udrží holýma rukama dospělý člověk.
  8. Jazyk – krokodýl se nikdy neolízne, ani na nás nevyplázne jazyk. Ten má totiž jinou primární funkci, než u ostatních živočichů. Jazyk krokodýlů je přirostlý a slouží v tlamě jako vodotěsná záklopka.
  9. Mozek – ten mají krokodýli největší a nejdokonalejší z celé plazí říše. Mozek krokodýlů však nevyplňuje celý prostor mozkové dutiny v lebce, proto když obrátíme krokodýla na záda, dotkne se mozek stropu mozkovny a dojde k jeho „vypnutí“ a krokodýl upadne do stavu dočasného spánku. To je vlastně i jeho velká slabina. Jak, ale přemluvit krokodýla, aby si lehl na záda že?

S pozdravem Alf Wolfmoon :)

 

PS: Omlouvám se, že odstavce nejsou odděleny, Hog si nějak nerozumí s mým Wordem. Děkuji za pochopení. :-)