Soutěže 2056
Výuka 2352
Semináře 802
Hogwarts.cz

Autor: Mintaka Orionis
Práce odevzdána: 1. 11. 2022 06:07
Seminář: Šnečku, šnečku, vystrč růžky
Přednášející: Hekatea Centaurix

Zadání semináře

Zvolte si jedno ze tří zadání:

1. Vytvořte šnečka podle návodu v hodině.
Pošlete dvě fotografie – obě s Vaší jmenovkou: jednu z průběhu tvoření a jednu finální.

2. Nakreslete dva šnečky ve stylu série Vhrsti – nechť oba dva odkazují k postavám v příbězích o Harrym Potterovi.

3. Napište text říkanky Šnečku, šnečku... a vysvětlete její skrytý smysl, co vlastně říká a jaké poučení by si z ní děti mohly vzít? Její text můžete také pozměnit podle vlastní chuti, aby byl smysluplnější, zachovejte ale původní rytmus.

 

Vypracování

Ahoj kolegyně!

Volím variantu 3, neboť bych ráda rozebrala báseň Šnečku, šnečku.



„Šnečku, šnečku, vystrč růžky,

dám ti krejcar na tvarůžky

a troníček na tabáček,

bude z tebe hajdaláček!“

 

Tato báseň se již po generace recituje malým dětem a my se pak divíme, co nám z nich roste... Předně bych chtěla říct, čím tato báseň není. Rozhodně není pomůckou k výuce biologie, neboť šneček (hlemýžď zahradní) žádné růžky nemá. Autor (který raději po léta zůstává v anonymitě – a já se tomu nedivím ani trochu!) má zřejmě na mysli dva páry tykadel, kdy jeden pár nese oči a druhý kratší pak orgán čichu a hmatu. Rohy (zdrobněle růžky) mají na hlavách savci, obvykle sudokopytníci či lichokopytníci, nikoli plži. Takže hned v prvním verši je dítě důkladně mystifikováno.

 

Následuje verš druhý neméně zavádějící. Krejcar je dřívější drobná mince. Při přepočtu na ceny stříbra v roce 2017 by hodnota krejcaru byla cca 2,5 Kč. A za tuto cenu tvaroh ani olomoucké tvarůžky, opravdu nepořídíte. Takže tady dítě už od útlého věku vedeme k pocitu nedostatku a uvrháváme ho existenčních problémů a ekonomické nejistoty. Hlavnímu hrdinovi básně, se kterým se dítě může snadno identifikovat, je poskytnuta jen mizivá finanční výpomoc, která reálně snad ani pomocí není. Což je snad i celkem pozitivní, neboť dítě by mělo pochopit, že se o sebe bude muset v budoucnosti ekonomicky postarat samo.

 

Troníček je pak další drobná mince, jejíž hodnota dnes ani omylem neodpovídá ceně cigaret. Takže i tady šnečkovi slibujeme jen pár drobných na komoditu výrazně dražší, navíc zdraví prokazatelně škodlivou. Tady si myslím, že už to zavání reklamou na tabákové výrobky, která je však regulována zákonem č. 40/1995 Sb. Jedním z hlavních principů regulace takové reklamy je, že nesmí být cílena na osoby mladší 18 let! A tyto verše se nalézají v knihách doporučených pro čtenáře od 0 let!

 

Ve verši čtvrtém pak autor prorokuje neveselou budoucnost, kdy se z hlavního hrdiny má stát nezodpovědný, neupravený tvor nevalné pověsti. Celkem logické...

 

Takže nechť si každý rodič sám zváží, zdali bude tuto bezduchou báseň recitovat svému dítěti před spaním. (Já jsem tak samozřejmě vesele činila!!! :-DD)

 


Díky za bezva zadání! :-)