Soutěže 1890
Výuka 2187
Semináře 749
Zmijozel

Autor: Enselis Ismenia
Práce odevzdána: 20. 10. 2022 21:00
Předmět: Žabologie, 1. A
Termín: 4. termín

Zadání domácího úkolu

Úkol se skládá ze tří povinných části:

 1)     Spočítejte, kolik žab muselo být uloveno, aby jejich jed naplnil kotlík, který jste viděli v hodině. Nezapomeňte započítat velikost žab, fázi měsíce a postavení planet při odebírání jedu.

 Minimálně 1 palec

2)     Dále mi připište, jak se ropuší jed musí skladovat, aby se neznehodnotil a nemusely být loveny další nebohé žáby.

 Minimálně 0,5 palce.

3)     V poslední části úkolu mi napište, jak se ropuší jed odebírá, aby nebylo ublíženo žádné žábě a nezapomeňte se rozepsat o tom, jak se ropuchy poté brání predátorům, když jim je jed odebrán.

 Minimálně 1,5 palce.

Vypracování

Dobrý den,

 

jelikož má úkol několik částí, pustím se hned do toho bez dlouhých úvodních řečí.

 

Abych mohla spočítat, kolik je potřeba žab, musela jsem si namalovat tabulku. Nikde jste neuvedla, že to musíme počítat úplně z hlavy, žeano.

 

Nejprve jsem si zjistila velikost kotlíku, což byl 1 litr. Převedla jsem to na mililitry, tedy 1000 ml. V prvním sloupci tabulky je uvedeno, co se počítá. Tj. řádek číslo jedna započítává žáby bez jakéhokoliv dalšího vlivu. Řádek č. 2 počítá odběr jedu žab za úplňku. Na řádku č. 3 se počítá s úplňkem a navíc ideálním postavením planet (Slunce se nachází ve znamení Vah). Jako bonus jsem přidala řádek č. 4, který upozorňuje, kdy naopak jed vůbec neodebírat!

 

Velikosti žab uvádím 4 - malé S, střední M, velké L a obří XL.

 

A zde již tabulka:

vypocet1

 

Dopočítala jsem se, že sbírání při úplňku se trochu vyplácí, jedu mají žáby o celou polovinu více, než za běžného stavu. Když ale počkáme kromě úplňku na ideální postavení planet, můžeme žabám odebrat až 2,5 násobek množství jedu, a to se vyplatí! Samozřejmě nejlepší je vyhledávat žáby XL velikosti, kterých stačí na naplnění litrového kotlíku jen 36 kusů. Ovšem i z žab velikosti L lze odebrat dost jedu a není jich potřeba tolik, celých 58.

 

Ale teď pozor! Nikdy neodebírejte jed žabám v lichých dnech lichého týdne! To mají naopak jedu jen pouhou třetinu oproti běžnému stavu. Žáby si totiž tyto dny obnovují své jedové žlázy a většinu jedu vypustí, aby se pročistily a nechají si jen nezbytné množství pro případ nouze.

 

Abych nemusela vše vypisovat, výsledky jsou dopsané tužkou v tabulce:

vypocet2

 

Další bod ohledně skladování jedu bude stručnější. Tam není moc co vymýšlet, jed se musí skladovat v chladu a temnu. Nesnese žádné teplo a vůbec teplotní výkyvy. Ideální místo je např. sklep se stálou teplotou. Mudlové mají takový vynález - lednici. V podstatě je to skříň, kde je pořád stejná teplota. Pro ropuší jed ideální. Také je potřeba mít jed v neprůhledné nádobě, přiklopený poklicí. Takže do žádných průhledných sklenic či ampulek. Správně skladovaný jed vydrží.. no až dokud ho nespotřebujete.

 

Odběr takového jedu je pak práce takříkajíc "piplavá". Jakmile máme chycenou žábu, hůlkou zakouzlíme slabé omračující kouzlo. Ale pozor, opravdu jen slaboučké. Aby žába byla spíše omámená, nikoliv úplně omráčená. Ve chvíli, kdy je žába taková "vláčná", jemně jí stiskneme dvěma prsty lalok pod tlamičkou. Žába automaticky zahájí obranu a začne vypouštět jed. Ten odebíráme do připravené ampulky. Když máme odebráno, položíme žábu na zem a zakouzlíme povzbuzovací kouzlo. Žába se probere a odhopká si zase po svých. Ideální je žábě trochu jedu nechat, aby se mohla bránit, ale na druhou stranu zase tím víc žab musíme chytat. Žáby se navíc dokáží bránit i bez jedu. Zvláště ropuchy. Před takovým předátorem, na kterého si bez jedu netroufnou, se parádně schovají. Mají totiž úžasné maskovací schopnosti. Na ty ostatní postačí ropuše její soustředěný ropuší pohled. Ten je tak odpudivý, že zažene kde koho. Když nezabírá pohled samotný, začne se žába nafukovat a zvětšovat a to už stačí, aby nepřítel zbaběle prchnul.

 

Hezký den

Enselis Ismenia