Soutěže 1916
Výuka 2219
Semináře 753
Havraspár

Autor: Ginevra Eleanor Zauberinová
Práce odevzdána: 27. 11. 2022 21:04
Předmět: Posvátná geometrie, 1. A
Termín: 6. termín

Zadání domácího úkolu

Z následujících zadání si jedno vyberte a zpracujte:

 

1) Kreativně vytvořte modely alespoň tří platónských těles. Můžete stříhat z papíru, využít špejle a modelínu... Výběr materiálu je čistě na vás. 

2) Vypátrejte další informace o Ovoci života. (Minimálně 3 palce.)

3) Představte mi krychli z pohledu matematika. (Minimálně 3 palce.)

4) Ovoce života je tvořena 13 kruhy. Zaměřte se na číslo 13 a zjistěte mi o něm co nejvíce informací. Co symbolizovalo v jakých kulturách? Kde se 13 typicky vyskytuje? Jaký význam má z pohledu numerologie? (Minimálně 3 palce.)

5) Napište příběh, kde se vyskytnou slova: tetraedr, Ovoce života, Platón, žralok a spánek. (Minimálně 3 palce.) 

Vypracování

Každé dítě, dokonce i mudlovské, snad někdy slyšelo o velkém kouzelníkovi Platónovi, ve školách se o něm často mluví v souvislosti s tím, že popsal tzv. Platónská tělesa. Málokdo ale ví, jak to s ním bylo doopravdy. Slyšte proto tento příběh. 

Jako mladý hoch nebyl Platón filosofem ani matematikem, domácí hodiny měl nerad a mnohem více ho to táhlo ven do přírody, v jejímž náručí hledal mystiku a přírodní magii. Z doslechu se dozvěděl, že existuje jakési ovoce života. Považoval ho za mocný přírodní plod, ve kterém je jistě soustředěno velké množství magie. Třeba by ji mohl využívat poté, co by chutné ovoce snědl?
A tak ho posedla touha ovoce života najít a získat. Věděl, že to nebude lehké, ale jeho odhodlání bylo veliké. Když procestoval prales i poušť, pohoří i savany, napadlo ho, že by ono ovoce mohlo být přece podvodní! Že mu to nedošlo dřív. Rychle si obstaral velkou zásobu žaberníku a vydal se prozkoumávat vodní světy.

Jednou se takhle procházel po mořském dně blízko ostrova Santorini, zajímavý terén tam je po erupci Théry… Když tu vidí zvláštní uskupení balvanů, vypadá to skoro jako obydlí. Zvědavě, odvážně a nerozvážně se vydává blíž a málem se srazí s protiplavcem. Zvedne oči a strne - dívá se rovnou do tlamy žraloka. Snaží se rychle nahmatat hůlku, zorničky rozšířené v nastávající panice. Žralok však couvne a k Platónově překvapení promluví: „S čímpak vám mohu pomoci, návštěvníku ze souše?“ Zmatený Platón ze sebe dostane jen roztřesený hles: „Ovoce života…“ „Ovoce života říkáte? Ale to je velice zajímavé! To jsem rád, že se tu někdo také zabývá posvátnou geometrií stvoření. Přijměte tedy mé pozvání a račte vstoupit do mého skromného příbytku.“ Žralok se otočí a zkoprnělý Platón, jenž má v danou chvíli v hlavě jen velký zmatek, usoudí, že bude moudré ho následovat, jestli nechce místního pána urazit a skončit v jeho jídelníčku.
Žralok proplouvá mezi sopečnými sloupy a u toho komanduje rybky kolem, zjevně své komorné či co. Zavede svého hosta do prostorné podvodní jeskyně, po obvodu jsou police s roztodivnými pomalovanými destičkami a prostorovými útvary, uprostřed je z chaluh něco, čemu by se dalo říkat křesílka, všechna kolem víceméně kulatého kamene. Na něm jsou zatočené lastury s jakousi tekutinou a půlky mušlí s červenými kuličkami. Platón si ani neodvažuje tipovat, co by to mohlo být.
„Posaďte se, prosím, a nechte si chutnat,“ ozve se zase žralok, zatímco štrachá něco v policích, „Kde jen to můžu mít… Ach, tady je!“ Vezme jednu destičku a uvelebí se v jednom z křesílek naproti Platónovi. „Zde je Ovoce života, chtěl jste si ho prohlédnout, zkoumat nebo jste dokonce o něm objevil něco, co mi ještě není známo?“
Na destičce je nakresleno třináct kruhů, uspořádaných do šesti paprsků. Platón, stále ještě velmi zaskočen vůbec tím, že mluví se žralokem, vyděšeně zírá na tabulku. Tohle že je ovoce života?! Projede jím vlna obrovského zklamání. Pro tohle se pachtil takovou dobu a zcestoval málem celý svět?? Jeho hořké slzy naštěstí v okamžiku opláchla mořská voda, pocit prázdna uvnitř však zůstal. Těch třináct kruhů tak zmařilo jeho dosavadní smysl života. 

Žralok si všiml rozčarování svého návštěvníka a zdvořile se otázal: „Vše v pořádku?“ „A-ale ano, j-jistě,“ vykoktal Platón, „mohl byste mě tady provést a zasvětit do výsledků své obdivuhodné práce?“ Pojala ho totiž zvědavost, čím že se to ten vzdělaný žralok zabývá. „No beze všeho!“ rozzáří se malá černá očka, „Tak toto je Ovoce života, symbolizuje nám samotné stvoření. Je odvozeno od Květu života, ten můžete vidět zde. Vzniká opakováním kružnic se středy na průsečících se základní kružnicí, jeho minimalistickou verzí je tuhle Semeno života. Už samotné názvy nám napovídají, že jde o nekonečný koloběh, stejně jako v životě,...“
Žralok se zapálením vykládá, přeplouvá od police k polici a ukazuje všemožné geometrické útvary, jejich původní verze a varianty. „Od Ovoce života je jen kousek k Mercuriově obrazci, ta vznikne propojením všech středů kružnic a najednou máme před sebou zobrazení základních těles vesmíru,“ vezme do ploutví tetraedr, „pojmenovávám je podle počtu ploch, takže toto máme tetrahedron, dále tu je hexahedron, octahedron, dodecahedron a konečně icosahedron. Ten je můj oblíbený, znáte fullereny?“
Mnoho času uplynulo, než pan žralok prošel celou svou sbírku a ke každému objektu řekl alespoň to nejzákladnější, Platón se však do tématu natolik zabral, že dokonce zapomněl na to, že je vlastně pod vodou a mluví se žralokem. Ochutnal i „čaj“ a „zákusek“ a v příjemném hovoru čas v jeskyni plynul a plynul…

Pop! Platón se najednou začal příšerně dusit. Jeho žábry zmizely! Strávil pod vodou víc než byl jeho limit daný žaberníkem! Nesnesitelně ho najednou pálilo na hrudníku, měl pocit, že se mu rozskočí hlava na kusy. Před očima se mu zatmělo a mozek vypověděl službu. Ztratil vědomí.

Pach chaluh a sole. Ostré štípání v nose. Probudil se s obličejem zabořeným do vlhkého písku. Nadzdvihl hlavu. Kde je a co tam proboha dělá?! Nemohl si vzpomenout, bylo mu, jako by se probudil po několikadenním spánku, dlouhém, hlubokém a v čemsi nepřirozeném. Aha, hledá Ovoce života. Počkat, ne, vždyť vlastně už ví, co to je. A ví i spoustu věcí navíc! To se mu zdál nějaký sen? Nevěděl. Ze své podmořské návštěvy u pana Žraloka si nepamatoval zhola nic. Ale musí to rychle sepsat! Takové myšlenky určitě musí být zaznamenány! Netušil sice, kde se v jeho hlavě vzaly, ale teď tam byly a on věděl, co je třeba udělat.

Zvedl se a vydal se kamsi do vnitrozemí, snad najde nějakou dobrou duši, co mu poradí, kudy domů.

No a to je vše, dál už to znáte.

Ginny Zauberinová