Zadání domácího úkolu
Esej má čtyři části, všechny jsou povinné.
A.
Vlastní runová sada
Materiál záleží čistě na Vás, mou podmínkou však zůstává, že všech 24 run musí existovat fyzicky – na kamíncích, dřívkách, kartičkách, z modelovací hmoty…
Ideální jsou samozřejmě přírodní materiály, ovšem pokud se rozhodnete využít víčka od PET lahví, osobně v tom nevidím problém.
Mně pošlete celkový obrázek a pak výběr Vašich oblíbených, na kterém budu moci lépe obdivovat detaily ztvárnění.
B.
Pětilístek – zapsaný runami
Jak vypadá pětilístek?
Na první řádek napíšete slovo „Runy“ nebo název jedné konkrétní z Freyova aettu (té, se kterou jste pracovali v MÚ, ale není podmínkou, můžete si vybrat kteroukoli z letos probraných) – záleží na Vás.
Na druhý řádek patří dvě přídavná jména, které „runy“ či Vaši runu vystihují. Odpovídáte tedy na otázku: „Jaké jsou runy? / Jaká je tato runa?“
Na třetí řádek připojte tři slovesa – tedy „Co dělají runy? / Co dělá tato runa?“
Do čtvrtého řádku umístěte větu přesně o čtyřech slovech. (Pokuste se neopakovat výrazy z předchozích řádků.)
Na pátém řádku pak stojí jedno podstatné jméno, které vystihuje… nu, podstatu výrazu z prvního řádku.
Pětilístek prosím zapište runami – ručně.
C.
Kterou runu – a proč – byste použili v následujících třech případech?
- Chcete s někým navázat vztah, přátelský či milostný.
- Čeká Vás důležitá zkouška nebo pohovor.
- Chystáte se cestovat.
D.
Zvolte si jednu ze čtyř sad runových karet, které jsme používali při hodinách. Líbí, nelíbí? Čím Vás zaujala?
Vypracování
Dobrý den, madam Heky.
Zasílám svoji esej.
Vlastní runová sada
Přemýšlela jsem, jak bych zpracovala vlastní runovou sadu a jelikož mám doma nadšence do 3D tisku, tak doma vznikla myšlenka, že by se mohlo udělat něco na způsob runového domina. Jistě už Vám došlo, že zase si to dělám složitější jako vždy.
Myšlenka pěkná, ale nejdřív je třeba se naučit jak na to. Nejdříve jsem dostala školení v programu Autodesk Fusion, kde bylo třeba vytvořit základ pro všechny runy.
Když se člověk dostatečně vyvzteká a podaří se mu utvořit kostičku dle jeho představ, tak nastává další část v tomto programu. A to použít tuto kostičku se všemi runami.
Zde můžete můžete vidět vymodelovanou runu Kenaz. Jenže v tuto chvíli naše hraní nekončí. Všechny runy je třeba uložit do formátu STL, který potřebujeme pro další program.
Dalším programem, který pro 3D tisk doma používáme je PrusaSlicer. V tomto programu si otevřeme námi vytvořenou jednu nebo více run a nakopírujeme si je na "desku" 3D tiskárny podle toho, kolik jich chceme mít. Já jsem se rozhodla mít od každé tři kusy, protože poslední krok mé práce může některé runy zničit.
Jelikož nejsem žádný expert, pak využívám nastavení, které zde již má polovička nastavené. Pro mne je důležité, že si tento program převede STL formáty na jednotlivé vrstvy tisku a v tuto chvíli mi již stačí jen exportovat tuto "desku" do G-code. Ten je potřeba pro 3D tiskárnu.
Pokud bych doma neměla nadšence, musela bych nyní soubor v tomto formátu nahrát na mudlovský flash disk a vsunout ho do tiskárny. Jenže my máme vychytávku. Máme udělaný server, na kterém 3D tiskárna běží a tak nám stačí se k ní vzdáleně připojit.
Ender je pašák a vše přelouskal. Stačí již jen kliknout na tisk a dát si niokao nebo jako dospělý kouzelník kafíčko. Tedy, stačit to nebude. Jen tisk této "desky" zabere 4,5 hodiny. Doporučuji tedy spíš vzít knihu. Ale je možnost pozorovat pokrok i na webové kameře. Nebo si přejít rovnou k tiskárně.
Nu a když je vytisknuto, tak přicházíme k poslední části naší práce. Té co nejvíce ověří, jak moc jsem šikovná. Každou runu je třeba dobarvit zlatou barvou, aby krásně vynikla.
A když se vše podaří jak má, můžeme již celou sadu ukázat světu. Když ne a jste matla jako já, pak je stačí vyčistit pomocí ruční brusky a zaláknout, aby se zvýraznila textura.
Runový pětilístek
Pro svůj runový pětilístek jsem zvolila runu, kterou jsem kreslila v mimořádném úkolu. Jedná se o runu Thurisaz. Její název a význam jsem nakreslila podle nějakého kaligrafického písma, které mi bylo předlohou. Vše je opět na mém standartním pergamenu i s vyobrazením samotné runy, která pěkně píchá! Kdybych věděla jak, zkusila bych kaligraficky i první a poslední část runy, Merlinu žel by se již nejednalo o runy samotné.
Užití runy
- Chcete s někým navázat vztah, přátelský či milostný.
Zvolila bych runu Gebo. Ta vyjadřuje vztah, svazek. Ale i rovnováhu a dávání s braním. A tyto poslední dvě věci jsou velmi důležité, když chceme, aby náš vztah byl trvalý. - Čeká Vás důležitá zkouška nebo pohovor.
Zde bych zvolila runu Uruz. Jednak je to runa zkoušky, ale k samotné zkoušce nebo pohovoru je nutné mít velkou dávku odvahy, ukázat naši zdatnost a být nezdolatelný jako tur. - Chystáte se cestovat.
Zde je jistotou runa Raido. Abychom mohli cestovat, pak potřebujeme vědět cíl naší cesty nebo co od té cesty očekáváme. Pokud nechceme být mile překvapeni, je dobré mít i věci pod kontrolou a důležité části cesty si naplánovat.
Runové karty
Osobně mě nejvíce v hodinách zaujaly karty Voenix, i když od Dobré kartářky se mi líbily také. Asi Vás nepřekvapí, že koukám spíše na grafické znázornění, u Dobré kartářky se mi například líbí, že nejsou nijak depresivní, jsou takové hravé. Nicméně jak jsem řekla, více mě zaujaly Voenix. Jsou to karty, se kterými by si nikdo u mudlů ani kouzelníků neudělal ostudu. Karty jsou sjednocené stejným rámečkem, aby bylo vidět, že se jedná o stejnou sadu. Je krásně do detailu vytvořený a s motivy, které jsou nadčasové. Samotné karty jsou pak zpracované až do detailů a nebýt toho, že se jedná o karty, na větším plátně by šly umístit rovnou do kouzelnických galerií. Je to vážně pěkný kousek umění.