Zadání domácího úkolu
Jak už asi tušíte, v úkolu se budete věnovat knihomilským tentononcům. Vybírat si můžete z následujících možností:
- Popište mi váš vztah ke knihomilským tentononcům. Jaké knihomilské tentononcy vlastníte a používáte? Jsou nějaké knihomilské tentononcy, po kterých toužíte? Vlastníte nějaké záložky nebo často saháte po méně tradičních řešeních?
- Váš vysněný knihomilský tentononc (záložku/tričko/hrníček/tašku/...) vytvořte nebo nakreslete.
- Pokuste se vysvětlit fenomén věčně chybějících záložek (zda půjde o vysvětlení čistě mudlovské nebo kouzelnické je na vás).
Zájemci o bonusové body mohou vymyslet originální nápis, který by se na některém z knihomilských tentononců mohl nacházet.
A jelikož se jedná o poslední hodinu, budu ráda, když se podělíte i o svoje postřehy a pocity – nakolik se vám předmět líbil, jestli je něco, co vám chybělo/co byste změnili, a zda byste případně měli zájem o druhý ročník předmětu (a pokud ano, zda je něco, co byste v druhém ročníku rádi probírali a přivítali).
4 palce min. (neplatí pro variantu č. 2)
Vypracování
Dobrý den,
Líbí se mi varianta 3. :)
Fenomén věčně chybějících záložek sahá až hluboko do historie a i když nad ním bádalo spousta badatelů a odborníků, zatím se ho vysvětlit nepovedlo. Je však hned několik teorií.
- záložky do knih jsou jako kouzelnické obrazy. Proč by měly zůstat na jednom místě? Taky mají svůj život, chtějí si poklábosit, navštěvovat se, prostě mít společnost. A tak když zrovna v knize (nebo v šuplíku, kam si nepoužívané záložky ukládáte) nejsou, můžete si být jisti, že jsou na cestách. Můžete počkat, až se vrátí, nebo chybějící záložku můžete nahradit jinou. Pak se ale nedivte, že tam později najdete obě dvě.
- záložky jsou velmi vrtošivé. Pokud se jim nedostává patřičné pozornosti, mohou se naštvat a odejít. Nemůžete po nich chtít, aby trčely několik měsíců, nebo i let na jednom místě. Záložka musí mít pocit, že se s ní počítá, že její život má smysl. Což tak není, když na ni zapomenete v knize, kterou jste dlouho ani nevzali do ruky, nebo když záložky hromadíte, děláte si z nich sbírku, ale leží v šuplíku nebo ve vitríně a nepoužíváte je. To se pak může sbalit a jít někam, kde ji ocení.
- záložky do knih jsou různé povahy a spojuje je to, že rády čtou a rozšiřují si své obzory. Když záložku dobrodruha strčíte do encyklopedie nebo třeba kuchařky, tak se tam nudí a uteče. Stejně tak pokud bázlivou záložku strčíte do hororu nebo knihy plné příšer a nestvůr, nejspíše také uteče a někde se schová. Takových příkladů bych mohla uvést spoustu. Proto když najdete nějakou záložku tam, kam jste ji určitě nedali, zamyslete se, proč se tam mohla objevit.
- záložky jsou marnivé. Některé víc, jiné míň. Z toho důvodu vám některé budou dobře sloužit, ale jiné budou mizet a zase se objevovat. Nemusí to být pod vlivem dříve zmíněných bodů, ale proto, že dbají na svůj vzhled a účastní se záložkových přehlídek a soutěží krásy. Doporučila bych při nákupu záložek nehledat jen ty, které vám vyrazí dech svým vzhledem, ale pořídit si i ty běžné, pokud potřebujete záložky spolehlivé.
Hope