Soutěže 1916
Výuka 2216
Semináře 753
Havraspár

Autor: Vilja Carrie Dechant
Práce odevzdána: 3. 6. 2023 17:47
Předmět: Astrologie - Čína, 1. A
Termín: 9. termín

Zadání domácího úkolu

Vaše esej bude mít dvě části.

1) Z dosud probraných znamení vytvořte znamení podle vás ideální, tzn. toto vámi vytvořené znamení se bude skládat z vlastností zvířat čínského horoskopu, která jsme letos probírali. Nezapomeňte ovšem, že každé znamení nemá jen kladné, nýbrž i záporné stránky. Uveďte, z kterého znamení jste tu kterou vlastnost převzali a proč jste ji vybrali. 

Nechci po vás, abyste si vybrali nějaké konktrétní zvíře a u něj popsali vlastnosti, které odpovídají čínským znamením. Popisujete naprosto imaginární znamení, vymýšlíte si ho, ani mu nemusíte dávat jméno.

2) Jistě znáte Ezopovu bajku O havranu, sýru a lišce. Napište mi, jak by asi reagovalo každé ze šesti probraných zvířat, kdyby bylo na místě lišky a na místě havrana. Tj. pro každé probrané znamení budete popisovat dvě různá chování. Stačí klidně i jednou či dvěma větami.

V obou částech nemusíte (ale můžete, pokud chcete) brát v úvahu vliv jednotlivých elementů, tj. rozdíly mezi kovovým, vodním atd. znamením.

V případě jakýchkoliv dotazů mi pošlete sovu.

Minimální délka celé eseje bude 9 palců.

 

Vypracování

1. část - Znamení Jeřáb

Každé znamení by mělo mít své jméno a jelikož se dvanáct čínských znamení ztotožňuje se zvířaty, nemělo by tomu být jinak ani u toho třináctého. Jeřábi žijí takřka po celém světě, ale nejvíce si tyto elegantní ptáky spojuji právě s Čínou, kde žije jeřáb mandžuský. Tito ptáci jsou obzvláště krásní a vznešení, je příjemné i jen sledovat, jak se hejno jeřábů prochází mělkou vodou a hledá si potravu. Nejznámější jsou pak naprosto dech beroucími tanci, které tančí v době námluv.

Ale Číňané nesestavili svůj horoskop podle toho, jaká zvířata se jim líbí, zajímaly je jejich vlastnosti. Já to ovšem v souladu se zadáním udělám obráceně – nebudu se zabývat tím, jací jeřábi jsou a nebudu vůbec řešit, jestli popisované vlastnosti s jeřábem jakkoliv rezonují, dojde-li ke shodě, bude náhodná. Já jsem jeřába zvolila čistě jen proto, že se mi to stvoření líbí a znamení by mělo mít jméno.

Podívejme se, co si jeřáb půjčil od jiných znamení.

Krysa mu dala do vínku fantazii, inteligenci a lstivost.

Jeřáb má díky tomu velkou představivost. Nebojí se práce, ale často má pocit, že práce je dobrá hlavně pro ty, kteří neumí přijít na lepší řešení. Rád proto přemýšlí, jak si usnadnit život, jak věci zefektivnit a dost často přicházejí s velmi originálními nápady a vylepšováky. Mají zájem o nové technologie, rádi zkoumají nové věci – snaží se probádat, jak by se ta která novinka dala využít pro vylepšení a usnadnění jejich života.

Buvol jeřábovi předal svůj smysl pro zodpovědnost, trpělivost a vytrvalost.

Díky tomu se jeřáb vždy snaží věci vymyslet tak, aby nezanedbával své povinnosti. Zkrátka a dobře se snaží dosáhnout stavu, kdy všechny své úkoly plní a nadřízení jsou s jeho výsledky spokojení, ale aby se u toho co nejméně nadřel. Krysí vynalézavost v kombinaci s buvolí trpělivostí a vytrvalostí často vede ke zdárnému výsledku. Od buvola také převzal neochot změnit rozhodnutí, pokud jednou nějaké učiní a nerad mění své názory a postoje. Obvykle si věci musí důkladně promyslet, než si o něčem udělá obrázek, ale pak bude tvrdohlavě trvat na svém, ať se bude dít cokoliv. To později může snadno vést ke konzervatismu a neochotě se přizpůsobovat.

Na druhou stranu umí jeřáb, stejně jako krysa, až překvapivě lpět na pravidlech a trvat na předepsaných postupech, hlavně pokud se ocitne na nějaké úřední pozici. Jeřáb si rád dělá věci po svém, protože věří, že jeho způsob je nejlepší, ale chápe, že nejlepší je pro něj – pro jiné lidi by jeho systém vůbec fungovat nemusel. Proto je přesvědčený, že pro ostatní tu pravidla mají smysl, a pokud je v pozici, kdy má dohlížet na jejich dodržování, bude neúprosný a neústupný a dokáže dělat velké problémy kvůli maličkosti.

Tygr jeřábovi dodal energii a odvahu.

Jeřáb pořád o něčem přemýšlí, energie v něm pořád vře a pořád ho postrkuje k nějaké činnosti. Je to ten typ, co si sice večer sedne s rodinou k televizi, ale vytáhne si k tomu třeba pletení nebo kreslení, protože nedokáže jenom sedět s rukama v klíně a nic nedělat, na to až moc energie i večer po dlouhém dni. I proto pořád vymýšlí nějaká vylepšení – je to způsob, jak trochu té energie uvolnit, místo aby jen mechanicky dělal svou práci.

Stejně jako tygr se jeřáb nebojí ozvat a vyjádřit nahlas svoje názory. Má moc odvahy na to, aby ho zastrašila možnost nepříjemného rozhovoru, konfliktu, nebo možnost, že se někoho dotkne – pokud má s něčím problém, nebo se mu něco nelíbí, dá to jasně najevo. S ohledem na buvolí neústupnost se z toho snadno může vyvinout hádka. Jeřáb je přesně ten typ, co se vydrží celé hodiny hádat s cizími lidmi v internetových diskuzích. Nedokáže si nechat svůj názor pro sebe a neustoupí, dokud mu všichni nedají za pravdu – zvlášť, když jde o něco, na co má jasný názor.

Zajíc jeřábovi propůjčil bystrost, sebejistotu a přátelskost.

Díky kombinaci s inteligencí, kterou už má od krysy, jeřábovi málokdy něco unikne a jen zřídka si to nedokáže spojit se souvislostmi. To, že něco vidíme, ještě neznamená, že to taky chápeme a je nám jasná, co a jak – jeřábovi ano. Vnímá své okolí, ví, jací jsou lidé kolem a všímá si jejich starostí i radostí a není mu to lhostejné, ochotně se snaží lidem kolem sebe pomáhat. Sice mu, podobně jako buvolovi, trvá dlouho, než s někým naváže hlubší přátelství, ale to ho nijak neomezuje v tom, aby se k lidem choval hezky a starostlivě. Jeřáb je tak obvykle obklopen spoustou kamarádů, ale jen pár z nich vnímá jako skutečné přátele.

Stejně tak mu předal schopnost dobře lhát a hrát přesvědčivé divadlo, pokud si to situace vyžaduje. Ale nemá touhu škodit ostatním a stejně jako většina zajíců tohle vnímá pouze jako nouzové řešení. Jeho sebejistota mu často pomáhá vyřešit věci bez toho, aby se k podobným praktikám musel uchylovat.

Drak dal jeřábovi velkorysost, štěstí a okázalost

Je těžké vnímat štěstí jako vlastnost, ale někomu zkrátka a dobře přeje víc než jiným. Platí to pro draka a platí to i pro jeřába. Ale u trpělivých a vytrvalých lidí je jen správné, aby se na ně štěstí usmálo, protože si to zaslouží. Přátelskost zajíce se v jeřábovi snoubí s dračí velkorysostí. Díky své aktivní povaze obvykle nemá o peníze nouzi, ale věří, že to nejlepší, co se s nimi dá udělat, je pomoci jimi lidem okolo. Jeřáb nebude sedět na balíku peněz a lakotně škudlit, ale rád podá pomocnou ruku každému, kdo se dostane do nesnází.

Na druhou stranu může mít sklony k aroganci a okázalosti, kdy zkrátka bude chtít, aby bylo vidět, kdo je tu tam zachránce nešťastníků. Čím víc bude lidem pomáhat, tím víc by si mohl myslet, že je lepší než ostatní – oni se dostali do problémů ne on - a měl by to dávat najevo svým vzhledem, manýry, chováním.

Had pak dal jeřábovi nezávislost a schopnost improvizace.

Jeřáb díky tomu nepotřebuje návody na to, aby se o sebe postaral, když se dostane do nějaké nepředvídané situace, dokáže z ní najít cestu, zvládne se o sebe postarat a dokáže čelit i záludným problémům. Kromě toho se tyto vlastnosti dobře kombinují s vynalézavostí krysy a dobře tak podporují úspěchy, kterých díky drakovi snadno dosahuje.

Nezávislost jde ruku v ruce s vlastní hlavou a svobodným rozhodováním, což jsou velmi dobré vlastnosti. Neměli bychom být závislí na tom, že nám někdo další bude říkat, co si máme myslet a podobně. Ale snadno vede k pocitům svázanosti, když se jeřáb musí něčemu nebo někomu přizpůsobovat. Ne vždycky si můžeme dělat co chceme a to je pro jeřába těžké.



2. část – Znamení v bajce

Krysa – Lstivá a chytrá krysa by na místě lišky nejspíš postupovala hodně podobně. Nepřekvapilo by mě, kdyby přišla s jinou cestičkou, je to vynalézavé znamení, ale určitě by havrana obelstila snadno a rychle. Krysy jsou nicméně poměrně důvěřivým znamením, takže myslím, že kdyby se ocitla na místě havrana, nechala by se liškou obelstít. Neskočila by jí na lichotky tak snadno, ale nechala by se přesvědčit, aby jí sýr dala sama.


Buvol – Buvol je přímý, takže v roli lišky by stál před hodně náročným úkolem. Není ti lstivý lhář, ale hraje pro něj, že umí snadno ve druhých vzbudit důvěru a žádá-li si to situace, umí být výmluvný. Myslím, že by měl šanci havrana umluvit, ale rozhodně ne tak snadno a rychle, jako to v bajce provedla liška. Buvol je trochu těžkopádný, ale je opatrný a nedůvěřivý, takže by ho bylo těžké obelstít. Ne nemožné, ale obtížné. Na pouhé lichotky by v pozici havrana nejspíš neslyšel.


Tygr – Myslím, že tygr by se na místě lišky pokusil havrana buď okouzlit, nebo zastrašit. Tygři nejsou zrovna na nějaké předstírání obdivu. To by nejspíš úplně dobře nefungovalo. Tygr by na liščí lichotky rozhodně skočil a nejspíš ještě rychleji než havran, tygři milují chválu.


Zajíc – Zajíc by uměl havranovi lichotit zrovna tak šikovně jako liška, zajíci ví, jak manipulovat s ostatními, pokud je to potřeba. Pokud si to situace žádá, jsou dobrými podvodníky. Jsou ale současně hodně bystří a vnímaví, takže je obtížné je podvést, tudíž by na pozici havrana byl ve výhodě. Nemyslím si, že by zajíce oklamat nešlo, ale liška by musela mít lepší plán než jen lichotit.


Drak – Draci mají štěstí a dokážou dosáhnout úspěchu, takže by jistě na místě lišky přišel na něco, díky čemu by havrana přiměl sýr upustit. Jsou ale hodně velkorysí a na majetku jim tolik nesejde, takže kdyby na něj liška sehrála dobré divadlo, nejspíš by jí sýr sám dal.


Had – Hadi jsou mistři improvizace, nepochybuji, že by se na místě lišky k sýru dostal. Ale jakožto havran by měl dobrou šanci si sýr ponechat, protože je inteligentní a řídí se hlavně rozumem, takového člověka je těžké oklamat a utáhnout na líbivé řečičky.



S pozdravem,

Vilja C. Dechant

Havraspár