Zadání domácího úkolu
Podívejte se na první aett a čistě pocitově si vyberte jednu z run, která vás nějak… něčím (tvarem, ale třeba i svým názvem) zaujala.
Vybarvěte příslušnou omalovánku a poté společně s vybarveným obrázkem pošlete i stručný komentář k němu, které motivy Vás na něm zaujaly, jak na Vás působí, proč jste jej vybarvili tak, jak jste to udělali…
[Fehu]
[Uruz]
[Thurisaz]
[Ansuz]
[Raido]
[Kenaz]
[Gebo]
[Wunjo]
Všechny obrázky vytvořil Miky Skjaera (nejen) pro svůj cyklus Runy. Cesta k runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi.
Vypracování
Dobrý den,
vybrala jsem si runu Thurisaz. Na obrázku mě zaujalo hned několik věcí. Za prvé samotný okraj obrazu. Motiv hada zakusující se do vlastního ocasu je velmi zdařilou symbolikou nekonečna, tedy i nového začátku.
Myslím že právě onen nový začátek je i vyjádřením ostatního děje uvnitř kruhu. Můžeme zde spatřit válečníka, chystajícího se do boje. Je na něm patrná jak určitá úzkost, protože opouští svou rodinu (svou manželku nebo milou, kterou představuje žena, majíc vztaženou dlaň k pozdravu), tak i svůj domov. Zároveň z jeho postoje a trochu i očí cítím touhu po dobrodružství, možná i po boji. Přeci jenom, bitva byla pro každého vikingského válečníka, vlastně by se dalo říci pro jakéhokoli válečníka středověku jakýmsi vrcholem. Padnout v bitvě bylo velké štěstí a bitva samotná byla příležitostí jak si vydobýt nejen kořist, ale i slávu.
Tu rozpolcenost v myšlenkách a pocitech válečníka dokresluje i příroda. Na jedné straně je zatažené nebe, blesk ukazující probíhající bouři, to vše vyloženě vyzývá k akci, burcuje tělo a z obrazu doslova čiší to volání válečníka do bitvy. Na druhou stranu je zde ale i skála a louka. Skála je symbolem stálosti, vytrvalosti. Ukazuje nám, že bouře je pomíjivá, stejně jako jiné negativní události, ale že vždy když bouře pomine, jsou věci které zůstanou, na kterých je možno dále stavět, dále s nimi pracovat.
A tak stejně jako válečníka volá bitva, tak ví že na něj čeká jeho domov, kam bude mít možnost se vrátit.