Zadání soutěže
Dobrý den!
Často od studentů slýchám, že si moc nevědí rady s básněním – někdo neumí rýmovat, jiný necítí rytmus a dalšího nenapadají náměty. Jenomže jak už to v životě bývá, nějakou dovednost se naučíme jedině tak, že ji budeme trénovat. Potrénujme si tedy psaní básní!
Abychom si to však trochu zpříjemnili, budeme zkoušet různé básnické útvary. V dnešním prvním kole si vyzkoušíme limerik.
Limerik sestává z pěti veršů, které jsou rýmovány ve schématu AABBA, přičemž třetí a čtvrtý verš často bývají kratší než ostatní – není to však podmínkou. Tenhle humorný útvar je doložený už v antické literatuře, ale pro nás jsou známější limeriky ze 17. století z Anglie, využíval jich například i Shakespeare. Za jejich rozšíření ovšem vděčíme Edwardu Learovi. U nás limeriky psali například Karel Kryl nebo Jiří Žáček.
Vy si teď můžete zkusit napsat až tři limeriky. Nezapomeňte dodržet počet veršů (5), rýmové schéma (AABBA) a to, že by básničky měly být nějakým způsobem humorné. Za jeden limerik můžete při dodržení pravidel útvaru získat 5 b/s, celkem tedy až 15 b/s.
Těším se na vaše příspěvky!
Vypracování
Dobrý den,
když jsem si přečetla zadání vaší soutěže vzpomněla jsem si na knížku limeriků, kterou jsem kdysi četla. Každý limerik v ní se týkal jedné osoby a v prvním verši bylo vždy uvedeno odkud ta osoba pochází. A tak mě napadlo se tím inspirovat a popsat tři zvláštní charaktery z kouzelnických usedlostí.
Jeden stařec z Prasinek
měl plnou pusu kvasinek.
Vypil loky
žabí stoky,
ten zkvašený blázínek.
Čarodějka z Godrikova dolu
opalovala se dnes na molu.
Zrudla jako rak
a musela pak
z mola zase rychle dolů.
Jedna paní z Bradavic
měla spoustu bradavic.
Zvětšila si jiné vnady,
by zakryla svoje vady,
ta ježibaba z Bradavic.
S pozdravem,
Mara F.
PS: Omlouvám se za ty absolutní rýmy v třetím limeriku, ale nemohla jsem si je odpustit.