Zadání domácího úkolu
Narazili jsme na krkolomné formule
obtížných kouzel. Nabízí se otázka, proč tuto formuli někdo neupravil?
V dobrovolném úkolu mi napište
pojednání o tom, jak probíhá vznik formule a její následná redukce. Lze najít
bod, kdy už nelze formuli upravovat? Jestli ano, tak popište, jak tento bod
najít (jak si to představujete).
A ještě jedna důležitá věc k mimořádným úkolům: mimořádné úkoly v žádném svém předmětu NEomlouvám. Je to mimořádná a dobrovolná možnost získat body navíc, která je omezená délkou termínu. Proto si udělejte čas a neproste o omluvu.
Vypracování
Soudím, že krkolomné formule některých kouzel a kleteb mají dva základní (a podstatné) důvody:
a) obtížné učení, aby formuli neuměl jen tak někdo, kdo na to nemá dost duševních a magických schopností, popř. aby ji druhá strana nerozluštila úplně snadno a nenašla tak snadné protikouzlo
b) takové krkolomné formule jsou povětšinou potřeba k vytvoření opravdu pokročilých kouzel, jejichž účinky jsou mocné, způsobí více (a často rozmanitých) škod, je potřeba kouzlo „uplést“ z více slov, proto musí zůstat nutné a důležité části slov, jako když z upleteného uzlu nějaké nitky musí být venku, zatímco většina zbylých nitek je bezpečně uschovaná uvnitř
Proč už někdo některé formule neupravuje, to může být jak tím, že už to prostě nejde kvůli krytickému bodu, kdy by „uzel ze slov“ ztratil svou konzistenci nebo obsah, popř. proto, že jde o formuli co do účinku optimální, proto úprava není výtaná.
Vyberu si čistě teoretický příklad, abych to vysvětlila jasněji. Jsem černokněžník a budu chtít vytvořit kletbu, která nepříteli... hm, zpřeláme na několika místech kosti v zasaženém místě, kletbu, která bude působit silně na středovou zasaženou oblast, ale bude mít i jistý rozptyl do okolí.
Mám ráda latinu, tudíž budu hledat latinský základ pro svoji kletbu.
+ multi- = mnoho, na více místech
+ rumpō, ere = zlomit, rozlomit, roztrhnout, přetrhnout, prorazit...
+ tergum, ī, n. = povrch, tělo, kůže
+ os, ossis, n. = kost
Výsledná formule by tedy mohla znít:
MULTIRUMPOTERGOS!
Domnívám se, že více upravit tuto formuli nelze, neboť jinak by její součásti, jednotlivá slova už byla příliš krátká a pozbyla by svou moc, snad krkolomnější, na hraniční bod zredukovaná verze „Multrumptergos“ by ještě mohla fungovat, ale toto slovo považuji už za opravdu hraniční pro funkčnost Kostilomivé kletby.
Pravda, moje základní formule není příliš krkolomná, ale je rozhodně záludná. Počítám, že běžnému kouzelnickému teoretikovi by se zdála napůl latinská, napůl řecká, v tom je její skrytá záludnost. Nejprve bych měla zmínit předpokládaný účinek, abych mohla její nebezpečí lépe popsat.
Zasažená oběť by v místě, kde se kletba srazila s tělem, nadělala ošklivé, pravděpodobně tržné rány, širší okruh ranek, které by sahaly až k na mnoho částí rozlámané kosti. Účinek formule i formule sama by měla evokovat to, že rány na kůži jsou hlavním účinkem kletby a jen díky její síle je rozlámaná i kost. Proto by se jen stěží hledalo funkční protikouzlo nebo léčba na tohle tříštivé zranění. Poranění kůže je v našem případě spíše druhotné, nutné pro vstup kletby do těla. Zranění kostí je tím hlavním, co má kletba učinit a co se má pak případně začít léčit. Pomocí části „tergos“ však může nastiňovat spíš příbuznost ke slovu „tergum“ a „os“, kost, může zůstat nepovšimnuta. Převedeno do klubíčka kletbové formule, obalem, vnějším jasným účinkem, je roztrhání tkáně těla, povrchu kůže. Vnitřkem klubíčka, pěkně schovaným uvnitř, je drtivý dopad na kosti, který může být považován za druhotný účinek, ale jedná se o záměr, prvotní účel kletby. Myslím, že tahle často skrytá jádra kleteb jsou tím nejhorším na kletbách, co může čaroděje potkat. Tvůrce kletby také musí předem jasně vědět, co od tvořeného kouzla čeká, protože s tím má asi většina čarodějů největší potíže, nevědí, co přesně od kouzla chtějí, proto pak často kouzla nefungují, když nejsou jasně ohraničená mocí slov a jasných myšlenek.