Soutěže 2056
Výuka 2352
Semináře 802
Zmijozel

Autor: Faye Sages
Práce odevzdána: 6. 1. 2024 23:47
Předmět: Kryptologie, 1. A
Termín: 9. termín

Zadání domácího úkolu

Teď, když už máte základy šifer, zkuste si nějakou vlastní navrhnout.

Šifra to bude zároveň jak transpoziční, tak i substituční. Otevřenému textu tak nejen změníte pořadí všech písmen, zároveň ale písmena proměníte za něco jiného.

Způsob, jakým se písmena budou měnit a prohazovat, je jen na vás, nesmí to ale být žádný ze způsobů, o kterých jsme na hodině mluvili. Způsoby to mohou být čistě logické, třeba posun o x písmen, ale i grafické, kdy je k přečtení potřeba například zakrývací deska, která odhalí jen některá písmena. Je to jen na vás. 

Všechna pravidla pro zašifrování mi do vypracování vysvětlíte, stejně jako sepíšete, co všechno musí obsahovat klíč. Nezapomeňte šifře dodat i jméno. To vše bude minimálně na 8 palců. Nezapomeňte, že se jedná o závěrečnou esej, kvalita vaší šifry by tomu proto měla odpovídat. 

V druhé části sepíšete text právě na 50 slov, půjde tedy half-drabble, na téma kryptologie. Může to být váš názor na naše uplynulé hodiny, poznámky, výtky i pochvaly, můžou to být ale i vaše poznámky, věci, co jste se na hodinách naučili, zkrátka vše, co k tématu patří.

Tento text mi pak do vaší šifry zašifrujete. Do vypracování vložíte jak otevřený text, tak klíč. Zašifrovaný text mi ale pošlete do mého kabinetu do sekce výuka. Nechceme přece mít všechny tři informace pohromadě! Jedná-li se o obrázek, vložte mi do kabinetu link přes svou školní galerii. Můžete dodat i externí link ve větší kvalitě, školní galerie ale nesmí chybět. 


Na této eseji můžete začít pracovat kdykoliv po dokončení čtvrté hodiny.

Vypracování

Po večeři vstanete od stolu a procházíte Velkou síní do svých komnat, a přitom si pročítáte pergameny s vypracováními svých studentů. Najednou Vám při přehrabování štosu papírů vypadne malý nažloutlý papírek. Zvednete ho ze země a vůbec netušíte, kde se tam mohl vzít.

Jste si naprosto jistá, že tenhle znak jste už někdy viděla! Ve starém kumbále, hned za zrcadlem, je přeci celá zeď s těmito znaky! To Vás zaujme, a protože je už večer a máte chvilku čas, rozhodnete se tuhle místnost nějak více prozkoumat.

Na první pohled se Vám zdá stěna stejná jako vždy, když se ale podíváte na papírek, zjistíte, že ten obrazec je převrácený. Přimhouříte tedy pořádně oči a hledáte, hledáte... „Ha, tady je mrška malá!“ Dotknete se kamene právě s tímto symbolem. Nic. Zatlačíte na něj... a nic. Usmějete se, vytáhnete z pod hábitu hůlku a do cihly klepnete. Ten se v mžiku zatáhne hlouběji do zdi a zapadne. Na jeho místě objevíte pergamen, který sotva drží pohromadě. Opatrně ho rozložíte a uvidíte podivný nákres.

„Hmm, k čemu to tak může být?“ podivíte se a založíte pergamen do jedné z knih, aby se neponičil. Nahlédnete do díry po kameni, kde je ale naprostá tma.

*Lumos*

Z hůlky Vám vystřelí světelný paprsek. Na zdi jsou vyryté obrázky. 

„Zajímavé,“ řeknete si sama pro sebe. „Dvě řady po 13, to je celkem 26 symbolů. To je jako počet písmen v abecedě.“ Vše si raději přepíšete do bonzbločku, protože téhle záhadě rozhodně chcete přijít na kloub! Nic víc na tomhle místě už nedokážete vykoumat, ale jste si jistá, že máte vše, co k řešení potřebujete, a tak se opět vydáte do svého pokoje...

______________________________________________________

Krásný den madam Noah,

promiňte mi za delší úvod, ale říkala jsem si, že kdybyste té Kryptologie po celém školním roce neměla dost, můžete si aspoň zaluštit. :D Nemohla jsem přijít na to, co vytvořím, takže jsem si k tomu musela udělat i menší příběh.

Pro vypracování eseje jsem se rozhodla využít náhodné symboly jako zástupné znaky písmen. Rozhodla jsem se pro anglickou abecedu o 26 písmenech, aby nemusela šifra obsahovat zbytečnou diakritiku. Šifra je s touto substitucí sama o sobě neprolomitelná. Je tedy potřeba znát klíč, což je v tomto případě to, že první znak = A, druhý znak = B, a tak dále. 

Protože by to ale bylo moc jednoduché, rozhodlo jsem se využít zakrývací destičky. Pro dešifraci textu, který již máte připraven na stole ve svém kabinetu, bude tedy potřeba vytvořit přesnou kopii podle nákresu. Základ tvoří obdélník o rozměrech 15 x 10 cm, který je rozdělen do pomyslných 25 částí. Některé z těchto dílků je tedy nutné odstranit podle návodu, abyste dokázala získat přesně to, co potřebujete. Destička zároveň obsahuje dva znaky, a to trojúhelníček a kolečko. Ty určí orientaci zakrývací desky pro přiložení na text. Vzhledem k tomu, že v návodu jsou označeny pouze tyto dva obrazce, předpokládáme, že druhou stranu po otočení nevyužijeme. Na každé zašifrované části se tedy musí nacházet tento znak a jeho případná orientace, jestli se bude jednat o otočení destičky trojúhelníkem nahoru či dolů nebo kolečkem nahoru či dolů.

Pokud chci tedy předat zašifrovanou zprávu někomu dalšímu tímto způsobem, obě strany potřebujeme mít k dispozici znakovou abecedu, stejnou destičku a ideálně znát fakt, že je papír, na kterou zprávu budeme psát, rozdělen na pět sloupců a pět řádků. Pro zmatení nepřítele, tedy kohokoli, komu jsme neposkytli klíč, je podstatné zbytek papíru doplnit o náhodné znaky. Ideální by samozřejmě bylo, aby slova nebyla napsaná v jedné buňce, ale opravdu písmenko po písmenku. Řekněme si ale upřímně – to by raději obě strany komunikaci vzdaly, než aby se s tím piplaly! :D A nebo, aby i další buňky byla nějaká slova? Určitě by to šlo vyšperkovat tak, že i pořadí by buněk by se po přiložení tabulky četlo jinak, a nebo celkově i pořadí písmen! Jen se obávám, že než by si člověk zprávu přečetl nebo napsal, aktuality by byly ta tam. 

Šifru jsem se rozhodla pojmenovat Symbolonský měděnec. Slovo symbolon značí poznávací znamení, což jsou v tomto případy znaky zaměňující abecedu. Měděnec proto, že dešifrační zakrývací destičky se většinou dělají právě z mědi, která je levná, a zároveň vydrží déle než kdejaký papír. Název schválně neobsahuje jméno toho, kdo šifru vymyslel (to aby byla více zahalena tajemstvím), a zároveň ani moc nenapoví, jakým stylem jí vyřešit, jako například šifry zig-zag nebo šnek. 

Otevřený text:

Gratuluju k úspěšnému řešení! Nyní ti povím tajemství o této nauce.
Krypto je odvozené od slova kryptonit, tedy snaha něčemu zabránit. Logie znamená samozřejmě logiku, myšlení. Kryptologie se tedy snaží zabránit tomu, aby zpráva dávala smysl. Správný název by tak měl být Kryptonelogie, protože šifry by neměly dávat smyl. AHA!

Klíč:

Zakrývací deska a znaková abeceda. 

Přikládám obojí tak, jak to mám připravené já pro svoje použití. Naštěstí je oboje poměrné skladné a dá se to založit do nějaké knihy, takže to není nikomu na očích, ale zároveň to můžu mít vždy po ruce!

Děkuji moc za tento předmět, že mi poodhalil roušku tajemství a naučila jsem se to, pro co jsem si přišla. :)

Mějte se moc krásně,
Faye Sages