Soutěže 1916
Výuka 2219
Semináře 753
Havraspár

Autor: Irenne Lois Calder
Práce odevzdána: 3. 3. 2024 14:37
Předmět: Druidi a jejich umění, 2. A
Termín: 2. termín

Zadání domácího úkolu

Výběr z možností:

  1. Zvěromagie – v hodině jsme mluvili o čtyřech možných vztazích se zvířaty, jak je uvádí Keltské orákulum zvířat. Kam byste zařadili schopnost proměnit se v nějaké zvíře? Buď přiřaďte k některému stupni, nebo ho jako pátý typ umístěte mezi čtyři stávající.
    Své řešení nezapomeňte zdůvodnit.

  2. Zvířata na 1. stupni – nejen pro ty, kteří v minulém úkolu kreslili vlastní kartu – k jednomu svému oblíbenému zvířeti najděte sedm zajímavostí.
    (Pokud hodláte uvádět výšku a váhu, pak včetně komentáře, čím jsou pro Vás daná čísla zajímavá.)

  3. Zvířata na 3. stupni – uveďte, jak se říká léčebným postupům, při kterých se využívá zvířecí energie (nejčastěji psů a koní). Jak taková léčba probíhá?
    Proč můžeme v některých zubařských čekárnách vidět rybičky?

  4. Zvířata na 4. stupni – nakreslete totem, stručně okomentujte výběr zvířete/zvířat na něm.

  5. Cernunnos – vybarvěte obrázek.

  6. O bílé lani – najděte si text písně Dobrý Bůh to ví – přepište dvě či tři sloky a deset (při ručním zpracování) nebo patnáct (při obrázcích z internetu) slov nahraďte obrázkem.

  7. Jeleni v české literatuře – doplňte informace o jelenech v české literatuře, vyjděte z Vašich výkřiků v hodině (připište autora, roli jelenů v daných příbězích, spojitost s uvedenou symbolikou jelena), můžete přidat i vlastní nápady… nebo kerynejskou laň z antiky.

 

Vypracování

Dobrý den,
pro tento úkol jsem si bez váhání vybrala třetí zadání - posílám zároveň fotografii své terapeutky, třeba vás potěší :) 

Zmíněné postupy patří do velké skupiny zooterapie, kterou ale můžeme dále rozdělit právě podle druhu daného zvířete. Pojem canisterapie, tedy terapie se psem, je asi nejznámější, ale dále se můžeme setkat s felinoterapií (kočky), hipoterapií (koně), delfinoterapií, lamaterapií, insektoterapií (hmyz), ornitoterapií (ptáci) a dalšími. Vím třeba, že do jedné nemocnice v Praze dochází na zooterapii jedna šikovná slepice, nebo že někdo používá velké šneky.

 

Kromě toho se poté dělí podle účelu:

AAA - Animal assisted activities (aktivity za přítomnosti zvířete, "návštěvy pro radost")

AAT - Animal assisted therapy (podpora ve fyzioterapii a psychoterapii)

AAE - Animal assisted education (podpora při vzdělávání)

AACR - Animal assisted crisis response (krizová intervence za podpory zvířete)

 

Všechny čtyři skupiny mají společné to, že se jedná o podpůrnou léčebnou metodu za podpory a přítomnosti zvířat. Při správném vedení dokáže zooterapie jedince rozvíjet všestranně - schopnosti citové (vztah k živému tvoru), rozumové (vzdělávání, různé hlavolamy, přemýšlení), pohybové (jemná i hrubá motorika), zvýšit koncentraci a psychickou pohodu.
Všechny skupiny spolu souvisí a často jsou společně provázané, našeho úkolu se ale nejvíce týká skupina AAT, která je využívaná především ve fyzioterapii a psychoterapii a klient prožívá často velmi intenzivní kontakt se zvířetem.

Tento druh terapie vždy vede odborník a má jasný cíl - ve fyzioterapii velmi často zahřátí svalů před další pohybovou terapií, uvolnění svalového napětí nebo zklidnění dechu. Využívá se srst zvířete, teplota (psi mají větší tělesnou teplotu a hezky hřejí), dech. Často se využívá takzvané polohování, kdy jsou zvíře a klient v těsném kontaktu. U koní se využívá jízdy na koni a kontakt s koněm. 

 

Kromě fyzioterapie se ale zvířata využívají i k léčení duše - zmíněná psychoterapie, paliativní a hospicová péče, domovy seniorů, domovy dětí a podobně. Zvíře přináší klientům něco nového, mají z něj radost, nemyslí chvíli na své problémy. Pes je nesoudí, můžou se mu svěřit a je příjemný na dotek :) 

Slyšela jsem, že teď dochází jeden psí pomocník na Univerzitu Karlovu, aby se studenti srovnali s tragédií, ke které došlo a dokázali se lépe vrátit ke studentskému životu :) 

 

Akvarijní rybičky a voda celkově člověka uklidní, jak to všechno pomalu plyne, opadne z nás stres a jsme uvolněnější.