Soutěže 1944
Výuka 2273
Semináře 765
Mrzimor

Autor: Viridis Am Reevesová
Práce odevzdána: 8. 6. 2024 00:17
Předmět: Starodávné runy, 1. A
Termín: 9. termín

Zadání domácího úkolu

Esej má čtyři části, všechny jsou povinné.

 

A.

Vlastní runová sada

Materiál záleží čistě na Vás, mou podmínkou však zůstává, že všech 24 run musí existovat fyzicky – na kamíncích, dřívkách, kartičkách, z modelovací hmoty…
Ideální jsou samozřejmě přírodní materiály, ovšem pokud se rozhodnete využít víčka od PET lahví, osobně v tom nevidím problém.

Mně pošlete celkový obrázek a pak výběr Vašich oblíbených, na kterém budu moci lépe obdivovat detaily ztvárnění.

 

B.

Pětilístek – zapsaný runami

Jak vypadá pětilístek?

Na první řádek napíšete slovo „Runy“ nebo název jedné konkrétní z Freyova aettu (té, se kterou jste pracovali v MÚ, ale není podmínkou, můžete si vybrat kteroukoli z letos probraných) – záleží na Vás.  

Na druhý  řádek patří dvě přídavná jména, které „runy“ či Vaši runu vystihují. Odpovídáte tedy na otázku: „Jaké jsou runy? / Jaká je tato runa?“

Na třetí řádek připojte tři slovesa – tedy „Co dělají runy? / Co dělá tato runa?“

Do čtvrtého řádku umístěte větu přesně o čtyřech slovech. (Pokuste se neopakovat výrazy z předchozích řádků.)

Na pátém řádku pak stojí jedno podstatné jméno, které vystihuje… nu, podstatu výrazu z prvního řádku.

 

Pětilístek prosím zapište runami – ručně.

 

C.

Kterou runu – a proč – byste použili v následujících třech případech?

  1. Chcete s někým navázat vztah, přátelský či milostný.
  2. Čeká Vás důležitá zkouška nebo pohovor.
  3. Chystáte se cestovat.

 

D.

Zvolte si jednu ze čtyř sad runových karet, které jsme používali při hodinách. Líbí, nelíbí? Čím Vás zaujala?  

 

Vypracování

Dobrý den madam Centaurix,

 

vítejte u čtení mé závěrečné eseje z předmětu Starodávné runy.

 

Vlastní runová sada

V galerii naleznete tvorbu runové sady. Dále přikládám celkový obrázek a následně mnou vybrané runy. Nejlepší okamžik při tvorbě runové sady byl ten, když jsem runy opalovala. Nebojte, nikomu ani ničemu se nic nestalo.

 

 

 

Pětilístek

V mimořádném úkolu z prvního termínu zvolila runu Gebo, ta mě provází celým mým studiem Starodávných run, proto jsem ji zařadila i do závěrečné eseje.

Případy použití runy

A) Gebo

Gebo je runou dávání, daru, ale i jakéhosi vztahu mezi lidmi a tím nemyslím jen toho obchodního. Runa Gebo odkazuje taky na vztah mezi dvěma lidmi, posiluje mezi nimi spojení a jejich vazbu. Rovněž jen runou harmonie a ta by v každém zdravém vztahu měla mít své místo.

 

B) Ansuz

Ansuz je runou jasné a efektivní komunikace, rad a moudrosti. Na zkoušce či pohovoru chceme mluvit jasně, srozumitelně a inteligentně. Chceme, aby náš proslov byl plný sebevědomí. Runa Ansuz vše toto splňuje.

Pokud bych se snad chystala na nějaký vstupní pohovor, rozhodně ji sebou do kapsičky vezmu. Případně až se zde budu hlásit na nějaký významný post, snad mi přinese to, co má.

 

C) Raido

Runa Raido je přímo spojena s cestami i cestováním. Pomáhá překonávat překážky a dosahovat vytyčených cílů. Též zajišťuje ochranu na cestách a správný směr.

Proto bych po ní sáhla, pokud bych se rozhodla cestovat. 

Sady runových karet

Je opravdu těžké vybrat jednu, protože jsem uchvácena všemi sadami. Každá sama má svůj osobitý styl a něco, co se mi na nich líbí. Nejraději bych spojila ilustrace Voenixe s nádherným písmen od Helen Stanku. A možná právě díky tomu textu jsem nakonec zvolila Helen Stanku, Terezu Valáškovou a jejich pojetí runového tarotu.

Jak jste sama uvedla, jde o ztvárnění velice něžné. Mě osobně uchvátilo právě to písmo a vyvedení runy v samotném obrázku. Tím nechci obrázky nijak hanit, jsou to moc pěkné a povedené ilustrace. (Jen fandím ilustracím Voenixe) U každé karty, kterou jsem viděla v hodinách, mi hned naskočil jejich význam. A to jsem nemusela ani číst spodní text. Ilustrace jasně poukazují na to, co runa znamená a dávají tak vykládajícímu jasné znamení.

Myslím si, že sada těchto karet je pro začátečníky runové magie tou pravou volbou. Sama bych právě po ni sáhla. Už jen kvůli doplňkovému textu. Lépe si tak vybavíme, co která runa znamená a jak ji případně vyložit dotazujícímu.

Strašně by mě zajímalo, jak takový runový výklad vypadá, ale jsem si jistá, že se to dozvíme v dalších ročnících.

 

Děkuji za závěrečnou esej a přeji klidné prázdniny,

Viridis