Soutěže 1944
Výuka 2273
Semináře 765
Mrzimor

Autor: Olivia Wines
Práce odevzdána: 9. 6. 2024 23:03
Předmět: Symbolika kolem nás, 1. A
Termín: 9. termín

Zadání domácího úkolu

Vítejte u zadání ročníkové eseje, kterou je třeba odevzdat, pokud chcete zdárně ukončit první ročník Symboliky kolem nás. Ročníková esej se skládá ze tří částí, vypracovat musíte každou z nich.

1. Tajemné dveře do světa magických symbolů

Určitě jste si jich už všimli. V zadním koutě naší učebny byly po celou dobu, nenápadné, jen trochu pootevřené, tajemné… Vaším úkolem v této části je jedno z níže uvedeného:

a) Popište, zbásněte nebo nakreslete, jak dveře do říše magických symbolů vypadají. Prý jsou plné ornamentů a reliéfů, mají na sobě prazvláštní klepadlo a kliku, ale každý je vidí trochu jinak.
b) Napište, zbásněte nebo nakreslete, co jste spatřili a zažili, když jste těmi dveřmi prošli.

2. Vlastní Ex commentāriīs

Slyšeli jste už někdy o tzv. Ex libris? Jedná se o grafickou značku, symbol, který určitým způsobem charakterizuje majitele knihy, je jeho osobitým obrázkovým podpisem. Vaším úkolem je stvořit Ex commentāriīs, grafický podpis do vašeho zápisníku, při jehož tvorbě použijete rostlinnou a zvířecí symboliku (chcete-li, nemusíte se omezovat letos probranými symboly, můžete si nastudovat i jiné). Co přesně vás vystihuje, jaké zvíře, jaká rostlina? Vyberte si jedno z níže upřesněných zadání a to zpracujte:

a) Vlastní obrázek + krátký komentář ke zvoleným symbolům
b) Grafická koláž symbolů + krátký komentář ke zvoleným symbolům

3. Vlastní symbol

Všechny symboly nějak vznikly, někdo je vymyslel, nakreslil, přiřadil jim význam. Vy si právě to vyzkoušíte ve třetí části ročníkové eseje. Vymyslete, nakreslete a popište význam vámi stvořeného symbolu. Nemusíte se držet letos probíraných témat, fantazii se taktéž meze nekladou.

Vaše ročníková esej by neměla být kratší než 10 palců. Jeden poctivý obrázek vydá za 2,5 palce textu, věřím, že tři čáry či šmouhy na papíře mi nepošle nikdo z vás.

Přeji mnoho sil a tvořivé inspirace!

Vypracování

Dobrý den,

 

posílám vypracovanou závěrečnou esej. 

 

1) V první části posílám básničku, jak podle mě vypadají dveře do magické říše symbolu:

 

Do dveří

Kde se vzaly tu se vzaly,
dveře co tu nebývaly.
Či před námi se ukryly
když hodni jsme jich nebyli.

 

Dveře jako do pohádky,
na nich různé tajné znaky.
Některé jak lodí vraky,
těch, co věří na zázraky.

 

Pravá strana symbol slunce,
pod ním zase zlata unce.
Levé zase vládne luna,
pod ní jemné harfy struna.

 

Klika jako runa dávná,
tvary jako labuť ladná.
Klepadlo jako boží pěst.
barvy tisíců, stovek hvězd.

 

Kdo do těchto dveří vkročí,
tomu spadnou klapky z očí.
svět plný významů skrytých
neznámých, i těch vžiitých.

 

2) V druhé části jsem se rozhodla vytvořit vlastní obrázek a krátce jej okomentovat. Vyhotovený obrázek přikládám zde:

 

V mé Ex commentāriī figuruje v hlavní roli ježek. Vybrala jsem si ho, protože mi přišel, že mě vlastně skvěle vystihuje (a taky ho jako jedno z mála zvířat dokážu nakreslit). Já vím, že to není úplně symbol plný jen dobrých vlastností, ale já taky nejsem až tak dobrý člověk. Zaujala mě hlavně část o té bojovnosti a schopnosti bojovat pasivně - to si musím přiznat, že v sobě mám. Takové to "na tomhle kopci já neumřu, ale všichni poznají, že z toho nejsem šťastná."

Na druhou stranu je i symbolem toho štěstí a hojnosti. No a já toho štěstí a hojnosti v životě mám dost - má úplnou rodinu, vychází spolu, jsme zdraví. To je vlastně mnohem víc, než mohu říct o spoustě svých blízkých. Takže ano, jsem člověk, který byl obdarován štěstím a hojností v těch oblastech, kde na tom záleží.

Přírodní motiv jsem zvolila zcela prvoplánově podle svého příjmení. Není to ale jen kvůli tomu. Víno ja také symbolem života, symbolem radosti. Zároveň také symbolem pokory. Žít život s radostí - je snad něco lepšího, co si lze přát na svoji značku do zápisníku? 

 

3) Ve třetí části jsem se pokusila vytvořit vlastní symbol. Zde přikládám:

 

Rozhodla jsem se, že se pokusím vyjádřit soje oblíbené roční období - jaro. Celý symbol jsem dala do osmiúhelníku, protože osmička znamená i začátek něčeho nového. A to jaro je - začátek nového roku, nového koloběhu. Celý osmiúhelník obrůstají zelené lístky - protože je něco, co jako symbolizuje více, než návraz zeleně? 

Nahoře jsem se uchálila ke slovanskému symbolu slunce. Právě slunce je něco co jaro provází. Navíc z nějakéh důvodu mám s jarem spojené právě i to pohanství (slovanství). Nejspíš to bude i tím, že se stále uchovává styk vynášení smrti, Morany.

Se smrtí se nese i další prvek mého symbolu - a to hnedá značka za sněženkami. Přese jenom, jaro je pohřbem zimy. Ta už ale životu ustupuje do pozadí, stejně jako na tomto symbolu.

Do popředí jsem umístila dvě sněženky. Podle mě neextistuje květina, která se s jarem váže tak těsně jako právě sněženka. Navíc, pokud je tedy jaro symbolem života, nutně musí být dvě. Jedno od čehokoliv život neudělá. :) 

 

Děkuji za celoroční milé komentáře a zpětnou vazbu k úkolům. 

 

S pozdravem a přáním krásného dne,

Olivia Wines