Soutěže 1944
Výuka 2273
Semináře 765
Mrzimor

Autor: Valerie Torres
Práce odevzdána: 22. 5. 2024 12:42
Předmět: Mytologie, 1. A
Termín: 9. termín

Zadání domácího úkolu

Vaše téma pro esej bude trochu temné, ale o to nosnější a zábavnější.

PODSVĚTÍ

Ráda bych se dozvěděla, jak bylo podsvětí členěno, kdo jej obýval, jak probíhala cesta zemřelé duše podsvětím, atd. Jestli to pojmete formou příběhu či naučného textu, to nechám čistě na vás.

Stanovená délka je 9 palců. Bude-li esej obsahovat přílohy, můžete si text mírně zkrátit.

Bavte se! 

Vypracování

Dobrý den, posílám esej.

 

V netradičně mudlovském rádiu už nějaký ten čas zní tato reklama: 

Poslechnout reklamu 

Chcete dětem dopřát parádní den dětí? Zúčastněte se akce nesoucí název "Vemte děti do Podsvětí", a v sobotu, 1.6. se bude konat akce pro děti přímo v řeckém Podsvětí. O svá místa se bát nemusíte. Vstup je pro každého zdarma. Pokud si předem zarezervujete svůj čas vstupu a počet osob, nebudete čekat ve frontě. Navštivte rezervační portál dopodsveti.cz a pojistěte si místa! Registrace možná jen do 30. května.

 

A o čem akce je? Děti se seznámí zábavnou a hravou formou o řeckých bytostech, které se v Podsvětí vyskytují. Budou plnit úkoly, překonávat různé překážky nebo si zasoutěží v různých disciplínách. Na závěr je čeká vždy oblíbená diskotéka se samotným vládcem Podsvětí. 

Program je přichystán pro děti od 7 do 15 let. Mladší děti plní úkoly za asistence rodičů. 

 

Podsvětí své brány otevírá už od 8 hodin, zavírat je bude ve 22 hodin.

 

Pořadatelé nám exkluzivně odhalili, co všechno je připraveno. Pojďme se na to podívat:

 

Po vstupu do Podsvětí na vás čeká první úkol. Dítě nejprve dostane pod jazyk minci, která je v podobě sušenky. Dítě ji ale musí celou cestu vydržet nesníst, zatímco se plaví po řece asi 100 metrů s Cháronem. Ten vypadá opravdu strašidelně, ale každé dítko, které to s ním v loďce vydrží, si může blahopřát. Pokud dítko sušenku pod jazykem sní dříve, bude se muset plavit s Cháronem zase zpátky a zkusí to znovu. 

Pro tento účel bude fungovat 5 představitelů Chárona najednou, takže se poplaví klidně 5 dětí, každý ve vlastní loďce. Doprovod se plaví na stejné lodi, jako dítě. 

 

Jakmile se přeplaví, čeká na ně trojhlavý pes Kerberos. Dítě se snaží na každou hlavu hodit kouzelný obojek. Pes se těm nejmenším nehýbe a klidně stojí, čím je dítě starší, tím je pes pohyblivější. 

Kerberů tady je pro děti dostatek, tentokrát 10 pejsků. Údajně pomáhal s dodávkou i Chloupek.

Pak se můžete s dětmi občerstvi. Předtím, než nasednete na loď a vyberete si jednu z řek, které vás provezou podsvětní jeskyní. 

Bistro "Styx" vám nabídne mnoho dobrého. Dát si mrtvou vodu se bát nemusíte, je to naprosto nezávadná perlivá  voda. Pokud chcete, máte tam i černou cukrovou vatu, které neodolá žádné dítě. Další lahůdky ale neprozradíme, ať máte důvod se tam jet podívat. 

 

Další částí je opravdu klidná projížďka větší lodí, která pojme nejvýše 10 osob. Vydejte se řekou Styx, Acherón, Léthé, Pyriflegethón, Kökýtos či Okeanos

Každá řeka je samozřejmě tematicky jinak laděná. Děti v těchto řekách nesmí cestovat bez svých zákonných zástupců nebo rodinných příslušníků.

V řece Styx zažijete, jaké to je, když se Nenávist přenese do skutečnosti. Velmi nedoporučujeme dětem do 12 let. 

Řeka Acherón je řeka Bolesti. Není třeba říkat, co bude následovat. Můžeme však uklidnit, že tato cesta je mírnější, než první trasa. Vhodné pro děti od 10 let. 

Řeka Léthé je řeka Zapomnění. Cestou vás čeká drobný deštík a možná malinko usnete. Zde doporučujeme právě pro nejmenší děti, tedy už od 7 let. Během cesty si všichni většinou zdřímnou a nebude je nic trápit. Probudí vás po příjezdu na konec řeky, nebojte se.

Řeka Pyriflegethón je řekou ohně a vede do Tartaru. Doporučujeme jen pro nejstarší děti a výhradně v doprovodu dospělých. Na tuto řeku Vás nepustí, pokud budete sebou mít mladší děti. O své zdraví se pochopitelně nemusíte bát, ale víte jak to bývá - je to z bezpečnostních důvodů a zažijete tam opravdu ohnivé věci.

Kókýtos je řeka Nářků, nedoporučujeme rodičům s nejmenšími dětmi, případně s velmi přecitlivělými dětmi. Nehrozí zde žádné nebezpečí, jen musíte počítat, že celou cestu budou pravděpodobně úplně všichni na lodi naříkat a vzlykat. Takže to zvažte. Vhodné pro celou věkovou kategorii. 

Okeános je řeka obtékající celý svět a je na samém východním okraji Podsvětí. Její dvojče, Erebos, zase obývá západní kraj světa smrtelníků. Tuto řeku volte v případě, že víte, že ani vaše nejmenší děti by nezvládly ani jednu z předchozích řek, případně, pokud máte jakékoliv jiné zdravotní potíže či omezení a na předchozí řeky si netroufnete. 

Řeka Erebos je pak ta, která vás z Podsvětí dopraví zase ven do světa Pozemského života. Do této řeky prosím nevstupujte, pokud si nepřejete odejít z Podsvětí úplně. Museli byste totiž jinak absolvovat opětovný vstup do Podsvětí přímo u vchodu.

 

Na každé trase operují 3 loďky. Zároveň tak pluje po jedné řece nejvýše 30 osob. Dohromady 180 osob. Na tyto dohlíží jednak přímo na lodi jeden kapitán, který loď řídí, jeho asistent a v průběhu trasy také dalších 5 kouzloplavčíků, jenž hlídají, aby se nic nebezpečného nepřihodilo.

 

Jakmile vás asi půlhodinová cesta lodí zastaví a vy se vylodíte na molu, právě jste dorazili do centra Podsvětí. Zde najdete hlavní zázemí uzpůsobené rodinám s dětmi. Restauraci U Persefony, kde si můžete dát lahodný oběd, snack nebo jen zmrzlinu. Nealkoholické i alkoholické nápoje rozličných chutí. 

Z tohoto centra se můžete vydat do čtyř velkých částí - stanovišť s aktivitami pro děti k plnění a soutěžení.

 

Tartaros je pro všechny, kteří si chtějí sáhnout na dno svých fyzických sil. Sejdete hluboko do temného podzemí a vyzkoušíte si, jaké to je snažit se dostat nahoru. Jsou zde lezecké stěny a lana, na kterých se děti snaží dostat se v časovém limitu (dle věku) z Tartaru zase nahoru. Vše je zabezpečeno horolezeckou výbavou a odborným dozorem i asistencí.

Těžší varianta pro děti od 12 let je ta, že při lezení na děti padají (polystyrenové a nijak nebezpečné) kameny, kterým je třeba se vyhnout. 

S bohyněmi zvané Erínyie - Alléktó, Tísifoné a Megairou si vyzkoušíte, jestli máte dostatek sebeovládání a dokážete pomoci druhým.

Zde je program určen jako jediný pro dospělé: 

Alléktó jakožto bohyně hněvu, se vás bude snažit rozhněvat. Dokážete si udržet chladnou hlavu? 

Tísifoné je mstitelkou vražd. Budete soukromým očkem a pokusíte se objasnit jeden z pěti připravených scénářů vražd. Kdo byl vrahem? 

Megaira je bohyně závisti. Dokážete být nezávistiví? Zjistěte, jak na to. Megaira vám ukáže, že i závist se dá zkrotit a ovládnout. 

 

Asfodelová pole jsou klidnou a odpočinkovou zónou. Pro děti i rodiče je zde relax zóna (byvaky, lehátka a jiné pohodlí) a hřiště pro nejmenší. Hřiště pro větší děti je zase uzpůsobeno sportování a je zde možnost vypůjčit si vybavení.

Děti si mohou vyzkoušet házení podkovou, petanque, kroket a další známé zahradní radovánky, při kterých si odpočinou. 

 

Pole smutku jsou pro ty, kteří se nebojí se ještě trochu zapotit. 

S Dídó si vyzkouší, jaké to je někoho probodnout mečem (nebojte se, nikomu se nic nestane, jsou tam slamění panáci).

S Faidrou si zkusíte jezdit na splašených koních (trenažéry koní). Pro děti do 10 let jsou k dispozici poníci na malou vyhlídkovou jízdu. 

S Erifýlé budete na vážkách a budete volit vždy mezi dvěma možnostmi, abyste se dostali z jejich spárů a nestihla vás její kletba. Možnosti mohou být různorodého charakteru, někdy vyberete, co byste "raději okusili" a jindy zase, čeho byte se raději vzdali ve prospěch nepřítele. 

S Pásifaé se vydáte do labyrintu a snažíte se najít jejího syna, Mínotaura. 

 

Na Elysijská pole doporučujeme vstup všem bez rozdílu věku. Setkáte se tady s polobohy, hrdiny i filozofy. 

S Kadmem si především hoši mohou zahrát na vojáky a velitele. Můžou si postavit hrad, vybudovat vojsko, vyzkoušet zbroj. Potkat se tady mohou i s Athénou, která Kadmovi kdysi pomáhala.

Achilles vás naučí bojovým základům. Vyzkoušíte si bojovat s oštěpem i s lukem a šípem. Dovedete držet štít tak, aby vás opravdu ochránil? A trefíte se do terče šípem? 

Večer se zde koná turnaj ve střelbě lukem a šípem, tak můžete celý den trénovat. Kdo si odnese Achilleovu trofej?

 

Na Ostrovy Blažených vás bohužel nepustí. Jediné místo v Podsvětí, kam se ani při takové události nedostanete jinak, než máte. Jestliže se někdo třikrát znovuzrodí a třikrát dosáhne Elysia, teprve pak může vstoupit na Ostrovy blažených a žít ve věčném ráji. 

 

Vraťme se ještě k výchozímu bodu - Restauraci u Persefony a podívejme se na přilehlé prostory. 

Najdeme tady velký taneční parket a dýdžejovské místo. Naproti nechybí ani altán pro nejvyššího boha Háda a jeho manželku Persefonu. V podvečer, od 19 hodiny je pro děti přichystaná Hádí diskotéka. A ve 21 hodin čeká na všechny velkolepý Ohňostroj. 

 

Tak co, těšíte se? Doufám, že se tam uvidíme! Určitě přijďte. 

Organizátor

 

Děkuji

 

- - - - - - 

Zvuková reklama vytvořena za pomoci: Copilot (text písně, který byl poté částečně osobně upraven), Suno.com (zhudebnění písně do stylu rock pop) - plný kredit a poděkování náleží Olivii Wines, která mrzimorské s touto stránkou seznámila, když ukazovala své básničky, které stránka dokázala přezpívat; dále Speechgen.io pro čtený text reklamního textu,  program Audacity.