Zadání domácího úkolu
Vyberte si jedno z následujících zadání:1) Udělejte si svůj názor na to, kdo to byl egyptský bůh Thoth. Zpracujte toto téma úplně jak chcete, ale musí být patrno, jaký názor na něj máte. Pokud budete kreslit, připište alespoň palec popisujícího textu.
2) Jaký máte názor na alchymii před vynalezením ohně? Sepište formou úvahy.
Vypracování
Dobrý večer, posílam vypracovaný úkol.
Přídavek z hodiny: Antické období je jiný název pro starověk v oblasti středomoří. Začalo velkým Řeckým rozmachem v období 8. století př. n. l., v tomto období došlo k velkému nárůstu počtu obyvatel na území dnešního Řecka a posunu jejich civilizace. Za konec antiky se bere pád Západořímské říše v roce 476 n. l.
Mezi antické kultury řadíme staré Řeky a Římany. Řecko v té době nebylo jeden klasický stát, skládalo se z různých drobnějších městských států, například Sparty či Athén. Římani potom měli Římské království, republiku a nakonec císařství, ze kterého se potom tento útvar rozpadl na Západořímskou a Východořímskou říši.
Vzhledem k tomu, že jsem se o egyptské bohy zatím moc nezajimala, je moje chápání Thotha omezené pouze na pár základních věcí ohledně jeho role pro Egypťany. Vím, že mu je přisuzován vynález písma, byl ztělesněním mystiky, moudrosti a magie, byl jakýmsi morálním kompasem, byl spojován s lunárním cyklem (dokonce jsem slyšela i mýtus, kde si pohrál s kalendářem) a měl roli i v posmrtném putování duše. Pro mě má význam hlavně jako ten zdroj moudrosti a mystiky a jako psychopompos, protože mi to připomíná někoho známého, jen od jiné kultury. Vlastně toho spolu sdílí víc. Znám ho totiž hlavně v souvislosti s Hermem Trismegistem a jeho učením.
Bůh Hermes mi byl vždycky celkem sympatický, jeho mystickou stránku jsem ale začala odkrývat teprve nedávno. Zaujalo mě, že je psychopompos (nějak mě nenapadlo, že Řekové měli i doprovod, docela bych to brala taky, při svých orientačních schopnostech bych se ještě cestou ztratila a zůstala bych tu strašit...) a že je diky své intuici a zvědavosti spojovaný se spirituálním poznáním. Dává mi to asi docela smysl, vzhledem k tomu, že je i patron cestovatelů a cestovat se nemusí jen fyzicky.
Nemyslím si, že by tito dva bohové byli jedním, představuju si je spíš jako kamarády, co si spolu u vína povídají... nebo se pletu? A to už je téma mého obrázku. Pojala jsem ho jako jakousi ilustraci inspirovanou Smaragdovou deskou. Abych citovala z překladu P. de Lasenica: "A jako všechny věci byly učiněny z jediného, za prostředkování jediného, tak všechny věci zrodily se z této jediné věci přizpůsobením.", "Jeho síla jest celá, když byla proměněna v zemi." a nejslavnější "Jest pravdivé, jest jisté, jest skutečné, že to, co jest dole, jest jako to, co jest nahoře a to, co jest nahoře, jest jako to, co jest dole, aby dokonány byly divy jediné věci.". Ještě k tomu přidám citát Osvalda Crolliho "lze pochopit Stvořitele ze stvořeného" (zdroj Smaragdová deska Herma Trismegista od Milana Nakonečného).
Proto jsem se, inspirovaná textem Smaragdové desky, pokusila nakreslit Herma a Thotha jako dva rozdílné bohy, každý z nich se na věc dívá trochu jinak, zároveň se ale oba spojují v té sigile, kterou jsem umístila doprostřed. Stejně tak se v ní spojují i den (Hermova rozjařená povaha šprýmaře a podvodníka) a noc (Thothova symbolika Měsíce, hloubavost a magie) a nebe a zem (přeneseně makrokosmos a mikrokosmos). Na obrázku se také vyskytuje planoucí lilie a skála, metafory na oheň a zemi. Vzduch a voda v trávě potom dokreslují zbývqjíci dva živly.
Sigila uprostřed je složená ze tří symbolů. Nejvýraznější je zřejmě alchymistická značka rtuti. Rtuť má bohatou symboliku, neboť symbolizovala přechod mezi světem živých a mrtvých, také mysl, mezistupeň mezi tělem a duší. Býva také spojována s Měsícem, což ji činí i skvělou spojkou mezi Hermem a Thothem. Zbytek sigily je potom kaduceus (Hermova hůl se dvěma hady, pro zjednodušení jsem použila spíše podobu kérykeionu), který vyjadřuje tu komunikaci mezi dvěmi stranami (póly? Světy?), a ankh, který symbolizuje transformaci a spojení božského s hmotou. Ve výsledku si jsou ty tři symboly docela podobné a hezky se doplňují. Nad sigilou se potom vznáší souhvězdí ve tvaru Stromu života. Do evropské mystiky se kabala dostala údajně někdy v renesanci, tak to není až tak původní záležitost, myslím ale, že tento symbol dokonale vyjadřuje myšlenku, že vše vzniklo z Jediného a že všechno jsou pouze rozdílné aspekty.
Dohromady má celé dílo tedy vyjadřovat jednotu opaků a myšlenky Herma Trismegista. Bůh Thoth pro mě znamená nositele vědomostí a k doplnění tohoto významu jsem použila boha Herma, jakožto mýtickou figuru s podobnými kompetencemi. Jejich dialog potom jen myšlenku podtrhuje. Text po stranách jsou dva verše textu Smaragdové desky související s mým obrázkem. Symboliku nahoře/dole a jednoty opaků jsem se snažila zasadit jako ústřední motiv, oddělení ohně a země a jemného a hrubého, jsem potom vyjádřila nebem a zemí a květinou a skálou.
Snad je takto můj popis dostačující.
PS: podpis je pidi-mini písmem v pravém dolním rohu.