Zadání soutěže
Jako malí jsme milovali spojování očíslovaných teček a vznikl nám z toho obrázek. Teď se to opět dostává do kurzu a já jsem si pro vás připravila něco podobného.
Co vás tedy čeká?
Budete mít pergamen s hromadou teček a čísel. Ty čísla půjdou vzestupně. Vezmete brk, přiložíte ho k jedničce a pojedete postupně k nejvyššímu číslu.
Co dělat s hotovým obrázkem?
Jakmile budete mít spojené tečky, budete se muset zamyslet. Jelikož obrázek bude dávat nápovědu k dalšímu kroku soutěže. V obrázku se totiž zajímavá a úžasná místa z celého světa!
Spojil/a jsem místo, co teď?
Buď můžete poslat hotovou spojovačku nebo můžete poslat hotovou spojovačku a doplňkový úkol.
Ten bude spočívat v tom, že mi napíšete maximálně 3 palce textu NEBO pošlete zajímavou fotku a jen krátce připiště, co se vám na daném místě líbilo a jestli byste to místo navštívili znovu.
Třeba mě přesvědčíte, že to místo bude stát za návštěvu! :)
Za spojený obrázek: 15 jednotek
Za 1 palec zajímavostí, 3 jednotky: maximálně 9 jednotek
Za 1 fotku z daného místa a s popiskem: 9 jednotek
NELZE KOMBINOVAT a fotka musí být opravdu vaše. ne z internetu
Zadání pro dnešní kolo najdete ZDE .
Vypracování
Dobrý den, madam Oříško
já měla nějakou tvořivou, tak jsem zajímavosti utvořila v Canvě, ale zde máte text pro kontrolu palců :)
Káhira, jakožto hlavní město Egypta, se nachází na východním břehu řeky Nil. Její historie je bezpochyby dlouhá a bohatá. Město Káhira, bylo totiž založeno jako osada před více než 4 000 lety. V město se postupně vyvinulo. K rozkvětu města vedla hlavně poloha poblíž Nilu, je to totiž velmi výhodná poloha na obchodní trasy, mezi Afrikou, Asií a Evropou.
Kromě všem známým pyramidám v Gíze, což jsou nejvýznamnější a nejznámější symboly starověkého Egypta vůbec, jsou v Káhiře i další místa, která stojí za to navštívit. Jedná se například i o všem známou Velkou sfingu, což je mohutná socha, která má lidskou hlavu a tělo lva, je občas také spojována s pyramidami v Gíze, ale jedná se o samostatnou památku. Další významná místa jsou třeba Mešita Muhammad Ali, Islámské staré město, Koptská Káhira nebo třeba Al-Azhar park, což je park v centru Káhiry, který nabízí klid s výhledem na Káhiru.
Za zmínku stojí rozhodně Citadela, což je pevnost, ležící na úpatí kopce Mukkatám, jejímž zakladatelem byl v roce 1176 Saláh ad-Dín ibn Ajjúb. Jednalo se o sídlo vládců, v 19 století byla část původních budov svržena se zemí, nejzajímavější stavbou je právě již výše zmíněná mešita, ve které je pohřben Muhammad Ali, on je v hrobce také pohřben.
Káhira - ta islámská je od roku 1979 zařazena do světového dědictví UNESCO, což mě osobně poněkud překvapilo.
Káhira je nejlidnatější město Afriky, čítá až 10 milionů obyvatel.