Soutěže 2056
Výuka 2352
Semináře 802
Hogwarts.cz

Autor: Jane Patricia Vamos
Práce odevzdána: 22. 9. 2013 14:17
Předmět: Syrová magie, 1. A
Termín: 1. termín

Zadání domácího úkolu

Do mimořádného úkolu se mi ve formě eseje zamyslete nad otázkou vlivu syrové magie (nacházející se ve větší koncentraci na nějakém místě) na tvorbu počasí na daném místě.

Pokud jsou i nějaké další podstatné vlivy, které SM danému místu dává, taky je zmiňte,

Hledejte, kde chcete, ale platí pravidlo - vždy mi zdroj napište k vypracování! - jinými slovy vymyslete si titul knihy i autora a připište to k úkolu, kapište?

A ještě jedna důležitá věc: mimořádné úkoly v žádném svém předmětu NEomlouvám. Je to mimořádná a dobrovolná možnost získat body navíc, která je omezená délkou termínu. Proto si udělejte čas a neproste o omluvu.

Vypracování

V knihovně jsem našla jednu knihu a několik článků z vědeckých časopisů zabývajících se touto tématikou. Bohužel názory většiny nejsou jednotné. Myslím ale, že je možné tyto názory rozdělit do tří hlavních skupin:

 

1)     syrová magie nemá žádný vliv na počasí a naopak

poměrně radikální, ovšem nikoli nepočetný názor opírající se o teorii, že syrová magie nedokáže působit na své okolí, pokud k tomu nedostane popud od nějaké bytosti, která umí se syrovou magií nebo alespoň s magií pracovat.

 

2)     Syrová magie ovlivňuje počasí

Podle jediné knihy, kterou jsem na toto téma v knihovně nalezla: „Mlhavé údolí, dílo syrové magie“ od Magdalény Horčičkové lze rozdělit syrovou magii na pozitivní, neutrální a negativní – podle toho jaký pocitoví vliv vyvolává ve svém okolí.

Pozitivní (například gotický chrám Panny Marie v Panenské Týnci u Loun – z mého úkolu) nijak neovlivňuje počasí, protože jde o čistou energii, která není nijak vázána na obětní praktiky, které zanechávají negativní otisk.

Neutrální (například - Lesy okolo Kostelce nad černými Lesy – z mého úkolu – jsou to většinou místa, kde kdysi žili Keltové, docházelo zde k obětním rituálům, ale jen zřídka, navíc Keltové uměli se syrovou magií pracovat a navíc byla používána i k dobrým nebo praktickým účelům, zřídka kdy pak i k těm špatným) také většinou neovlivňují počasí. Občas se prý může stát, že na těchto místech více prší, ale jde pouze o dohady – Magdaléna se rozhodla tuto teorii nijak neověřovat.

Negativní (například - Jeskyně Býčí skála v Moravském krasu – z mého úkolu) rozhodně ovlivňuje počasí. Dle knihy lze jednoznačně prokázat, že v místech kde se tato negativně poznamenaná syrová magie nachází, dochází častěji k výskytu některého druhu počasí. Většinou lze zaznamenat nižší teplotu a větší vlhkost, což často vede k výskytu hustých mlh (odtud část názvu knihy – mlhavé údolí). Někdy také místo přitahuje bouře a deštivé mraky – tak jako například hory nebo velké vodní plošiny stahují bouřková mračna svým směrem.

 

3)     Počasí dokáže ovlivnit syrovou magii

Toto je asi nejméně početný názor nicméně já myslím, že i na něm něco může být. V podstatě jde o to, že SM sice nemá vliv na počasí ve smyslu, že by v místě výskytu docházelo k častějším bouřkám, mlhám a jinému druhu počasí. Nicméně pokud určitý se určitý druh počasí v místě vyskytne nebo přes něj projde, může syrovou magii toto nějakým způsobem ovlivnit nebo dokonce aktivovat. Jako příklad jsou uváděné bouřky a takzvaný kulový blesk, jehož podstatu jsme zatím my ani mudlové nedokázali odhalit. Jakmile se centrum bouřky dostane nad místo s výskytem SM, může dojít k transformaci blesku na jev zvaný kulový blesk. (čím silnější výskyt SM, tím spíše a ve větším počtu k tvorbě kulových blesků dojde).

 

Můj názor na tuto problematiku není jednoznačný. Z dostupných informací, které jsem získala (kniha a články) nemůžu jednoznačně říct, k jakému názoru se přiklonit. Potřebovala bych více informací nejlépe opřených o nějaké empirické pozorování. Vše by se dalo vyřešit pravidelným měřením intenzity SM a pravidelným pozorováním dějů a počasí v této lokalitě, po dobu alespoň 5 let. Dále by bylo nejlepší, aby se jednalo o místa patřící do věch tří skupin z výše uvedené knihy, tedy o místa s výskytem pozitivní, neutrální a negativní energií – například pozorováním míst, které jsem uvedla v řádném domácím úkolu. Po vyhodnocení výsledků měření a pozorování bychom mohli s téměř stoprocentní jistotou říci jaký vliv má počasí na SM a naopak.