Soutěže 2091
Výuka 2451
Semináře 848
Nebelvír

Autor: Rebecca Werde
Práce odevzdána: 21. 2. 2025 12:03
Předmět: Psychologie, 2. A
Termín: 1. termín

Zadání domácího úkolu

1) Zamyslete se nad tím, proč někdo odmítá příjmout pomoc druhých.
NEBO
2) Existují zvířecí druhy, které nechávají hlídkovat jednoho člena skupiny, jestli nejde predátor. Když jedinec predátora uvidí, začne vřeštět. Tím na sebe ale upozorní. Dokázali byste vysvětlit, v čem může být toto chování pro hlídkujícího člena výhodné?
NEBO
3) Představte si nějakou krizovou situaci. Třeba vidíte, jak někdo leží na zemi a nehýbe se. Co by vám běželo hlavou? A co běží asi hlavou kolemjdoucím, kteří nijak nezasáhnou? A co by mohl člověk v nesnázích udělat pro to, aby mu někdo pomohl?

Vypracování

Hezký den, madam. 

Ráda bych vám představila následující důvody, které mohou zapříčinit, že jedinec odmítá pomoc od druhých

 

1. Hrdost- původ v dětství - Teorie sociálního učení

Tak jako mnoho psychických problémů, i tento “problém” může pramenit již z dětství. Pokud bude jedinec aktivně vychováván tak, že si musí pomoci sám a nemůže přijmout pomoc od druhých- a to z jakéhokoliv důvodu, jako hrdost aj., pak je samozřejmě velmi pravděpodobné, že tento způsob řešení nestandardních situací bude aplikovat i v dospělosti. Samozřejmě je také možné, že toto chování jedinci nebylo aktivně vštěpováno, nicméně ho odkoukal buď od jednoho či obou z rodičů, nebo od okolí.

 

2. Nedůvěra - závazek

Určitě to zná mnoho lidí, od někoho si necháte pomoci, jenže poté vás tím druhý začne vydírat a neustále vám to připomíná. Jistě někdo může kvůli tomu jakoukoliv pomoc odmítat- zkrátka se bojí, že v tom bude „nějaký háček“.

 

3. Ukázka slabosti

Člověk se může bát ukázky slabosti a) před svým okolím, nebo b) sám před sebou. 

 

4. Pocit selhání

Ti, kteří pomoc odmítají, se mohou bát toho, že akceptováním pomoci vlastně okolí přiznají, že selhali a že na problémy sami nestačí.

 

5. Strach z množství sdílených informací

Při řešení nějakého problému musíte tomu, kdo vám pomáhá, poskytnout větší množství informací aby vám byl schopen s řešením celé situace pomoci a to může být mimo komfortní zónu někoho, kdo pomoc potřebuje, ale odmítá ji. Pro takové lidi je tedy lehčí problém vyřešit sám, než otevřít své soukromí někomu druhému.

 

6. Zatížení ostatních

Mnozí nechtějí "plýtvat" energií svého okolí na řešení jejich problémů a cítí zodpovědnost poprat se s tím sám.

 

7. Zranitelnost

Jak jisti si však jsme, že dotyčný informace nejen že nepoužije proti nám, ale také nebude sdílet s jeho okolím a třeba choulostivé informace se tak nedostanou do špatných rukou?

 

8. Předpokládání

Odmítnutí pomoci nemusí pramenit pouze z nejistosti, hrdosti, nebo nějakého strachu. Ten, komu pomoc nabízíme může předpokládat, že na řešení právě jeho problému nejsme "ti praví" a dělalo by nám to potíže. Proto se může obrátit na někoho, koho považují za schopnějšího. Celé toto předpokládání může přerůst až do pohrdání- aneb "zrovna od tebe si nechám pomoct".

 

9. Nepochopení

Některé problémy jsou opravdu velice specifické a pokud si tím stejným, na chlup stejným, někdo neprošel, dokáže vlastně úplně pochopit vaší situaci? A také psychické rozpoložení? V tomto bodě se nejspíše já ztotožňuji nejvíc. Jsem hodně citlivý člověk- i z maličkostí mám obrovskou radost, ale bohužel i maličkosti velmi silně prožívám a citově mě dokáží zasáhnout- velmi negativně a já tím pak velmi trpím. Když bych ovšem mé starosti s někým jiným sdílela, s někým, kdo není citlivý člověk a byla by to pro něj opravdu jen maličkost, nad kterou by se dvakrát nezamýšlel- dokázal by mi opravdu pomoci? Možná ano- dostalo by se mi druhému pohledu na věc, nebo možná ne. 

 

10. Sebejistota

Zde nezaměňovat s hrdostí, či přehnaným egem. Tato sebedůvěra je zdravá a jedinec ví, že na vyřešení problému cizí pomoc nepotřebuje. 

 

11. Kontrola nad situací

Někdo má radši nad vším kontrolu a pokud by se mu dostávalo pomoci, nemusel by ji zcela mít. 

 

12. Trauma

Negativní zkušenosti rozhodně mohou ovlivnit budoucí reakce na nabídnutou pomoc. Pokud se jedná o trauma, je odmítání zakořeněno opravdu hluboko a napravování bude o to obtížnější- často je totiž právě k jeho překonání pomoc druhých nutná- ať už okolí, či odborná.

 

13. Zdvořilost

Někdy bychom možná nabídku rádi přijali, avšak víme, že její nabídnutí bylo pouze otázkou zdvořilosti.

 

S pozdravem, 
Rebecca Werde