Zadání semináře
Chci po Vás:
1) název druhu
2) krátky popis (nechci však popis vzhledu)
3) ručně malovaný obrázek s lístečkem, kde bude napsané Vaše jméno
Nezapomeňte však na název a krátký popis o délce 2 palců minimálně a maximálně 4 palců (např. odkud drak pochází, jaká má vejce, co je jeho potravou...)
Vypracování
Dobrý den, madam,
posílám popis dráčka nejmenšího. Hlavní část se mi asi tak o půl palce rozrostla, doufám, že to nebude moc vadit.
S pozdravem
H. Centaurix
Dráček nejmenší (Draculus minimus)
Málo známý a velice vzácný dračí druh: jeho domovem je Boubínský prales a některé další hluboké lesy ve střední Evropě. Přestože v kohoutku měří jen 50 cm, může na délku dosáhnout až dvou a půl metru.
Dráček nejmenší se živí hlodavci, ptáky, nepohrdne hmyzem a nezalekne se ani menších a středně velkých šelem, jakou jsou lasičky nebo lišky. Rád také mlsá sladké bobule. Domovem jsou mu stromy – žije v jejich dutinách, korunách i pod kořeny. Mláďata se z zelenohnědých kropenatých vajec většinou klubou v dutinách, kde jsou velice dobře chráněna, odtud přecházejí v létě do korun – učí se obratně šplhat, plachtit mezi větvemi a postupně i skutečně létat. Zimu většinou tráví v doupatech pod kořeny stromů, kde si zavedli naprosto unikátní systém vytápění: svým horkým dechem rozpálí dospělý drak strom, okolní hlínu i kamení natolik, že takřka žhnou (ale nehoří!), což mu umožňuje spánek pěkně v teploučku.
V jedné snůšce se může vyklubat od jednoho do tří malých dráčků, horký dech získávají přibližně v jednom roce, plameny mohou plivat až ve třech nebo čtyřech letech, kdy také pohlavně dospívají. Dráčci nejmenší vytvářejí menší lovecké družiny, přičemž každý – s výjimkou mláďat – spí ve svém doupěti sám. Vznikají tak vlastně taková menší stromová města, která smečka urputně brání proti vetřelcům. Mláďata zpravidla mívá pouze alfa samice, ostatní členové smečky (samičky i samečci) s výchovou mláďat pomáhají, a to nejen se sháněním potravy, ale i s vyhříváním doupěte, v zimě spí malí dráčci takřka každou noc u jiného dospělého, jen ve zcela výjimečných případech drak vyhřívá podzemní doupě pro víc než jedno mládě.
Zajímavé také je, že v rámci své smečky se starají o zraněné a nemohoucí – nejenže se s nimi ostatní dělí o svou kořist, ale dokonce se je snaží i vyléčit, udržují je v teple, zastavují krvácení, rovnají zlomené kosti… jejich horký dech napomáhá hojení.
http://www.hogwarts.cz/gallery/13096/13096-20131020162859.jpg
Poznámky k obrázku (vzhledu) - - - nejsou součástí druhé části úkolu.
1. hřbetní destičky – napodobují vzhled listů (=> mimikry), v klidu jsou volně položeny na hřbetu, při šplhání a proplétání se větvemi či porostem jsou pevně přitisknuty k tělu, aby nezavazely. Když dráček bojuje (s vlkem, o postavení ve smečce, o přízeň samičky), jsou vztyčeny, aby tělo vypadalo mohutněji, větší – pro zdůraznění efektu dráček také rozpíná svá křídla
2. zbarvení pokožky – v odstínech (blátivé) hnědi, se zelenými skvrnami připomínajícími listy => součást maskování (mimiker) jako hřbetní destičky
3. křídla jsou zakončena háčky (jeden na každém "prstu", výstupku kožnatých křídel) – pomáhají při šplhání jako úchyty.
4. tlapky mají dlouhé prsty, připomínají ruce (a to přední i zadní) – neocenitelné při šplhání, dokáží se zachytit každé větve či liánovitého vzdušného kořene. Dráčci díky nim dokáží používat i jednoduché nástroje (kameny, dřívka jako dlahy při rovnání zlomených kostí...)