Soutěže 2103
Výuka 2464
Semináře 857
Nebelvír

Autor: Rebecca Werde
Práce odevzdána: 18. 3. 2025 01:48
Předmět: Psychologie, 2. A
Termín: 3. termín

Zadání domácího úkolu

Úkol: Dnes budete mít na výběr z více zadání.

1) Pozorujte lidi okolo sebe a popište nějakou situaci, kdy podle vás došlo ke konformitě. Můžete to pozorovat třeba i na sobě a svém chování. Úkol můžete udělat buď v reálu nebo tady na Hogu.

2) Jaké jsou společenské normy na Hogwarts? Jsou podle vás správné? Nakolik je obyvatelé hradu dodržují? Co následuje za jejich porušení? Vyberte si jich maximálně deset, ale poctivě se nad nimi zamyslete, svou úvahu nejlépe podpořte rozhovory či pozorováním ostatních.

(Školní řád obsahuje opravdu hodně norem, ale o ně nám teď nejde, jde spíše o to, které normy se skutečně dodržují v reálných situacích na Hogu.)

3) Vysvětlete konformitu na příkladu módy a sledování módních trendů.

Vypracování

Krásný den, madam Rawenclav.

Vybrala jsem si zadání "Konformita na příkladu módy a sledování módních trendů".

Nejprve je nutno podotknout, že módní trendy se liší napříč regiony a velmi rychle se mění. To, co může být normální zde, nemusí být normální v Indii, afrických zemích a kdekoliv jinde. Proč tomu však tak je? Protože neexistuje nic uniformního, co bude normální vždy a všude. Normy se mění a norma jako taková označuje nejčastější stav ve společnosti. Takové "normální chování" tedy bude jiné napříč subkulturami. Právě konformita označuje určité přizpůsobení se těmto normám. 

 

Projděme si teď tento princip na několika módních případech a jak se to mohlo dokonce stát lidem osudné. 

 

Pro krásu se musí trpět?

Ve viktoriánské módě 19. století byla objevena barva, která vynikala nad všemi barvami dosud dostupnými. Ihned se zpopularizovala a stala se módním trendem, který mezi bohatou společností byl k vidění téměř všude. Tento pigment byl přidáván do jídla, barvily se jím šaty, stěny- téměř vše. Tím pigmentem byl však jedovatý arsen a netrvalo dlouho a začaly se objevovat opravdu ošklivé vedlejší účinky. Není to první, ani poslední případ, kdy se za cenu konformity platilo zdravím. 
Dalším takovým velice známým módním trendem byl trend "bílé pokožky", takzvaná Benátská běloba- používala se na obličej bílá barva, která však obsahovala uhličitan olovnatý, který je vysoce toxický. 

Ne však pouze v evropských kulturách k tomu docházelo- například v Číně, již od 10. století bylo za atraktivní považováno svazování nohou do takových extrémů, že se jím lámal nárt a kůstky v chodidle. 

A tak bychom mohli projít celou historií módních trendů a nalézat stále bizarnější módní trendy, kdy zdraví není upřednostňováno. Otázkou je, nakolik tato volba, alespoň v historii byla dobrovolná a nebyla zapříčiněna strachem z vyloučení společnosti, které mohlo být fatální. I dnes je však možné spatřit spoustu módních trendů, které jsou zdraví škodlivé, přesto však se jich mnozí, především pak mladší jedinci, účastní. Zde by vyloučení ze společnosti mohlo zdát nepřiměřené, avšak šikana na školách kvůli oblečení a zevnějšku je jev, který je bohužel velice rozšířený. 

 

Antikonformita

V historii módy bylo mnohokrát cílem bourat normy a předsudky. Je to vlastně jakýmsi vyjádřením antikonformity? Do jisté míry ano. Cílem však bylo nastolit novou normu.

Jako příklad bych ráda uvedla Marlene Dietrich. Marlene vystupovala proti předsudkům a už ve třicátých letech minulého století oblékala kalhoty. Dnes se nám to zdá jako samozřejmost, vlastně jako normální. Avšak bez Marlene a spoustu jiných žen bychom je ani nosit nemusely. Právě jejich antikonformita může za novou normu a právě za to, že dnes se jí mladí přizpůsobují, protože alespoň dle mého pozorování- sukně jsou trochu na ústupu. 

Často se setkávám s antikonformitou u starší části naší populace. Právě senioři často nadávají a haní mladé lidi za to jak se oblékají. Bohužel jim však nedochází že to je přirozený vývoj společnosti a že i oni nosili v mládí odhalenější modely než ke stáří. Zde v Československu se to ještě liší od seniorů v západních zemích, například USA, kde móda byla daleko odvážnější napříč historií 20. století. Proto kolikrát nadávají na odhalené části těla, neuvědomujíc si, že nosili ještě odhalenější modely v 60. letech. 

Dalším příkladem antikonformity jsou lidé, kteří se zásadně snaží jít proti trendům, až vlastně se oblékají stejně. Vzniká z toho móda až ošklivá, tzv. "ugly fashion".

 

Nekonformita

Dnes se však časy mění, společnost je mnohem otevřenější a spoustu lidí má možnost oblékat se podle vlastní libosti a vyjádřit tím tak svou osobnost. Dokonce bych se nebála říct, že dnes je společnost otevřena spoustě módních trendů a naopak jedinci jsou podporování v tom, aby se oblékali tak, jak se cítí nejlépe. Navíc je propagována udržitelnost, tudíž nepodléhání módním trendům a nákup nadčasových kousků, které vám zůstanou ve skříni i několik, možná i desítek, let. Proto se pak můžeme setkat s úžasnou různorodostí. 



Od retro oblečení...

přes moderní...

od minimalistického

až po maximalistické

.. a v neposlední řadě tu nelze nezmínit Helenu Bonham Carter a její punkový styl..

 

S pozdravem, 
Rebecca Werde