Soutěže 1927
Výuka 2243
Semináře 759
Hogwarts.cz

Autor: James Watfar
Práce odevzdána: 3. 2. 2014 13:44
Předmět: Fantazírování, 1. A
Termín: 1. termín

Zadání domácího úkolu

1) NEPOVINNÉ: V první řadě bych byla moc vděčná, kdybyste mi napsali pár vět o sobě a o tom, proč jste se na předmět Fantazírování přihlásili. Velmi mi to pomůže, avšak není to povinné.

POVINNÉ: Jelikož se může stát, že vaše úkoly sem tam budu chtít ukázat či trochu rozebrat ve výkladu, napište mi, zda s tím souhlasíte či si to nepřejete. Přihlédnu k tomu.

2) Ve výkladu jsem se zmínila o souhvězdí. Chci po vás, abyste vymysleli vlastní souhvězdí, které bude nejlépe vystihovat vás nebo vám blízkou osobu. Požaduji obrázek, který vytvoříte jakkoliv budete chtít, je mi jedno, jestli budete kreslit nebo tvořit v grafickém programu, ale chci vidět, jak souhvězdí vypadá. Poté mi své souhvězdí představte a vysvětlete, proč jste zvolili to či ono.

3) Co je to Rorschachův test? Postačí krátce vysvětlit.

Celkově alespoň 3 palce!

Vypracování

1)

Tedy řeknu Vám, tak těžké úkoly hned na začátek! Vůbec nevím, co o sobě říct… je toho tolik co nevíte. Asi s dovolením nechám představování na Váš druhý předmět (já totiž budu studovat oba dva!), musím si to promyslet a vůbec, je to strašně těžké. Snad Vám nevadí, že zatím budu trochu záhadný. Ale můžete se třeba pozeptat spolužáků… :D

Na předmět jsem se přihlásil, protože zní zajímavě už od samotného názvu, protože je o té nejkouzelnější věci na světě a protože mám podezření, že jej učí výborná profesorka.

A rozebírat klidně můžete, něčím ostatní studenty ostatně děsit musíte :D

 

2)

Mým souhvězdím je nádherné a dosud nepřekonané souhvězdí Medvíďat.

Váže se k němu nespočet legend a zajímavostí, nejprve ale obecně. Jde o souhvězdí poměrně rozsáhlé, coby dvojici medvědů jej tvoří celých jedenáct hvězd a je tedy na noční obloze nepřehlédnutelné. Od jiných medvědích souhvězdí se zásadně liší. V souhvězdí Malého medvěda, neboli Malý vůz, se například nejjasnější hvězda nachází onomu hvězdnému zvířeti na špičce ocásku. Jistě, je to samotná Polárka a je tedy důležitá i tak, ale přeci jen, pořád je na ocásku. Nejjasnější hvězdy v souhvězdí Medvíďat tvoří pár čtyř oslnivě modravých hvězd v medvědích očích. Díky tomu je konkurenční Malý vůz tak bledý, závidí.

Nyní k legendám a zajímavostem, je jich slušná řádka. Tou první, spíše zajímavostí než legendou, je zvláštní a ojedinělá vlastnost souhvězdí. Nejjasnější hvězdy v očích medvědů bývají jednou za tři sta let na několik měsíců zatemněny stínem proplouvajících hvězdokup a pozorovatel je jasem těchto bližších vesmírných poutníků oslněn. Na čas tak zářivě modré oči mizí. Říká se, že medvíďata usínají. Z této jedinečné vlastnosti pak dostala Medvíďata přízvisko Souhvězdí snů. Je jediným souhvězdím ve vesmíru, které usíná. A tím se dostáváme k první, dost možná ze všeho nejčarovnější a nejkrásnější legendě.

Legenda se váže k padajícím hvězdám, k vesmírnému kouzlu, které má plnit tajná přání. Ne tak ovšem v souhvězdí medvíďat, které se pravidelně ukládá k spánku a na rozdíl od jiných souhvězdí se tak může oddat snům. Podle pověsti je třeba pozorně k souhvězdí vzhlížet, padá-li hvězda úzkým pruhem temna mezi medvíďaty. Taková je pak hvězdou, kterou medvíďata upustila na zem, hvězdou, která plní sny. Po celých tři sta let, kdy souhvězdí čeká na své vlastní snění, pouští hvězdy aby i lidé měli proč snít. Protože je snění stejně záhadné a neurčité jako rozmary medvědů, není v moci člověka ovlivnit, který sen se splní. Často je to i sen netušený. Splněný sen je však kolikrát mnohem vzácnější, než zplněné přání.

I další pověst pramení z padajících hvězd. Tentokrát ovšem z těch, které si nenajdou cestu mezi dvojicí medvědů a padají svéhlavě souhvězdím kudy je napadne. Září-li tyto na noční obloze jasnou modří, říká se jim safírové slzy. Padají na zem a i když, jako jiné hvězdy, mohou splnit přání, především jsou původem všeho vzácného safírového kamení, všech modrých drahokamů, co jich na světě je. Trochu se různí výklad toho, proč medvědi pláčou. Teorie existují hned dvě. Buď lítostí, že je hvězdy míjí a sny zůstávají nenaplněny – v tom případě jsou dokonalé drahokamy útěchou. Nebo právě naopak, jsou to slzy štěstí a medvíďata z dobrého rozmaru darují lidem nejjiskřivější kámen dokonalé barvy, aby to nebyly jen safírové hvězdy, co je potěchou každého oka.

A ještě jednu legendu přidám, tentokrát se už od padajících hvězd oprostíme. Dosud nikdo nepřišel na to, jak se bránit, potkáme-li na procházce rozzuřeného medvěda. Utíkat valného smyslu nemá, ve šplhu nás medvěd hravě překoná a přemluvit jej, že mu zrovna dneska určitě nebudeme chutnat, je strategie velmi nejistá. Ovšem s poměrně jistým výsledkem. I když medvěd s ním bude nejspíš spokojený. Existuje jen jedna spolehlivá metoda. Potkáme-li medvěda, stačí se nehnutě zadívat na souhvězdí Medvíďat. V takovém pohledu je hvězdný klid a rozjímání, které skuteční chlupáči vycítí a i ti sebe divočejší si netroufnou zasněný pohled narušit. Má to ovšem dva háčky – medvěda nesmíme potkat ve dne, nebo když je pod mrakem.

No a vysvětlení, proč zrovna tohle souhvězdí, je velice snadné. Copak by to šlo, něco takového si nevybrat? :))

 

3)

Rorschachův test je prapodivná série deseti obrázků, které se používají v psychologií k zjištění, zda je zkoumaný člověk blázen. Nikdy jsem jej nechápal, až na výjimky mi připomínají rozlitou kávu. Některé by snad mohly být krbovou předložkou z jeze… z kůže nějakého úplně neznámého zvířete. Nejsem odborník, ale za cvoka bych spíš považoval toho, kdo hodlá někoho vyšetřovat zrovna těmito podivnými obrázky. Ovšem když se na něj tak nějak hloubavěji zadívám, možná by se v něm dalo najít víc věcí než káva a kožišnická dílna.