Soutěže 1205
Výuka 1130
Semináře 404
Hogwarts.cz

Autor: Hekatea Centaurix
Práce odevzdána: 8. 2. 2014 16:23
Předmět: Soví orákulum, 1. B
Termín: 1. termín

Zadání domácího úkolu

Vaše první zadání je prosté a velice volné: Óda na sovu. Zpracujte zcela libovolným způsobem – kresbou, grafikou, básní apod. Musí být ovšem znát váš zápal pro soví věc. 

Text bude mít minimálně tři palce, báseň alespoň 20 veršů a obrázek neodflákneme, že.

Vypracování

Dobrý den, madam,

vybrala jsem si obrázkovou variantu.

Jen jsem si nebyla jistá, zda "zápal pro soví věc" vynikne i tužkou (to vzadu za výrem by měl být měsíc, to kolem něj tajemné vlnění magie... anebo prostě jen ornament pro dotvoření celkového dojmu),

sova

a proto jsem se raději téhož krasavce z jihlavské zoo (který byl ochoten podělit se o svou moudrost a vznešenost dokonce i s dětmi, za bílého dne) pokusila zachytit také pastelem.

sova

(I když to nevypadá, ta noc v pozadí je na originále mnohem fialovější, nějak se mi to k sovímu orákulu zdálo... jaksi patřičné, ale fotoskříňka byla jiného názoru. ;) )

 

S pozdravem
H. Centaurix

 

... post scriptum (pictumque)

Kdyby Vás při pohledu na barevný obrázek napadla otázka "jak se to dělá", mohu se tentokrát pochlubit jednoduchým záznamem postupu. ;)

krok 1: [link]
Základní náčrtek, nejdřív žlutým pastelem, pak barvami, které k obrázku skutečně patří (dva odstíny hnědé na sovu, oranžovou do oka, světloulince modrá na měsíc a trochu do sovy, modrá a fialová na noční oblohu v pozadí... zatím žádnou černou, na tu je času vždycky dost)

krok 2 (můj oblíbený): [link]
Za tohle by Vám nejspíš každý pořádný učitel výtvarky nejraději zpřerážel obě ruce, ale mě to baví – tohle vznikne pouze tím, že pastely na původním náčrtku pěkně rozmažete prsty. Je až neuvěřitelné, jak krásně tohle patlání dokáže vylepšit náladu, zklidnit nervy...

krok 3 (začíná zábava): [link]
Pokračujete v tom, co jste začala v minulém kroku, hrajete si, zkoušíte, co obrázek zvládne, uděláte pár čar a hned je prsty rozmažete... Díky tomu rozmazávání se nemusíte bát nějaké obří chyby (stačí si zatím ještě nechat zajít chuť na černou), naprostou většinu tahů lze rozmazat a překreslit tak, jako by tam snad ani nebyla. Někdy Vás ale obrázek překvapí, jen řekněte sama: kdo by si pomyslel, že do sovího peří se bude tak pěkně hodit fialová? :-)

krok 4: [link]
Jediný rozdíl oproti předchozí fázi je v tom, že tady už do hry přichází i černá a bílá. (Mimochodem, té bílé vždycky spotřebujete víc než černé, s tou by se mělo spíš šetřit. ;) )
Čára - rozmáznout - čára - rozmáznout - půlku pastelu položit a vyplnit jím větší plochu v noci a měsíci - rozmazat... Je to opravdu zábava. :)

krok 5: [link]
Obrázek je prakticky hotov, stačí jen přestříkat fixativem, aby pastel zůstal na svém místě a dál už se Vám nestěhoval na ruce ani nikam jinam. :) Lze použít i ten nejlevnější lak na vlasy, který seženete, fixativ by ale navíc měl umět pastel i trochu prozářit.
Také lze ještě na poslední chvíli poupravit pát detailů... výhodou nyní je, že se Vám už barvy nespojí se "zafixovaným" podkladem – a pak přestříkat znovu.
Takto to vypadá, že zaschne... ty tečky také dokážou udělat zajímavý efekt, že? (Za chvíli zmizí a zůstane jen "čistý" obrázek.)