Soutěže 2056
Výuka 2352
Semináře 802
Havraspár

Autor: Linn Rose Lairová
Práce odevzdána: 8. 3. 2014 19:22
Předmět: Kouzelnická frazeologie, 1. A
Termín: 3. termín

Zadání domácího úkolu

Dnes jsem se zmínila o různých skupinách kouzelnických frazémů. Zkuste vymyslet (můžete použít i již v hodině zmíněné) alespoň 15 skupin kouzelnických frazémů podle původu nebo prostředí užití. Ke každé skupině uveďte po 2 frazémech různého druhu (může se jednat o přirovnání, rčení, přísloví, pořekadlo, pranostiku, mohou být neslovesné, slovesné, větné, mohou být kulturní nebo lidové... jak chcete). Připomínám, že fantazii se meze nekladou!

Vypracování

Dobrý den,

posílám domácí úkol. Snad jsem zadání pochopila správně. :)

 

1. Škrknologická frazelogie

Protože jsou škrkny nedílnou součástí kouzelnického světa a nejvíce znepříjemňují život právě nám, měli bychom o nich něco vědět. Škrkny už jsou tak známé, že o nich vznikly přirozenou cestou různé kouzelnické frazémy:

"Chová se jako škrkna." Jedná se o přirovnání, použít se dá třeba v případě, když je nějaký člověk příliš otravný či dotěrný.

"Na den sv. Škrkny, padají z nebe kroupy." V pranostikách se škrken vyskytuje opravdu hojně, uvedu třeba tuto pranostiku. Zde si můžeme povšimnout zmínění sv. Škrkny - stejně jako spousta kouzelníků považuje škrkny za škůdce, někteří se rozhodli být nadšenými škrkními chovateli a založili pak spolek na ochranu škrken. Ochránců přibývalo a přibývalo, až si vydupali svatořečení jedné ze škrken, padlé vůdkyně škrkní armády, která táhla proti Bradavicím.

 

2. Smrtijedská frazeologie

Toto kouzelnické odvětví frazeologie vzniklo ještě za dob Voldemorta. Uzavřený spolek Smrtijedů si brzy vytvořil svou vlastní hantýrku. Dalo by se čekat, že se zmizením Smrtijedů se něco z jejich mluvy zachová, o zachování se zasloužili zejména přímí potomci Smrtijedů a jejich synové a dcery. Dnes už se frazémy z této skupiny tolik nepoužívají, ale můžeme je nalézt v knihách nebo spisech věnujícím se smrtijedské problematice.

"Když nebe rudý bejvá, o pár mudlů míň zas zbejvá." Tento frazém by se mohl podle svých náležitostí zčásti řadit do pranostik, ale vzhledem ke svému obsahu zkrátka neřadí. Určitě je ale lidový, což nám dokládájí nespisovné tvary v něm.

"Čaruješ jak mudlovskej šmejd." Používalo se mezi Smrtijedy, když se jednomu z nich něco nepovedlo. Účelem bylo dotyčného ztrapnit a urazit, protože ho přirovnali k mudlovi. Patří mezi přirovnání, řadí se i do lidových.

 

3. Bradavická frazeologie

Nám jistě nejznámější, přísloví užívaná v Bradavicích. Kdo je vytvořil už se neví, stačí, aby někdo něco řekl a vtipná průpovídka se šíří rychlostí kulového blesku. Uvedu ty nejznámější.

"Zavolat na démonka." Rčení, které se používalo i v době, kdy jsem sem přišla, a to už je pěkná řádka let. Kdo ho vymyslel se mi vypátrat nepodařilo, ale ujalo se a používá se stále. "Démonek" je vlastně mudlovský mobilní telefon, který používají kouzelníci pro dorozumívání v mudlovském světě.

"Přijít na krb." Zajímavé rčení, které se také používá odedávna. Kouzelnický způsob komunikace, totiž pres krb, kdy z něj vyčuhuje kamarádova hlava a děsí kolemjdoucí, je hrozně nápadný, pokud zrovna nejsme ve společnosti kouzelníků. I tak ale může konverzaci kdokoliv odposlouchávat. V mudlovském slova smyslu se krbem myslí "icq", které se však už příliš nepoužívá. Myslím si, že je to hrozně hezké rčení, protože opravdu vystihuje komunikaci na krbu.

"Otevřít tajemnou komnatu." Jedno ze starších bradavických přísloví, používá se, když se nějaký člověk chová podezřele. Třeba "Ten snad otevřel tajemnou komnatu."

 

4. Jednorožčí frazémy

Velice zvláštní frazémová skupina, kouzelnicky nepříliš probádaná a proto známe frazémů jen pár. Kouzelnické výzkumy posledního desetiletí přinesly objev - jednorožci mezi sebou mluví, a co víc, mají rčení, pořekadla i pranostiky! Více se můžete dočíst v knize Podstata Jednorožců od Jednoroha Kouzelného, je to zajímavé čtení, opravdu doporučuji. Určitě je tam napsáno i kdo rozluštil jednorožčí jazyk, mě by ale osobně zajímalo jak, to tam nebylo...

"Má jazyk ostrý jako jednorožčí roh!" Jednorožčí variace na "Má jazyk ostrý jako břitva." Toto přirovnání se pravděpodobně používá, když je nějaký jednorožec příliš drzý nebo smělý. Ale co my víme, nejsme jednorožci.

"Leskne se jako žíně." Žíní se tady míní samozřejmě žíně jednorožce, která je známá svou krásou a leskem na kilometry daleko. Mezi jednorožci je to také největší lichotka, kterou si jednorožčí chlapci snaží získat jednorožčí slečny. Jedná se o přirovnání.

 

5. Frazémy moderní kouzelnické společnosti

Název možná trochu dlouhý a nejasný, ale hned vysvětlím, o co jde. Do této skupiny se řadé nezměrné množství frazémů, které už se nevlezlo nikam jinam, můžeme zde najít téměř cokoliv. Uvedu příklad:

"Hůlka si vybírá kouzelníka." Na první pohled by člověk ani neřekl, že se jedná o frazém, ale opak je pravdou. Tato věta byla lidmi tolik opakovaná a omílaná, že se frazémem zkrátka stala. Řadí se do kulturních frazémů, ačkoliv se v něm nevyskytují knižní slova, ale ani nespisovná, protože nemůže být řazen do lidových.

"U Merlinových vousů." Nebo také u Merlinova nosu, nohou, uší a všech dalších částí těla. Kouzelníci si toto pořekadlo neuvěřitelně oblíbili a je proto i jedno z nejčastěji používaných.

 

6. Lapkovské frazémy

Lidé, kteří se dali na zcestí, lapkové, zloději nebo ježibaby, které můžeme potkat v Obrtlé ulici, ti všichni mají svou hantýrku. Také v ní se vyvinulo několik ustálených frazémů, některé z nich vám představím.

"Vyrabovat skřetí doupě." Toto pořekadlo už je natolik známé, že jej už zloději nemohou používat, protože by je okamžitě začali podezřívat a tak by se prozradili. Odkazuje na krádež, něco jako "vyrabovat Gringottovu banku", ale domlouvají se tak na svém plánu, kde co ukradnou. Když tedy uslyšíte: "To skřetí doupě jdem vyrabovat zejtra, že jo?", mějte se na pozoru. Používá se i jiná varianta: "Vidím skřetí doupě!" vykřikne zloděj, když uvidí spousta zlata ve výloze a obsluhu nikde.

"Dostaneš srpec, vezmi galeon." Přísloví, které používají nepoctiví lidé. V podstatě se jedná o jejich životní motto, když jim někdo pomůže, snaží se toho člověka vysát ještě víc, jsou tedy velice prohnaní.

 

7. Famfrpálové frazémy

I sportovci mají své frazémy. Zejména ve famfrpálu, kde je pro nováčka spousta neznámých pojmů, mohou být tyto frazémy matoucí. Hlavní však je, že se v nich vyznají lidé působící v této branži.

"S jakou zuřivostí potlouk vyšleš, s takovou se ti vrátí." Toto přísloví je v podstatě kouzelnickou variací na to mudlovské: "Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá." Ve famfrpálových zápasech jsou potlouky sice určeny pro srážení hráčů z koštětě, ale jestli jsou vyslané mimo, dokážou se vrátit stejnou cestou a nepříjemně odrážeče překvapit.

"Když kolem uší vítr sviští, dobrý famfrpálový zápas to věští." Z obsahu se dá jasně určit pranostika, s oblibou užívaná před zápasy. Hráči si tak dodávají navzájem sílu a ujišťují se v dobrém výsledku zápasu už jen tím, že jim ho nekazí počasí.

 

8. Sýrologická frazeologie

Pro milovníky kouzelnických sýrů, samozřejmě. Mezi sýrovými labužníky, vyznavači sýrového náboženství a ochutnávači sýrů se vyskytuje jazyk obohacený sýrovými výrazy. Je přirozené, že v každé uzavřené komunitě nakonec vznikne nějaký jazyk, nářečí nebo sýrová hantýrka.

"Propánasýra!" Frazém užívaný v překvapení, v zoufalství nebo při podobných situacích. Obyčejné "proboha","u Merlinových vousů" je přece nudné, a tak si sýristé vymysleli toto. Je to neslovesný frazém. Jakožto milovnice ementálu tento výraz používám víc než často.

"Jestliže v březnu uvidíš létat výra, budeš mít na podzim plno sýra." Výrobci sýrů, kterým se moc nedaří, protože jim sýry kdovíproč plesniví, se utěšují touto pranostikou. Já ji mám ale velice ráda a každý den pozoruji okolní krajinu, abych viděla co nejvíc výrů.

 

9. Nemocnické frazémy sv. Munga

Lékouzelníci v nemocnici sv. Junga se musí naučit spoustu odborných lékouzelnických termínů. Mezi vším tím běháním, léčením nemocných pacientů a analýzou vzorků si musí najít čas i na odpočinek. V době odpočinku se pak baví mezi sebou a mají škodolibou radost z toho, že jim nikdo kvůli všem těm neznámým slovům nerozumí. A frazémy? Těch mají hodně. Uvedu ty, kterým se dá rozumět, protože těm s lékařskými termíny opravdu nerozumím.

"Bílo jako o Vánocích!" Tímto přirovnáním lékouzelníci upozorňují na to, že dnes je v nemocnici spousta lékařů, kteří by mohli přiložit ruku k dílu.

"Oblékat si bílý plášť." Toto pořekadlo odkazuje na doktory, kteří si velice zakládají na svém bílém plášti a připadají si nepostradatelní, i když jsou třeba jen na stáži. Je to velice častá začátečnická chyba, nemusí to být ale jen v lékařské profesi: zkrátka se tento frazém používá, když se nějaký člověk předvádí, a přitom nemá proč, tváří se, že je něčím, čím není.

 

10. Havraspárské frazémy

Patřím do Havraspáru, a tak vím o našich frazémech určitě víc než o frazémech ostatních kolejí, uvedu tedy jen tu havraspárskou. Používáme různá přirovnání, která se mohou vázat jak k lidem v koleji, tak třeba k havraspárské tradici.

"Osvítila ho Rowena." Říkáme, když někdo přijde s něčím chytrým a šikovným, je to rčení.

"Je to záludné jako Roweniny schody." Přirovnání, které používáme, překvapivě, když nám něco nejde do hlavy. Může to být těžká soutěž, ale třeba i něčí tajnůstkářství, cokoliv.

 

11. Frazémy prodejců v Příčné ulici

Kšefty jdou špatně, ale každý chce prodávat. Jsou prodavači poctiví, méně poctiví, ne tak úplně poctiví a nepoctiví... ale jak je poznáte, když na vás chrlí jeden lživý frazém za druhým? Ale jsou opravdu lživé? Možná je používají tak často, že jim už uvěřili. A reklama je potřeba vždycky. Mezi sebou také používají prodavači frazémy...

"Vidím nad sebou dešťových kapek miliony, dneska se budou sypat galeony!" Typický prodavač, nedbá na počasí, jen o peníze. Pranostika, která se mezi prodavači ujala, se užívá velice často.

"Skřítek Kšeftožrout už zase řádí." Pořekadlo, které uslyšíte často, když se prodavačům nehrne moc zákazníků.

 

12. Ďáblovy frazémy

Zní to zlověstně, však se taky jedná o Ďábla v Prasinkách. Je možné, že svoje frazémy používá jen on sám, ale studenti padající do Ďáblova osidla se leccos přiučí. Třeba...¨

"Za mnoho snahy jedna fazolka." Alespoň pravda se cení, že. Člověk se snaží, snaží a snaží a když konečně objeví poklad, je v něm jedna fazolka. Co to je za poklad?! Přísloví, které nám Ďábel při tomto objevení "pokladu" řekne vše jen potvrdí.

"Ať je teplo nebo zima, čeká tě poklad nebo peklo." Pranostika vyjadřující skutečnost. Peklo je Ďáblovo osidlo.

 

13. Sedmibojařské frazémy

Každý druhý rok se u nás na hradě koná Sedmiboj. Je to velkolepá soutěž a na naší škole je známá docela dlouho, i když vždy v různých podobách. I zde se vytvořilo několik frazémů.

"Sedmibojař chceš-li být, musíš hodně síly mít." Pravdivé pořekadlo, které už vám jen tak někdo neřekne, jen je to všeobecně zažité heslo.

"Sedmibojař je jako živoucí duch." I toto přísloví má v sobě něco pravdy. Sedmibojař často nestíhá, musí plnit úkoly normální, sedmibojařské a vypořádat se s ohromným množstvím ctitelů nebo citelek, kteří se zničehonic objevili. A občas taky musí jíst a spát, takže má velice těžký úděl.

 

14. Úkolové frazémy

Úkolové frazémy, to je zvláštní kategorie. Řadí se sem zažité výkřiky, nadávky a projevy radosti, které používá celý hrad. Znáte to... byla jednou jedna termínová neděle...

"Minuta!" Výkřik minutu před půlnocí. Osobně to neznám, ale z vyprávění od spolužáků ano - tento frazém patří to přísloví neslovesných.

"Tady je ta moje múza!" Zvolání, které určitě alespoň každý někdy použil. Po několikahodinovém pátrání po zmizelé múze ji objevíte a najednou se vám nápady z hlavy řinou přímo samy na papír. Patří do slovesných přísloví.

 

15. Fénixovy frazémy

Tyto frazémy používáme, abychom vyjádřili nezměrnou krásu těchto zvířat. Jistě, obdivujeme je, a já si myslím, že si úctu zaslouží.

"Je jako fénix z popela." Toto přísloví říkáme, když mluvíme o někom, kdo se naprosto změnil - ať už chováním, vizážím, známkami, čímkoliv.

"Fénix nad zlato." Kouzelnické pořekadlo a variace na jeden známý mudlovský frazém, které může být obrazné, ale taky doslovné - k čemu zlato, když máte fénixe: