Soutěže 1110
Výuka 949
Semináře 355
Nebelvír

Autor: Hekatea Centaurix
Práce odevzdána: 15. 3. 2014 11:46
Seminář: Chupacabra
Přednášející: Jostein Lauierová

Zadání semináře

Úkoly: Na výběr máte ze dvou možností. Vyberte si pouze jednu!

1. O tomto tvorovi toho najdete určitě spoustu. Hledejte tedy další informace. Prosím, vlastními slovy. Plus napište svůj názor. Délka na minimálně 3 palce.

2. Nakreslete či namalujte Chupacabru. Plus také připište svůj názor na existenci tohoto tvora.

Vypracování

Dobrý den, madam,

vybrala jsem si druhou variantu úkolu – pokus o obrázek chupacabry.

Nejprve jsem vycházela z informací načerpaných ve Vašem výkladu a pokusila se zachytit podobu tvora, který vypadá jako vlk a šplhá po stromech jako puma, navíc s ostny na zádech:

http://www.hogwarts.cz/gallery/13096/13096-20140315104121.jpg

... a chvíli jsem byla se zobrazením spokojená, i když připouštím, že to oko by mohlo/mělo být větší. Líbilo se mi, jak na obrázku srst přechází v ostny, přikreslila vlkovi upíří tesáky a prodloužila drápy, podařilo se mi do srsti přimalovat i nějaké ty skvrny... a vůbec mě nenapadlo, že jsem s rozstržitostí sobě vlastní přehlédla, že vlkovi či kočce má být podobné pouze tělo, nikoli hlava. Že má mít malou tlamu? Třeba se tím myslí ne mohutnou, štíhlou...

Nu a pak jsem se rozhodla (v rámci druhé části úkolu) přečíst si o chupacabře i něco víc, najít nějaké "domorodé" zkazky o podivném krvesaji. Nechtělo se mi věřit, že by pověsti o ní pocházely až z devadesátých let.
A tehdy jsem narazila. Záznamy o chupacabře - zdá se - skutečně nesahají hlouběji než do 70. let... ale dobrá tedy, mizí pralesy, lesy, to možná šelmu z jejich hlubin přinutilo opustit své skryté království a vydat se do blízkosti lidských sídel ke snáz dostupným zdrojům dobytčí či kozí krve.

Mou vírou v existenci chupacabry však otřásly popisy jejího vzhledu. Fotografie zvířat vydávaných za možnou chupacabru si skutečně podobné byly, tvor na nich je vyhublý, lysý (sbohem, můj obrázku), má protáhlý čenich a vcelku výrazné uši (jako by patřily kojotovi nebo takové té bezsrsté kočce sphinx). Nevšimla jsem si žádných ostnů na zádech a celkově se to skutečně podobá nějaké zubožené psovité šelmě.

http://petrczernek.files.wordpress.com/2012/09/chupa-cuero.jpg?w=470

http://petrczernek.files.wordpress.com/2012/09/chupaca-znovu.jpg?w=300&h=168

Jenže ouha... popisy, které pocházejí od očitých svědků a u nichž by také měla být až zarážející podobnost, tvrdí, že chupacabra uši nemá, jen otvory (což by mohl být důsledek prašiviny... proč ale mrtvým exemplářům ušní boltce zůstaly?)
Místo nozder má mít nepatrné průduchy, tlama (malá) má být bez pysků – a s takovou představou si psí čenich spojit nedokážu, ale ani to, co jsem viděla na fotografiích.

Znovu jsem si vzala papír, jeden z předchozích pokusů o zachycení chupacabry (který jsem odložila, protože se mi ve srovnání s předchozím náčrtkem moc nezdál ten čumák... jak jsem si nadávala za zkažené nohy u prvního pokusu!) a pokusila se mu vtisknout víc z popisu chupacabry: odmazat delší chlupy, které na tvářích přecházely v licousy, přidat víc skrvn (na krátké srsti či lysé kůži se vykreslují lépe), protáhnout prsty s drápy a jejich počet zredukovat na tři.

Místo, abych se pokusila obrázek dokončit, využila jsem zbylé místo na papíře k vytvoření tvora, který by víc odpovídal tvrzení očitých svědků... kulatější hlava, bez vystupujícího čenichu a bez uší:

http://www.hogwarts.cz/gallery/13096/13096-20140315104136.jpg

(do zbývajícího prostoru jsem pak ještě vmáčkla celkovou podobu, s útlými předními končetinami a svalnatými zadními... a s oháňkou, která je všechno jen ne huňatá).

Víte, to, že se "z ničeho nic" vynoří nový druh poměrně velkého zvířete, si dokážu vysvětlit poměrně snadno i bez nezdařených genetických experimentů, navíc ta velikost může být lehce nadsazená v důsledku prožitého strachu, když lidé stanuli tomu tvorovi tváří v tvář.
Vadí mi ale rozpor ve tvaru hlavy... I kdyby mělo zvíře uši přitisknuté k lebce, pořád by je mělo, stejně jako pysky a čumák.

... a tak – navzdory tomu, co jsem sem chtěla napsat původně – jsem vůči existenci chupacabry spíš skeptická. :(

S pozdravem
H. Centaurix