Zadání soutěže
I když máme řadu kouzel, kterými se můžeme osvěžit v těchto parných dnech, existují místa, kde je takové parno skoro pořád, ale tamější obyvatelé jsou na život v teplém podnebí zvyklí.
Přemýšlím o tom, jak se asi žije na poušti a řekl jsem si, že byste mi mohli pomoci tím, že přiložíte ruku k dílu.
Jak na takové poušti přežívají mudlové, to mě ani tak nezajímá, ale rád bych zjistil, jak mohou tamní podnebí snášet kouzelníci, kterých tam určitě též několik bude, vzpomeňte na různé kletby, kterými jsou opatřeny pyramidy apod. Mudlové nic takového určitě nestvořili, k tomu nemají dostatek znalostí.
Vyhledejte ve svitcích nebo knihách, jak se dá na poušti žít.
Můžete použít různé svitky, aby se vám lépe tvořilo vypracování této soutěže, ale nezapomeňte, že jsem zvědavý pouze na to, jak mohou žít na poušti lidé z našeho kouzelnického společenství.
Všechny informace, které o životě na poušti vyhledáte, upravte tak, aby se nimi mohli řídit kouzelníci, kdyby se náhodou někdo z našeho společenství chystal, že na poušti prožije několik dní.
V závěru svého vypracování nezapomeňte přiložit zdroje, odkud jste potřebné informace čerpali. Neuvedete-li zdroje, automaticky udělím nulu.
|
Vypracování
Jak žijí kouzelníci na poušti
Přestože mnozí z nás považují poušť za velmi nehostinné místo, najdou se lidé, kteří zde žijí a nedovedou si představit, že by žili na lepším místě. Jedná se samozřejmě o kouzelníky, kteří se životu v extrémních podmínkách dokonale přizpůsobili.
Hlavním problémem je přes den slunce, které pálí a žhne vysoko na obloze. Na poušti není dostatek porostu, vyjma oáz, které nepočítáme, a proto je zde logicky i nedostatek stínu a chládku. Kouzelníci proto vyvinuli speciální stan, který funguje na principu vzdušného čerpadla. Využívá energii z horkého vzduchu a produkuje chladný vzduch a omezenou zásobu vody jako vedlejší produkt. Kouzelníkům tedy stačí rozbít tábor a přes polední parna se schovat v příjemném chládku svého stanu. V noci je naopak na poušti zase velká zima, a proto kouzelníci využívají kouzla přesně opačného, aby svůj stan vytopili a chránili se před zimou. Takovýto „chytrý stan“ - jak se jim přezdívá – je dobrou investicí, jste-li cestovateli či dobrodruhy a plánujete pobyt na poušti.
Klíčovým problémem je však nedostatek vody. Existuje celá řada kouzel, které dokáží vodu vykouzlit. Například „Aquamenti“ používané zahrádkáři pro zalévání nebo jeho podobná varieta Aquacilius, při které ze špičky hůlky příští ledová pramenitá voda. V horkém prostředí se však efekt takových kouzel zmenšuje, u kouzel ledových a mrazivých, která by měla za úkol kouzelníka zchladit a osvěžit, je pak problémem krátká živostnost vyčarovaného produktu (led rychleji taje, voda se bleskurychle odpaří). Proto tyto kouzla provádíme buďto v bezpečném prostředí chytrého stanu nebo v oáze či na kouzly speciálně chráněném místě.
Speciálně kouzelnicky chráněné místo vytvoříme tak, že pomocí magických krystalů vytyčíme plochu, kterou začarujeme kouzly tak, aby byla obklopena bariérou, která by byla dočasně inertní vůči vnějšímu horkému prostředí. Lze samozřejmě pak upravovat kolik denního tepla či noční zimy na počátku pustíme dovnitř, ale to už vyžaduje složitější kouzla, které ne každý kouzelník zvládne. Obyvatelé pouští to řeší specializací, každý ze členů skupiny si vybere část vyvolávání, kterou umí nejlépe a všichni pak společnými silami dospějí ke zdárnému spuštění kouzla.
Někdy může být problémem, že kouzelník sice vyčaruje vodu, ale ta nemusí být vždy pitná – v závislosti na nízké vlhkosti vzduchu se nemusí tyto čáry vždy úspěšně podařit. Proto je často doporučováno mí s sebou i soupravu na přípravu lektvarů s kouzelnickým testerem kvality vody.
Život na poušti také znamená velkou pravděpodobnost, že narazíte na oblasti se syrovou magií či dávná sídliště předků zakletá temnými kletbami a dávno zavátá pískem. Není od věci s sebou mít lotroskop, který – je-li dostatečně citlivý – odhalí přítomnost černé magie a zlých kouzel dříve než vás uchvátí a poznamenají.
Samostatnou kapitolou jsou pak pyramidy a jejich zabezpečení. Bylo velmi komplexní a velmi dobře promyšlené, včetně nejrůznějších pastí a temných kleteb proti zlodějům a vykradačům hrobů. Dodnes vychází moderní zabezpečovací a jistící kouzla právě ze staroegyptského základu. Za nejošklivější a nejnebezpečnější je často považována kletba „pouštní pohřeb“ – ta zloděje obalí pískem, který z těla pomalu odsává všechny tekutiny a svou oběť na prach vysuší. Používala se v místech pohřebišť významných osobností, které dostávali bohatou výbavu na svůj případný posmrtný život.
Kouzelníci na poušti obyčejně většinu roku žijí kočovným životem a stěhují se z místa na místo společně se svými stády dobytka a kouzelných živočichů. I Přes všechnu snahu je zajištění píce pro zvířata a potravin pro lidi stále velkým logistickým problémem, který ani magie nevyřeší na sto procent. Samozřejmě, že kouzelníci využívají přemísťování i létání na koštěti, aby si mohli nakoupit čerstvé zboží, avšak i to lze považovat za pouhé zástupné řešení logistického problému. Místní kouzelníci jsou nicméně na složité podmínky svého životního prostředí zvyklí a dobře se jim v průběhu času přizpůsobují. My je můžeme jen napodobovat.
Zdroje:
Adalbert Suchomilný: Za kapkou vodky trocha kouzel víří
Zachariáš Saharský: Kouzelníkem na Sahaře
Kol. autorů: Pouště a polopouště- netradiční domov kouzelníka
Agriella Nulíčková: Kouzla pro žhavý den aneb už vás neskolí tropická vedra
Marion Herdová: Praktická kouzla pro cestovatele a dobrodruhy