Soutěže 1916
Výuka 2205
Semináře 753
Hogwarts.cz

Autor: Barbara Arianne Lecter
Práce odevzdána: 25. 9. 2014 09:14
Předmět: Čarostavitelství, 1. A
Termín: 2. termín

Zadání domácího úkolu

V první části mi stručně vysvětlete, co je „WYSIWYG“.
Nalezněte nějaký WYSIWYG editor u nás na hradě, řekněte mi, kde je, můžete připojit i obrázek tohoto editoru do galerie (printscreen, kdo neví, ať se zeptá spolužáků) a popište mi, co jednotlivá tlačítka dělají a proč zrovna B dělá tučné písmo (a podobně).

A jelikož příští hodinu si ve výkladu ukážeme, jak názorně netestovat tvorbu odstavců (pomocí odstavce se slovy jako text text text text text text text...), zjistěte, jak se dvěma slovy nazývá nesmyslný "demonstrativní výplňový text" v nesmyslné latině, a také najděte jeho českou variantu. Rovněž připište informace o tomto textu, však bez kopírování, za které vám udělím maximální mínusovou odměnu.

Tedy úkol má dvě části, obě jsou povinné!

Vypracování

WYSIWYG je zkratka pro sousloví "What you see is what you get". Je to vlastně třeba tohle okýnko, ve kterém píšu úkol. Můžu si v něm naformátovat text podle svého a vy ho pak v adminu uvidíte přesně tak, jak já si ho tady "naklikám".

Text pak může bez naší znalosti kouzel vypadat třeba tučně (B z anglického bold, ale za sebe je lepší strong), jako kurziva (protože italic), nebo třeba podtrženě (podle slova underline). Samozřejmostí je pak i různé kombinování těchto tagů, které se dají nakombinovat jak mačkáním ve WYSWYG editoru, či rovnou vepsat do kódu.

Plusem těchto hradních editorů je, že jsou intuitivní, jak je vidět na obrázku níže:

Plus tedy ještě ten štěteček "čistí kód", ale nemyslím si, že by to bylo v případě tohoto editoru nutné.
Za sebe říkám, že editory jsou praktické, dokonce na hogu zřejmě nepostradatelné, neboť kód je nastaven přesně tak, jak je poté vidět v adminu. Nevýhodu vidím ve vlastních pokusech o nějaký pěkný kód, kdy to tahle "chytrá krabička" nemusí dobře převést a v adminu je pak nepořádek, který skřítci musí uklízet (jako příklad uvedu např. vkládání obrázků z externích míst a jejich pokusy o zmenšení - výsledek se nedostaví, neboť ho tato chytrá krabička neumí přechroupat a plete si po odevzdání kódy).

Krátký nesmyslný text, který používáme k testování, se nazývá Lorem ipsum a vychází z latinského reálného textu "o nejvyšším dobru a zlu". Nicméně součásti původního textu najdeme, avšak nejde o celý reálný text. Jde pouze o různé části, vyňaté pasáže a vlastně sled téměř nereálných slov, které nedávají smysl. Důležité pro tento počin je, že obsahuje všechna písmena abecedy, interpunkci a dá se na něm dobře ozkoušet (hlavně díky délce slov a předložek a podobně), jak text bude v reálu vypadat, jak bude zalamovaný atd. Na rozdíl od pouhého "text text text" navíc vypadá jako skutečný text a tak se není čemu divit, že jej lépe nasimuluje. Plus nemusíte hledat nějaký supr text, který si vložíte na stránky, protože většina graf. editorů má zabudovaný "lorem ipsum" generátor, kde vám vykouzlí těchto výplňových textů klidně 3 strany.
Jeho český ekvivalent je  poněkud těžké, protože těchto nicneříkajících, nebo jak také odborníci říkají, "slepých" textů je na pavučině zavěšeno nepřeberné množství.
Nejvíce mě asi zaujal [link] , ale ne z důvodu, že by při hledání byl někde nahoře, ale proto, žeten text je smysluplný asi tak, jako texty některých spolužáků na hogu o:] 
Pokud se ovšem nezaměříme pouze na textové výplňové bláboly, můžeme nalézt i kódové výplně (generátor vám vyrobí html kód na míru), obrázkové generátory a vůbec si můžete nechat vygenerovat všechno, po čem bude vaše srdce toužit. Krásně je to shrnuto v tomhle božím "Lorem ipsum" článku, kde jej pitvají i do malinkých detailů :] [link]