Soutěže 1481
Výuka 1517
Semináře 499
Havraspár

Autor: Emma Violet Wang
Práce odevzdána: 25. 10. 2009 12:19
Předmět: Zeměplochismus, 1. A
Termín: 3. termín

Zadání domácího úkolu

Najděte několik Ankh-Morporských institucí a ve stručnosti mi je popište. Pod pojmem instituce si můžete představit spolky, oficiální vládní oddělení, pohostinské zařízení apod.

Vypracování

Několik Ankh-Morporských institucí:

Cech alchymistů.
Motto :Omnis qvis corvscat est or.
Erb : štít rozděnený na čtvrtiny.V prvním modrém poli 8 kapek.V druhém a třetím červeném poli černý kotlík na ohni.Ve čtvrtém modrém poli 5 zlatých kapek.
Budova se nachází v Ulici alchymistů a je stéle nová kvůli častým výbuchům budovy.Nakonec zrušili pokusnou laboratoř a přednáškové místnosti jako prevenci.Cech se z velké části stará o sirotky a vdovy zesnulých alchymistů,kteří zemřeli při styku s nějakou kyselinou.Každý alchymista je ale samotář,takže obvykle žádnou rodinu ani nemají.Jediná dovednost,kterou alchymisté umějí je proměnit zlato v méně zlata.Hlavou cechu je Thomas Silverfish.

Cech hudebníků
Motto : Id mvrmvratis,id lvdamvs.
Erb : Modrý štít,rozpůlený notovou stuhou s notami,v horním poli svazek klíčů a v dolním poli lesní roh.
Cech má jen malou kancelář v ulici Cínové poklice.Cech se nezabývá výukou nebo péčí,ale spíš vybíráním poplatků od členů a dohlížení na to,aby pořádně vydělávali.

Cech kejklířů a zaklínačů
Motto : Nvnc ille est magicvs.
Erb : tmavémodrý štít se čtyřmi hvězdami (jedna v každém rohu).Na ebru je dáma rozdělená pilou.
Cech se nachází blízko od Neviditelné univerzity.Chdí tam kajklíři,zaklínači,kouzelníci a iluzionisté.Jde spíše o víkendový spolek než skutečné zaměstání.Neskutečně lezou na nervy mágům.

Cech obchodníků
Motto : Vilis ad bis pretii.
Erb : rozčtvrcený štít.V pravém horním zlatém poli kohout.V levém horním modrém poli zlatý koráb se stříbrnými plachtami.V pravém spodním modrém poli zlatý měšec.V levém zlatém spodním poli červená býčí hlava se zlatými rohy a stříbrým kruhem v nose.Uprostřed je rozkřídlený morpork držící stříbrný ankh.
Je to nejmladnší cech města.Cech dělá reklamu Ankh-Morporku a nutí násilně lidi říkat o AM jak je to čisté a skvělé město.

Cech psů
Nemá žádné motto ani erb.Cech se skládá ze "zlých psů" tzn. těch, kterí utelki majiteli. Vede ho hlavní rafan. Kontroluje práva na odpadky,noční rozpisy pro štěkání a povolení ke křízení a směny pro vytí.

Cech instalatérů
Motto : Non ante septem dies proxima , sqviri.
Erb : štít dělený vidlicovým řezem.V pravém horním poli vztyčená ruka. V levém horním zeleném poli byzantius.Ve spodním stříbrném poli červený kohout.
Cech sídlí v Ulici u soudu.AM nemá systém stok a pitná voda prochází ze studní.Cech kope studny,zajišťuje klempířské práce a vyprazdňuje jímky (o to se starají žumponoři,kteří jsou mimo práci vždy pečlivě vydrhnutí ale nějak si nemůžou najít žádné přátele).Říká se,že instalatéři nechápou základní časové jednotky typu "dnes","zítra".Představený cechu je C.H.Tuallett.Chech nemá žádnou školu a prosazuje pravidlo mistr - učeň.

Cech bojovníků s ohněm
Cech neexistoval dost dlouho na to,aby si vytvořil erb nebo motto.Fungovalo to tak,že pokud jste si zaplatili požadovanou sumu,váš dům byl chráněn před ohněm.Po mnoha stížnostech byl ale patricijem rozpuštěn a po jeho končení se snížil počet požárů.

Cech hráčů
Motto : Excertvs ex fortvna
Erb : Stít rozdělaný na 8 polí.V prvním horním poli se nachází zlatá šavle,dále červenostříbrný osmiúhelník v modrém poli,zelená želva v červeném poli,zlaté písmeno A ověnčené zlatou korunou ve stříbrném poli,zlaté žezlo v černém poli,zlatý kalich v modrém poli,stříbrná mince v červeném poli a šedá sloní hlava ve stříbrném poli.
Symboly znázorňují 8 základních barev Ankh-Morporských karet.Cech stojí v Ulici alchymistů a hlavou cechu je Jonáš Scrotum.Členstvo cechu se omezuje pouze na profesionální hráče a existuje hlavně proto, aby prosazoval zákony o označených kartách,zatížených kostkách apodobně.

Cech balzamovačů
Motto : Farcimini
Erb : rozpůlený štít,horní polovina zelená,dolní stříbrná a na něm zlatá injekční stříkačka
Cech se zabývá i pohřebními službami a hrobnictvím a odvádí v balzamování skvělou práci - mrtví lidé jsou do hrobu dáváni lépe vypadající než za života!

Cech obětí
Sestává pouza z pana Echonoida Černolstivého,který nabízí lidem že se nechá napadnou nebo okrást za ně (za učitý peněžitý obnos).

Cech striptérek
Motto : Nvmqvam vestimvs
Erb : Enlevé (sundáno)
Celý název cechu je : Cech striptérek,břišních tanečnic,tanečnic flamenca a představitelek exotických tanců.Sídlí v ulici Soho a skládá se jen z žen.Představenou cechu je slečna Dixie VaVa vúm.

Cech šašků
Motto : dico dico dico
Erb : pilovitě dělený štít.Horní polovina v sobolu a v ní kulatá červená sušenka.Každá spodní špice dělící čáry zdobena zlatou rolničkou.Spodní polovina štítu je pozlacena,levá polovina stříbrná,pravá modrá
Budova se nachází na rohu Boží ulice a Protisměrné třídy.Byl založen roku 1576 monsieuremm Jean-Paul Jearterem,když přesídlil z Quirmu do AM a hledal lidi se smyslem pro humor.Hlavním heslem cechu je,že humor je velmi vážná věc.Každý vtip se musí dělat poctivě - ať už jde o anekdotu nebo kýbl vody nad dveřmi.Šašci jsou většinou smutná,melanchollická stvoření.Cech nepříjmá ženy z důvodu,že nemají žádný smysl pro humor.

Cech zlodějů
Motto : Acvtvs id verberat (Mrskni s sebou)
Erb: osmrkát vodorovně dělený štít,černo střídbrný a na něj protržený zletý měšec.
Cech dostává peníze,za které si dovolí každoročněurčitý počet kráděží a potířá nepovolený zločin.Zloději vydávají stvrzenky a povolení,že daný člověk již okraden byl a že to bylo cechovně potvrzeno.Je to vlastně legální organizovaný zločin a vznikl na přání lorda Vetinariho.V oblasti domovních krádeži jsou licencovaní zloději špica.Rozbijí nejméně věcí,zámek i po vykradení zůstane funkční,nakrmí kočku a stvrzenku dá na viditelné místo.Pro zločin v ulicích platí to samé - lupiči jsou speciálně vycvičeni aby přivedl osobě nejdelší bezvědomí s co nejmenší újmou na zdraví.Má samozřejmě asistenta,který klientovi podsune pod hlavu polštář,aby se neuhodil hlavou o chodník.

Cech žabráků
Motto : Moneta svpervacanea,magister ?
Erb : erb čtvrcený stříbrným křížem.V prvním červeném poli 3 běžící zlatí draci.Ve čtvrtém červeném poli zlatý drak ve skoku otočený doleva. V druhém azurovém poli 5 a ve třetím azurovém poli 3 stříbrné kotvičky.
Hlava cechu je Královna Molly.V cechu se nacházejí : Škubalové,kecalové,slintalové,mumlalové,bručouni,pouliční křiklouni,nemášpěťáci,lidé oslovující jiné lidi "kámo", lidé kteří potřebují dvoupenci,lidé kteří potřebují osmipenci,lidé s plackou "proč lhát.potřebuji pivo" a pak Smrďa Rum,který je ale takový spolek sám pro sebe a nikoho by nenapadlo se s ním spolčovat.Žebráci nedělají nikdy nic za pěníze - např hra na harmoniku nebo hra na sochu.

Cech vrahů
Motto : Nil mortifi, sine lvcre.
Erb : štít šikmo dělená purpurovým pruhem.V horní červené polovině zlatá dýka přehozená černým pláštěm s šedou podšívkou.V dolní černé polovině 2 zlaté kříže.
Budova cechu se nachází ve Filigránské uličce.Nabízí nejlepší všestranné vzdělání na světě.Vyškolený vrah se cítí jako doma v každé společnosti a umí hrát alespoň na jeden hudební nástroj.Každý kdo byl inhumován absolventem cechu má alespoň jistitu,žeodešel do pokoje za pomoci vkusného a společenského člověka.Uvedu pár cen,které je v cechu možné dostat:
Časnačajova cena - udílí se na svátek Prasečí hlídky a udílí se ze slohové práce na téme "Koho jsem zabil o prázdninách".Není za úkol někoho zabít,ale velice podrobně promyslet plán s mapami a metodami řešení.Cena je pojmenována po Johnatanovi Časnačajovi,známému díky svým plánům na inhumování Smrtě,Otce prasátek,Kačera svátku pečené duše a Starého dědka potíže.Jeho tělo se nikdy nenašlo..

Cena asketického božství - soutěže se mohou účastnit jen druháci a třeťáci.Uděluje se za nejrealističtější ztvárnění boha za pomoci starého chleba a sezamových semínek

Zkouška s vyznamenáním - získají každý rok 3 chlapci s nejlepšími vysledky u závěrečných zkoušek.

Wilkinsonův pohár - udělován každý rok studentovi,který je nejlepší v šermu

Kyvadlový iluminovaný rukopis - cena je udělena chlapci,který zvítězí ve šplhací soutěži.Cena je umístěna na vrcholu nějakého domu ve městě a kdo se s ní brátí do cechu první,je vítězeem.

Uvedu pár kolejí v závorce s řediteli,které se v cechu nachází:
Kolej Zmijí(pan Nivor),kolej Škorpionů (lady L´Est), kolej Pahorku (slečna Guerilová), kolej Zlomených měsíců (pan Pochlebník), kolej Kobry (pan Měřice), Svrchovaní parukáři (Kompot de JOJO), kolej Rosniček (pan Bradlofrúd),kolej Černých vdov - dívčí (madam Dvieux-Chavleux)

Oblečení vraha je černé.Chlapci nesmějí nosit černou v prvních 2 letech studia.Pokud začnou dělat úspěchy,mohou nosti tmavou ve třetím roce.Dívky i chlapci v prváku a druháku nosi směšné oblečení,které je má vyzvat k lepším výsledkům aby mohli nosit lepší oblečení.Poté se od nich očekává,že se budou oblékat podle nejnovější mody a vynechají křiklavé barvy - dámy též vynechají oděvy,které u mužů vzbuzují rozpaky.Každý musí nosit na klopě cechovní erb.Pouze prefekti mohou nosti své deštníky složené.
Podle pravidel nechá vrah na místě činu stvrzenku,aby bylo jasné,že zákazník byl inhumován čestným vrahem a ne pouličním vandalem. Vrah dá oběti vždy šanci se bránit a pokud toho obět něvyužije, vrah ho zabije nejméne bolestivým a nejrychlejším způsobem.

Cech švadlen a šiček
Motto : Nil volvpti, sine lvce (je to asi slovní hříčka motta cechu brahů,kteří také pracují za pěníze
Erb :v černém poli se zlatými hvězdami zkřížené stříbrné jehly přes červenou lucernu
Patří k nejmadšímu cechu ve městě,ačkoliv členky vykonávají druhé nejstarší povolání na Ploše ( nejstaší je kameník pracující s pazourkem,což je fakt,který vyvolal spoustu trapných nedorozumění v kamenolomech)Sídlo cechu je na Strmé ulici a neexistuje žádná cechovní škola,praxi získávají členky samy.Představená cechu je Růžena Dlaňová.Švadlena je nejslušnější výraz pro ženu,jejíž náklonost je prodejná.

Cech rytců a tiskařů
Motto : non quod maneat, sed quot admimivs
Erb : polcený stít,levá polovina černá,prává poloviná bílá,Uprostřed velké písmeno I, každá jeho polovina v barvě opačné k barvě podkladu.
Cechovní budova se nachází na rohu Krátké ulličky a Boží ulice.
Cech si váží ryteckého umění se dřevem a kovem a kandidáti musí prokázat nulovou představivost,smysl pro detail a schopnost myslet pozpátku.

Další cechy,které se v AM nacházejí : cech architektů,banditů a silničních lupičů,cukrářů a cukrovinkářů,řezníků,právníků,
obchodníků s pánským prádlem,učitelů,zbrojířů,klikařů,foukačů skla, historiků, hodinářů, krejčích,kočích a povozíků, městských vyvolávačů, pekarů, účetních a lichvářů, obuvníků...


Prokopnutý / Zašitý buben
Nejznámější hostinec v AM se nachází ve Filigránskéé uličce.Hlavní dveře jsou hlídány trollem a zadní vedou k řece.Říká se,že když budete v Bubnu sedět dost dlouho, dříve nebo později Vám ukradne koně nějaký slavný hrdina Zeměplochy.Atmosféra uvnitř je hlasitá a zakouřená.Boje vevnitř jsou většinou naplánované a končí jen menšími úrazy - hlavní je sbírat body.Jinak je buben bezpečné místo pro mladou dámu i dítě.

U kbelíku - hospoda nevalné úrovně v Třpytné ulici.Kbelík postrádá kouzlo,atmosféru i zákazníky a je barem,kde popíjejí členové Městské hlídky.

U trollí hlavy - Krčma na Stínově.Není to přívětivé místo.Nade dveřmi má stále přibitou PRAVOU trollí hlavu.Chodí tam druh lidí,který už není vítaný ani u Bubnu.

Haššišánové - nejstarší organizace vrahů,banda šílených zabijáků proslulých a obávaných v celém Klači.Jméno měli po hašiši,který konzumovali v nemalých dávkách.

Pár příkladů klubů a spolků : Hrdinové historických mečů a koulí, Kampaň na oživení práv nemrtvých, Asociace majitelů pozemků,Klub nového začátku, Klub Jeskyně - sdružení chovatelů pro majitele čistokrevných bahenních draků, Královská společnost pro pozvednutí lidstva , AM společnost lidových písní a tanců - schází se u Hroznové paty v Jednoduché ulici,jedním z nejnadanějších členů je Noby Noblhoch, Osvícené bratrstvo ebenové noci - spolek neschopných mužů,kteří přivolali draka pro svrhnutí vlády AM.Většina z nich skončila jako hromádka popela.,Offlerova liga střídmosti,Neuroza - nejvybranější gentlemanský klub v AM,Silikonová liga proti pomluvám,Společnost chovatelů klecního ptactva,Zařící a prastaré bratrstvo EE - jedna z nejznámějších AM tajných společností,Spolek ohňometných přátel,Veselí kamarádi ze Spacího vršku,Společnost obdivovatelů a přátel krásného umění - výmluva pro muže aby mohli malovat obrázky "docela nahatých žen",Společnost přátel legrační zeleniny.

Nějaké restaurace v AM : Zahrada Karí, Nebozezovo občerstvení Rychlý krysomls a krysí lahůdky, Hergův žebírkový dům,ROnova pizzerie, Pozemská jídla, Úsměvný Falafel a Tlustá Sally.

Sluneční svatyně chorých draků
Nachází se na Morfeově ulici.stojí tam malý dráček, kteřý v předních tlapkách nese pokladničku s nápisem: Nenechte můj plamen vyhasnout.Je to útulek pro ztracené,opuštěné a zatoulané bahenní draky.Je to dobročinná organizace a vede jí Růžena Divan-Malovaná za pomoci Sibyly Berankinové.

Klačská cizinecká legie - peciální jednotka založená Klačem k ochraně pouštních hranic.Lidé se k legii přidávají proto,aby něco zapomněli, což funguje perfektně - nakonec zapomenou i proč se k legii přidali a jak se jmenují.

Ankh-Morporská městská hlídka
Motto : Fabricati diem, pvnc.
1 velitel, 5 kapitánů, 10 seržantů, 40 desátníků,svobodníků a strážníků.Původně to byly 4 oddíly : Denní hlídka,Noční hlídka,Palácová garda a Speciálové ulice U Kotevního řetězu.Po vzniku cechu vrahů a cechu zlodějů se hlídka stala nepotřebnou a jeden čas měla pod 10 členů.OD doby, kdy Noční hlídka zachránila město před drakem se ale úroveň hlídky zvedla a začla nabírat více lidí. Poté dostala Noční hlídka strážnici v Pseudopolském dvoře. Hlídka je pod velením Velitele Elánia a Kapitána Karotky.Vznikla také Říční hlídka, soudní a lákařská jednotka a výzvědné oddělení a také Dopravní oddělení pod velením Seržanta Tračníka a Nobyho Noblhocha.