Soutěže 1890
Výuka 2187
Semináře 749
Zmijozel

Autor: Zpytlehněv Zďáblíkov
Práce odevzdána: 19. 2. 2015 14:10
Předmět: Zeměplochismus, 1. A
Termín: 1. termín

Zadání domácího úkolu

V úvodu hodiny jsem se zmiňoval o Pátém elefantovi a jeho pádu na Zeměplochu. Vaším dnešním úkolem bude mi tuto pověst sepsat vlastními slovy. Všechny potřebné informace, které by vaše vyprávění mělo obsahovat naleznete ve výkladu. Rozsah minimálně na 3 palce.

Vypracování

Dobrý den,

---

V prastarých dobách, které se odehrály tak dávno, že dnes již nežije nikdo, kdo by si ty doby pamatoval, nestáli na hřbetě vesmírné želvy velké A´tuin čtyři, ale pět slonů.  Každý ví, že ona čtveřice, která tam stojí dnes, jsou Berilia, Tubul, T´Phon Veliký a Jerakeen. Jméno toho pátého je zaváto písky času, patrně se ztratilo už někde tam, když se zmíněný elefant se zuřivým troubením řítil k Ploše. Zeptejte se, koho chcete, lidé vám řeknou mnohé, ale jeho jméno nikdo nezná. Pravděpodobně se ho již nikdy nedozvíme, naštěstí nás to ale vůbec nezajímá. Ta podstatná věc však je, že se jednoho krásného dne pátý elefant nejspíše příliš naklonil přes okraj krunýře velké A´tuin. Bůh ví, co se tam dole mohlo stát, jestli byl Pátý jednoduše nešikovný, smýkla se mu noha a už letěl, nebo jestli do něj snad jeho soused Jerakeen trochu drcnul chobotem, aby bylo na krunýři trochu více místa a pohodlí, protože co si budeme povídat i když je to vážně velikej krunýř, tak slona co na zádech unese celý svět, musí být taky pořádnej kus. Každopádně ať už vinou svou, nebo cizí pátý elefant sklouzl z krunýře vesmírné želvy, oproti vší pravděpodobnosti vylétl vzhůru, na okamžik zastínil slunce a pak se s hlasitým překvapeným a možná mírně dotčeným troubením zřítil na plochu. Byla to taková ďaha, že rozdělila kontinenty, vytvořila nové hory a vyhubila pár druhů, kteří nebyli dostatečně rychlí, nebo byli zrovinka na špatném místě. Nutno zmínit že Trpaslíci, kteří nebyli dostatečně rychlí a byli zrovinka na špatném místě k úhoně nepřišli. Protože ti malí prevíti přežijí všechno. Tak jsem to alespoň slyšel, jelikož mi celou tuto historku vyprávěl trol. Jeho verze obsahovala také čedičové kamene pršící z nebes, staletí vyhaslé sopky, které se po dopadu rozchrlily a z nichž dodnes tryská „taková ta červená hmota co mi máma dávala do polévky, když jsem byl ještě malej oblázek“ a jakéhosi trolského hrdinu s kyjem, který sestoupil z hor, a zachránil svět. V té pověsti to vlastně slon, ale mohutný drak a nejspíše to byla úplně jiná pověst, ale poučení že trpaslíci jsou prevíti, by mělo plynout z každé pověsti.

(Tyto detaily jsem si dovolil vynechat, abych vás zbytečně nemátl.)

 

Nakonec se však hory uklidnily. Sopky „které nikdá nepřestanů chrlit“ vyhasly a  Überwald získal neuvěřitelné bohatství v podobě tuku a jiného podzemního sajrajtu. Dnes to prodávají draho všem, kdo jsou ochotni to za ty jejich ceny koupit a komu záleží, kde se to v té zemi vzalo?
Mnoho lidí zastává názor, že by neuškodilo, kdyby spadl ještě jeden slon někam poblíž Ankh-morporku. Ale zase ne, aby to dělilo kontinenty a probouzelo sopky, tolik toho tuku zase potřeba není, možná by stačil jenom kus slona, třeba noha nebo kus chobotu.

 

---

 

S pozdravem
ZZ