Soutěže 1916
Výuka 2202
Semináře 753
Havraspár

Autor: Nicole Landin
Práce odevzdána: 14. 3. 2015 23:59
Soutěž: Nový fialus
Zadavatel soutěže: Oliver McCollin

Zadání soutěže

Zdravím všechno osazenstvo, které otevřelo tuto mou skromnou soutěž.


Vítám Vás tedy u dalšího volného pokračování soutěže. Stejně jako u předchozích dvou soutěží, i zde reaguji na dávnou soutěž Nová fialka, kterou vypsala slečna Salomeová.

Tentokrát po Vás budu chtít, abyste nekreslily strom, ale květinu. A máte dokonce dvě možnosti! Buď se můžete inspirovat kaktusem, nebo se inspirujte krokusem.


Opět po Vás chci kresbu a popis na 3 palce.

 

Hodně štěstí a těším se!

 

Vypracování

Dobrý večer, pane profesore,

 

Nový fialus je zkrácený název pro nově objevenou rotlinu fialus libri musculus, tedy fialus knihosvalý.

Rostlina kaktusoidního vzezření je velmi ojedinělým druhem, který na rozdíl od běžných kaktusů potřebuje ke svému životu značně velké množství vody. Neroste tedy v pouštích, jako její kaktusí příbuzní, nýbrž poblíž říčních koryt. Důvod, proč fialus vyžaduje takové množství vody je velice prostý a přesto velice zajímavý - nejenže si rostlina v sobě dokáže uchovat nemalý objem tekutin, ona dokonce vodu filtruje a poté vypouští skrze malé zelené bodlinky přímo do ovzduší. Proto se také v oblastech s větším výskytem fialů často kupí obrovská mračna.

Fialus libri musculus odvozuje svůj název od postranních větví, které jsou na určitých místech vybouleny tak, že připomínají svalnaté paže. Z jejich konců poté vyrůstají dřevnaté plody, jenž jsou svým tvarem po dozrání nejvíce podobné knihám. Z tohoto důvodu fialus vypadá, jako kdyby posiloval zvedáním hromady knih a přitom se z něj do ovzduší odpařoval pot. Na samém vrcholu hlavního zdužnatělého stonku je malé místečko kruhovitého tvaru, jehož plocha vystupuje do prostoru tak, že se zdá jako by měl fialus malý zvědavý obličejík, který zdobí pichlavá koruna kaštanové barvy.

Je však velmi nesnadné, narazit na více jak jeden fialus na 1000 km řeky, u některých řek se dokonce fialy nevyskytují vůbec, ačkoliv by pro ně prostředí zde bylo ideální. Vědci se domnívají, že je jejich postupný úbytek zapříčiněn čím dál tím častějšími lidskými zásahy do říčního ekosystému a obávají se, že by v budoucnosti mohly vymizet úplně. Merlinužel...

fialus

 

S pozdravem,

N. Landin